Обрат и пети полуфинал в Купа Дейвис за Джокович и Сърбия

Сърбия – Казахстан 2:1
Миомир Кецманович – Михаил Кукушкин 6-7(5), 6-4, 6-7(11)
Новак Джокович – Александър Бублик 6-3, 6-4
Чачич/Джокович – Голубьов/Недовьесов 6-2, 2-6, 6-3

С две победи на Новак Джокович, на сингъл и на двойки, Сърбия успя да обърне трудния сблъсък с Казахстан и така да достигне за пети път в историята си до полуфинал в Купа Дейвис.

В първия мач Михаил Кукушкин и Миомир Кецманович прекараха на корта 3 часа и 18 минути за крайното 7-6(5), 4-6, 7-6(11) в полза на опитния представител на Казахстан, който отрази четири мачбола на съперника си.

Във втория мач Новак Джокович възстанови равенството след 6-4, 6-4 над Александър Бублик и така решаващ за изхода на сблъсъка бе двубоят на двойки, в който Джокович и Никола Чачич победиха след 6-2, 2-6, 6-3 Андрей Голубьов и Александър Недовьесов.

По този начин Сърбия си осигури участие в петъчния полуфинал срещу Хърватия, докато отличното представяне на Казахстан отново спира на четвъртфинал. Тимът има вече шест четвъртфинала в последните десет години, но така и не успява да преодолее тази фаза.

Денят започна с изненадващото решение на капитана на Сърбия Виктор Троицки да заложи на четвъртата си ракета Миомир Кецманович за първия мач на сингъл за сметка на Душан Лайович и Филип Краинович.

А Кецманович бе болезнено близо до това да се отблагодари по най-добрия начин. След разменени пробиви в началото на мача първият сет бе решен с тайбрек в полза на Кукушкин. По-опитният от двамата проби първи и във втората част и изглеждаше близо до победата преди световният №69 да заигра много по-агресивно и да стигне до впечатляващ обрат в сета – от 2-4 до 6-4. Краят на частта бе невероятно драматичен, тъй като дойде след реализирането на петия сетбол след девет равенства в гейма.

Драмата обаче тепърва предстоеше в решителния сет. Той започна по мечтан начин за Кецманович, който поведе с 3-0, а в четвъртия гейм пропусна пет брейкбола за 4-0. Все пак при 5-4 и 40-15 не изглеждаше, че този пропуснат шанс за втори пробив ще има някакво значение. Опитният съперник обаче продължи да играе най-добрия си тенис в най-трудните моменти, върна пробива и стигна до тайбрек. В него сърбинът пропусна още два мачбола преди Кукушкин да поеме предимството. Завършването на мача не бе лесна задача и за него, но в крайна сметка стана факт при петия мачбол за 13-11.

Така Новак Джокович излезе на корта за първия си мач срещу Александър Бублик с ясното съзнание, че ще има нужда от 18-а поредна победа на сингъл за Купа Дейвис, ако иска да запази живи надеждите на Сърбия за топ 4.

Още началото на мача ни показа, че много трудно Бублик би могъл да затрудни световния №1, тъй като и началният му удар не бе на особено високо ниво. В крайна сметка по един пробив в началото на всеки от сетовете бе напълно достатъчен за успеха на сърбина, който дойде след 75 минути на корта.

20 минути по-късно Джокович излезе отново на корта заедно с Никола Чачич, с когото бяха загубили решителния мач в сблъсъка с Германия в групите. Срещу тях пък бяха Александър Недовьесов и Андрей Голубьов, които бяха победили Джокович и Ненад Зимович в единствения предишен двубой между Сърбия и Казахстан.

Само че този път сценарият бе по-различен. Сърбите започнаха великолепно и с пет поредни гейма от 1-2 стигнаха до успеха в първия сет. Във втората част определено нивото на Чачич спадна и два проби в неговите подавания доведоха до изравняване на резултата.

Чачич обаче успя да намери отново добрата си игра в решителната част, в която на моменти бе най-добрият на корта. Пробивът за 3-2 пречупи съперниците, а гейм на 0 на сервис на Чачич доведе нещата до 5-2. Мачът приключи с още един брейк след великолепен ретур на Чачич при третия мачбол.

Със сигурност обаче Сърбия ще опита да реши изхода на полуфиналния двубой с Хърватия преди мача на двойки, защото в него ги очакват №1 Никола Мектич и Мате Павич.