Световният №164 измъчи Мъри, Кирьос с експресна победа

Roland Garros, II кръг
Анди Мъри – Матиас Борже 6-2 2-6 4-6 6-2 6-3

Световният №2 Анди Мъри отново бе притиснат до стената, но отново намери начин да превъзмогне трудностите и да стигне до крайния успех. В среща от втория кръг на тазгодишното издание на Ролан Гарос Мъри се наложи в пет сета над световния №164 Матиас Борже – 6-2 2-6 4-6 6-2 6-3. Представителят на домакините показа характер, отличен тенис и самочувствие, но не можа да издържи в петсетовата среща.

Шотландецът, който в предишния кръг срещу Радек Щепанек, бе на две точки от отпадането, спечели маратонския четвърти гейм на първия сет срещу Борже, с което поведе с пробив, а след с нов взе частта.

Във втория сет Мъри дръпна с 2-0 и всичко изглеждаше под негов контрол, но участващият с „уайлд кард“ представител на домакините се възползва от невероятния спад в играта на шотланедеца и стигна до пълен обрат – записа шест поредни гейма на сметката си и взе сета.

В третата част Борже, подкрепян бурно от домашната си публика, поведе с ранен пробив, а след това спаси брейкбол и затвърди. Мъри продължаваше да грешки и в петия гейм при негов сервис се стигна до дюс. Последва обаче бекхенд уинър по диагонала, а след това и успешна комбинация сервис-мрежа и британецът запази пасива си в сета минимален.

22-годишният тенисист се забавляваше на корта, като в седмия гейм стигна до къса топка и пласира уинър по правата за два поредни брейкбола. Мъри обаче оцеля. Борже продължи да играе разнообразно, агресивно и смело и успяваше да надиграе съперника си, а хубавите точки, които печелеше, го вдъхновяваха още повече.

Мъри обаче се събуди – взе четвъртия сет и рестартира мача.

В решителната част шотланецът проби и затвърди за 3-1, поведе с 5-1, но допусна рибрейк. Все пак вторият поставен приключи срещата при свой сервис и ще играе с Иво Карлович.

Ник Кирьос не срещна затруднения срещу Игор Сайслинг. Австралиецът показа силен тенис и постигна експресна победа над 123-ият в света холандец – 6-3 6-2 6-1 за час и 10 минути. В следващия кръг 19-ият поставен ще играе с Ришар Гаске, който победи Бьорн Фратанджело с 6-1 7-6(3) 6-3.

Джон Иснър победи Кайл Едмънд в трисетова битка с 6-4 6-4 6-4 и така се класира напред в турнира, където ще срещне Теймураз Габашвили, който победи Беноа Пер с 6-3 6-2 3-6 6-2.

Виктор Троицки продължава напред след победа над Душан Лайович – 6-7(7) 6-3 6-0. Мачът не се изигра докрай заради отказване на Лайович. Следващият опонент на Троицки е Жил Симон, който в интригуващ мач излъга Гуидо Пея с 4-6 1-6 7-5 7-6(4) 6-4.

Милош Раонич срещу Андрей Мартин е последната двойка. Първият победи Адриан Манарино с 6-1 7-6(0) 6-1, а вторият победи Лука Пуи с 6-3 7-5 6-3.