Кирьос повали и Куевас, следва четвъртфинал с Нишикори

Mutua Madrid Open, III кръг
Ник Кирьос – Пабло Куевас 7-6(5) 4-6 6-3

Ник Кирьос изкова поредна впетляваща победа и си осигури място в четвъртфиналите на Mutua Madrid Open със 7-6(5) 4-6 6-3. Австралиецът показа впечатляващо хладнокръвие във важните точки срещу уругвайския специалист на клей и заслужено се класира сред последните осем на Мастърса в Мадрид.

В откриващия сет Кирьос не показа същото високо ниво на концентрация от мача с Вавринка и определено Куевас диктуваше ритъма на двубоя. Австралиецът изхаби доста нерви и зрителите в Мадрид станаха свидетели на немалко от характерните за младока монолози на корта. Куевас пък не му отпусна нито един брейкбол за целия сет, а при 4-3 имаше шанс за решаващ пробив, но го пропиля.

Кирьос се добра до четвъртия си тайбрек от началото на седмицата и намери начин да запази 100-процентовата си успеваемост. Двамата тенисисти се движеха като скачени съдове в резултата, но радостта остана за Ник – 7-5 точки и мощен победоносен вик, който огласи корта.

Концентрацията на младока отново не беше на ниво веднага след почивката и той подари на Куевас ранен пробив за 0-1 след серия от непредизвикани грешки. Уругвайският клей специалист получи три шанса за нов брейк при 1-3, само че Кирьос вложи много усилия, за да остане в сета и намали за 2-3. Куевас обаче продължи да сервира абсолютно безупречно и с 6-4 вкара двубоя в решителен сет.

Уругваецът отново потегли с пробив и в третата част, само че след това изостана с 15-40 на свой сервис. Кирьос пропиля първия си брейкбол в мача, но при втория Куевас изкара форхенда си на поне метър в аут и геймовете станаха 1-1. Умората от вчеращния двубой срещу Гаел Монфис, който продължи почти два часа и половина, видимо започна да се отразява на уруграеца, който изостана с 0-40 при 3-4.

Куевас спаси първите два брейкбола, но при третия Кирьос дръпна спусъка с гръмотевичен форхенд и щеше да сервира за мача при 5-3. Австралиецът изгради брилянтно първата точка и след дълбок бекхенд в ъгъла на корта, завърши с перфектна къса. Последваха куршум от сервис и грешка от ретур, с които резултатът стана 40-0. Кирьос пропусна с лекота първите два мачбола, а при третия пласира мощен начален удар и сложи точка на спора с бекхенд уинър с отскок. Съперникът на 21-годишния талант на четвъртфиналите се казва Кей Нишикори.