Надал премина през много трудности, но взе битката с Фонини и ще играе с Кирьос

Mutua Madrid Open, II кръг
Рафаел Надал – Фабио Фонини 7-6(3) 3-6 6-4

Рафаел Надал премина през куп перипетии, но в крайна сметка се справи с Фабио Фонини и се класира за осминафиналите на Мастърса в Мадрид след 7-6(3) 3-6 6-4. Четирикратният шампион в испанската столица на моменти бе притиснат до стената и изникнаха спомени за последното му поражение от Фонини – петсетовата битка на US Open 2015, но Матадора затвърди впечатлението, че се намира в отлична форма.

Първи в мача проби италианецът, който в третия гейм пропусна брейкбол, но се добра до втори и материализира с постепенна атака и воле уинър – 2-1. Устремът на Фонини продължи и след като затвърди за 3-1, той си заслужи точка за двоен брейк, която пропусна, а после не възползва от нови две – 3-2.

Изпуснал шанса си за изразителна преднина, не мина много време преди 29-ият в света да изтърве и аванса си, като още в шестия гейм изостана 15-40 и Рафа го проби за 3-3.

Моментален рибрейк отново наклони везните към Фабио, който в деветия гейм пропусна сетбол от посрещане, а после подаваше за сета, но до точка за приключване въобще не стигна – 5-5.

В единадесетия гейм Фонини поведе 40-0, но въпреки добрите си ретури лесно пропиля два скити сетбола. После игра плах бекхенд, пазейки се от грешка, но точно такава направи – дюс. Матадора пък взе следващите две точки без да влиза в разиграване и си осигури поне тайбрек. В него испанецът дръпна 6-3 точки, а в следващото разиграване игра агресивен ретур, след който и мощен форхенд по обратния диагонал и това бе достатъчно -7-6(3).

Надал пропусна брейкбол в откриващия гейм на втория сет, а след като показа отличен ритъм за 1-1, започна да има проблеми с началния си удар в четвъртия гейм, а двойните му грешки вече наброяваха 5. Рафа спаси брейкбол, но продължи да не е достатъчно категоричен, което позволи на съперника му да достигне до нова точка за пробив, която материализира с неспасяем дроп от 3-1.

След труден пети гейм, италианецът продължи уверено и при 5-3 сервираше за изравняване на сетовете. Успя да поведе 40-15 и реализира сетбола с впечатляваща къса – 6-3.

Фонини продължи да е много солиден и да затруднява Краля на клея, но бе пробит за 2-4 в решителния сет. След геймове на подчертано преимущество на сервиращите, италианецът изостана с 0-40 на свой сервис и отрази първия брейкбол, но на втория изкара форхенд по правата в аут и пробивът бе факт – 4-2 за Рафа. Испанецът затвърди с гейм на нула и се доближи на един от крайната победа, но Фонини нямаше намерение да се предава.

В гейма, в който Надал сервираше за затварянето на мача, бекхендът му бе подложен на истински залп от форхенд страната на Фабио. Италианецът се добра до 15-40 и от втория шанс се задържа в двубоя след грешка на Рафа.

14-кратният шампион от Шлема взе първи мачбол след зрелищно разиграване за 30-40 в десетия гейм, но Фонини намери линията от форхенд и изравни – дюс. От втората си възможност обаче Надал затвори мача след неточност на италианеца от бекхенд, след който топката спря в мрежата.

На осминафиналите ни очаква вълнуващ сблъсък между Надал и Ник Кирьос.