Джокович с първа победа след уволнението на щаба си

Mutua Madrid Open, II кръг
Новак Джокович – Николас Алмагро 6-1 4-6 7-5

Новак Джокович даде успешен старт на тазгодишното си участие на Мастърса в Мадрид, преодолявайки II кръг, в който се наложи с 6-1 4-6 7-5 над Николас Алмагро. Победителят определено не проведе перфектен двубой и му се наложи да наваксва пасив от 0-3 в третия сет, но компенсира с това, че когато най-много имаше нужда да е на 100%, беше.

Мачът започна изключително интригуващо, когато световният №2 изостана 0-40 в отриващия гейм и бе пробит. Новак обаче бързо се опомни и осъществи моментален рибрейк, а после наложи и пълен контрол на корта.

Джокович дръпна 2-1 без да дава точка на съперника, а после го притисна и подпечата пълния обрат с двоен пробив за 3-1. Вторият в света се стремеше да изтласква извън корта испанеца с началния си удар и да го кара да се движи максимално, което се отплати.

В петия гейм Алмагро изостана 15-40, което имаше цената на два скрити сетбола. Игра на втори сервис, а това позволи на Ноле да пласира агресивен ретур, след който опонентът му прати удар от грешната страна на основната линия.

Така при 5-1 сърбинът подаваше за сета и без да влиза в разиграване поведе 30-0, след което наказа блок ретура на Алмагро с бекхенд уинър по диагонала, който му донесе три сетбола. След продължително разиграване бившият №1 прати съперника си на безопасно място в дълбока защита, а после приключи гейма с елегантен дроп шот, записвайки шести пореден гейм – 6-1.

Началният удар на Алмагро драстично се подобри след почивката, а във втория гейм той доказа, че това важи и за повечето аспекти от играта му, като достигна и до брейкбол, който обаче пропиля с неуспешен форхенд през високата част на мрежата – 1-1.

В седмия гейм класните ретури на Джокович поставиха опонента му в критична ситуация. Испанецът изостана 15-40, но веднага вдигна нивото си и стопи пасива, а въпреки трудностите после успя да затвори гейма – 4-4.

Джокович затвърди тенденцията да надиграва испанеца, когато посреща, като благодарение на силната си игра в защита достигна до два скрити мачбола в деветия гейм. 76-ият в света обаче ги отрази с две къси точки, а после показа и търпение, за да поведе 5-4.

Още в следващия гейм в идентична ситуация бе сърбинът, който изостана 15-40, но Алмагро материализира втория сетбол и изравни – 6-4.

Световният №76 първи докосна победата, след като проби рано в третия сет и затвърди за 3-0. Сякаш обаче и самият той знаеше, че няма как толкова лесно да постигне крайния успех, а следващите три гейма дойдоха на сметката на Джокович.

Ноле хвърли всички сили в единадесетия гейм, в който при 30-30 испанецът потърси линията, но изкара форхенд в аут, а пропускът донесе скрит мачбол на бившия №1. В следващото разиграване форхендът на Алмагро отново го предаде, така че съперникът му сервираше за победата.

Джокович стигна до мачбол при 30-30, а в следващата точка заложи на сигурното, като тактиката се оказа успешна – Алмагро прати бекхенд в мрежата.

Победа постигна и Томаш Бердих, който отстрани Робин Хаасе със 7-6(5) 6-3.