Донской изтръгна обрат срещу Ферер, Симон очаква Надал

Олимпийски игри, II кръг
Давид Ферер – Евгени Донской 6-3 6-7(1) 5-7

Евгени Донской повали един от най-коравите бойци в професионалния тур – 3-6 7-6(1) 7-5 над Давид Ферер. По този начин руснакът си осигуря място на осминафиналите на Игрите в Рио де Жанейро, а за 34-годишния Ферер едва ли ще има нова олимпийска авантюра. Двубоят предложи класен тенис, но по-скоро се реши в психологическата битка между двамата, като Донской отрази два мачбола, а при 6-5 гейма в третия сет спаси и брейкбол.

Още с категоричната победа на старта над Денис Истомин (6-2 6-1) Ферер подсказа, че се намира във форма, в която не трябва да бъде подценяван и то особено от съперници извън Топ 20. Испанецът потегли силно днес срещу Донской, отрази два брейкбола, за да поведе с 3-2 и после по класически сценарий проби веднага за 4-2 гейма.

Ферер винаги бе с крачка пред световния №84 до края на сета и го затвори с 6-3. Ветеранът обаче загуби предимството си в разиграванията след почивката и макар да проби рано за 2-1 гейма, руснакът се върна в мача с рибрейк за 3-3 и след няколко минути на поделено надмощие на сервиращите, дойде време за тайбрек.

Две непредизвикани грешки на Ферер дадоха аванс от 3-0 точки на Донской, който след хитро излизане на мрежата и още един пропуск на съперника поведе с 5-1 т. Дори и за доказан боец на корта като 34-годишния испанец вече нямаше връщане назад в този момент и той предаде сета с 1-7 точки.

Нещо повече, след двойна грешка, Ферер изостана с 15-40 на свой сервис в самото начало на третата част и сам материализира брейкбола с удар в мрежата. При 1-2 гейма обаче, Давид получи два шанса за равенство в резултата и сграбчи още първия с яростна атака от форхенд по правата.

Последваха сравнително спокойни минути на корта, но Ферер постепенно увеличаваше напрежението върху съперника и при 3-4 Донской трябваше да се връща от 0-30, а при 4-5 отрази два мачпойнта.

Донской веднага се възползва от психологическата победа и с брутален форхенд стигна до два скрити мачбола. При първия, Ферер доминираше в разиграването и трябваше да го завърши на мрежата, но подцени смача, което даде шанс на руснака да заслужи точката с прекрасен лоб. При 5-6 гейма испанецът се добра до 30-30, само че допусна ужасяваща непредизвикана грешка от форхенд, но пък Донской му отговори със същото за 40-40.

Световният №84 заличи и брейкбол, а при втората си възможност да приключи мача вдигна победоносно ръце. Донской ще играе на осминафинал срещу Стийв Джонсън, който се справи лесно с Гастао Елиаш с 6-3 6-4.

Жил Симон – Юичи Сугита 7-6(3) 6-2

Същевременно, Жил Симон успя да си свърши работата в два сета и отстрани със 7-6(3) 6-2 Юичи Сугита. Французинът трябваше да наваксва пробив пасив в първата част, после сервира за спечелването й при 6-5, но се пропука и му се наложи да я печели в тайбрек.

Вторият сет също не мина безпроблемно за Симон, но опитът му помогна да се измъкне от два брейкбола при 1-1 гейма, а и да пробие решаващо за 4-2. Това пречупи съпротивата на Сугита, който предаде мача с още един брейк за 2-6. Симон пък очаква на осминафинал победителя от двубоя между Рафаел Надал и Андреас Сепи.