Надал победи Куери и на 1/4-финал ще срещне Соуса

Mutua Madrid Open, III кръг
Рафаел Надал – Сам Куери 6-4 6-2

Шампионът от Барселона и Монте Карло Рафаел Надал потегли бавно срещу Сам Куери, но постепенно испанецът стабилизира играта си и намери верния път към четвъртфинала на Mutua Madrid Open след успех с 6-4 6-2. Така Рафа, който е четирикратен шампион в испанската столица, записа четвърта победа от четири срещи с американеца, с когото не се бяха срещали от 2008-а.

Бившият №1 имаше сериозни затруднения още от началото на мача. След откриващ сервис гейм на нула, американецът проби за 2-0, след което и затвърди. С ас затвори следващия си сервис гейм и поведе с 4-1.

Световният №37 имаше още един шанс за пробив, но с два хубави сервиса Рафа се измъкна, след това атакува с форхенд по правата и завърши точката след сложно воле на мрежата. В седмия гейм испанецът притесни Куери на сервис и си спечели брейкбол, но с ас американецът излезе от ситуацията. При втория брейкбол Куери пресили форхенда си по диагонала и изгуби аванса си.

Постепенно Надал пое контрола, проби за 5-4, а след това при свой сервис записа първата част на своята сметка.

Бившият №1 проби на старта на втория сет, с мощен форхенд по обратния диагонал стигна до точка за затвърждаване на пробива, при което Куери изкара удара си в аут.

В четвъртия гейм американецът притисна съперника си, Надал показа отлична защита, връщайки в игра бомби от форхенд, но не издържа и допусна пробив. Световният №5 отговори с моментален рибрейк, след това отново спечели подаването на съперника си и при свой сервис затвори мача. Така испанецът се класира за четвъртфиналите за 11-и път през последните 12 години.

В спор за място на полуфиналите Надал ще играе с Жоао Соуса, който спечели тричасовата битка с Джак Сок – 6-1 6-7(3) 6-2.

Португалецът стартира с труден сервис гейм, но спаси пет точки за пробив, а след това проби световния №26 за аванс от 2-0. С още един брейк за 5-1 и сервис гейм на нула Соуса приключи първия сет.

Във втория сет Соуса проби за 2-1, след което и затвърди, но изпусна аванса си, а след това загуби и тайбрека. В решителния сет 35-ият в света проби за 2-0 и с нов брейк спечели мача, като за първи път в кариерата си достига четвъртфинал на Мастърс.

Надал води с 1-0 победи срещу Соуса от клея в Рио през 2014-а.