Кирьос с чиста победа над Куевас и ще играе с Бердих, Цонга – Ербер в трети кръг

Кирьос с чиста победа над Куевас и ще играе с Бердих, Цонга - Ербер в трети кръг

Australian Open, II кръг
Ник Кирьос – Пабло Куевас 6-4 7-5 7-6(2)

Ник Кирьос показа пределна концентрация и силна игра, за да се справи в три сета с Пабло Куевас 6-4 7-5 7-6(2) и се класира за третия кръг на Autsrlian Open, където ще играе с Томаш Бердих. Това беше първа среща между 20-годишния австралиец и 30-годишния Куевас.

Кирьос започна с ранен пробив мача, който се оказа напълно достатъчен за първия сет. Във втория двамата си размениха по един брейк за 3-3, но в 11-ия гейм с печеливш форхенд 20-годишният местен талант проби за 6-5 и си спечели правото да сервира за сета под овациите на зрителите на Hisense Arena.  Ник поведе с 40-15 и с хубав сервис записа сета на сметката си.

Световният №30 показа хладнокръвие и техника на мрежата, след това стигна до брейкбол, при който спечели хубаво разиграване и поведе с 2-1. След това физиотерапевт се зае да масажира дясната ръка на австралиеца, който се върна в игра пределно концентриран и затвърди пробива с експресен сервис гейм. Уругваецът подхождаше агресивно в своите геймове, с уинъри от форхенд и сервис спечели третия си гейм в третия сет, а след това върна и пробива.

В десетия гейм австралиецът се върна от 15-40, за да спечели подаването си. Така се стигна до тайбрек – с комбинация от форхенди в двата края на корта Ник поведе с 4-2. При 6-2 Кирьос завърши размяна от основната линия с чудесен бекхенд по късия диагонал и спечели мача пред препълнените трибуни. Младият талант завърши с 19 аса, 50 уинъра и 27 непредизвикани грешки и спечели 65% от точките си на втори сервис срещу 41%, спечелени т Куевас. Уругваецът направи 32 уинъра и 21 непредизвикани грешки. „Много съм щастлив, че спечелих в три сета. Публиката ми помогна много в третия.“, каза Ник след мача.

Съперник на Кирьос в третия кръг ще е Томаш Бердих. „Той определено е изгряваща звезда и има качествата да играе големи мачове срещу силни опоненти – заяви чехът преди първата среща между двамата на професионалната сцена. –  Играе агресивно, сервира добре – той обича големите мачове, затова аз трябва да съм подготвен и концентрирам от първата точка.“

Джо-Вилфрид Цонга победи предствителя на домакините Омар Ясика със 7-5 6-1 6-4. Световният №10 пласира 14 аса и 40 уинъра, допусна 6 двойни и 37 непредизвикани грешки и спечели 15 от 17 излизания на мрежата срещу 310-ия в ранглистата. „Научих много, играейки срещу тези момчета, разбрах колко много се иска, за да си част от Топ 10.“, заяви след мача Ясика.

Така в третия кръг ще има френски двубой – Цонга ще играе със сънародника си Пиер-Юг Ербер, който започна участието си в Мелбърн от квалификациите, а във втория кръг на основната схема даде седем гейма на Ноа Рубин – 6-3 6-4 6-0.