Джокович възкръсна срещу Раонич и спечели титлата на Western & Southern Open

Western & Southern Open, финал

Новак Джокович – Милош Раонич 1-6, 6-3, 6-4

Новак Джокович спечели титлата на тазгодишното издание на Western & Southern Open. Сърбинът изигра катастрофален първи сет срещу Милош Раонич, но след това намери обичайния си ритъм и така ще посрещне предстоящия US Open с Мастърс трофей в ръка.

В първия сет Раонич направи на пух и прах прогнозите на всички, които го определяха като аутсайдер преди двубоя. Мачът започна с гейм за Раонич, но лидерът в ранглистата отговори по същия начин и изравни резултата. Никой обаче не предполагаше, че това ще бъде последният гейм на сметката на Джокович в този сет. Раонич направи страхотна серия от пет поредни спечелени гейма (два от тях на нула) и приключи сета при 6-1 в своя полза след само 31 минути игра.

Milos Raonic

Вторият сет отново започна със спечелен от Раонич гейм, но Джокович не позволи на своя опонент отново да се откъсне напред в резултата. Играта вървеше гейм за гейм до 2-2, като този път Джокович бе този, който стигна до решаващ пробив. Сърбинът спечели три поредни гейма и поведе с 5-2, като така на практика реши сета в своя полза. Раонич намали изоставането си на 3-5, но в следващия гейм Джокович отново бе на висота и изравни сетовете след 6-3 във втория.

Novak Djokovic

Заключителният сет започна с пробив на Раонич, който поведе с 2-0, давайки само една точка на Джокович. Сърбинът обаче отново показа пословичната си непримиримост и излезе по невероятен начин от тежката ситуация. Джокера направи серия от четири поредни гейма и пое контрола върху сета, повеждайки с 4-2. Раонич намали изоставането си, но световният номер 1 отново възстанови разликата от два гейма при 5-3. В следващия гейм Джокера поведе с 15-0 и вече се виждаше победител, но Раонич успя да спечели гейма и да остане в мача.

В десетия гейм обаче Джокович не допусна грешка и спечели сета с 6-4, което му донесе и шампионкста титла от турнира. Това е втори трофей на сърбина от Western & Southern Open, след като триумфира и през 2018 г. Джокович е и първият номер 1 в света, който печели турнира от 2012 г. насам, когато Роджър Федерер стори същото.

Интересното е, че Джокович направи повече двойни грешки от Раонич (5 срещу 3), а при асовете превъзходството на канадеца бе много сериозно: 10-2. Въпреки това опитът на сърбина каза своята дума и той малко по малко успя да излезе от тежката ситуация, за да отбележи с трофей завръщането си на американска земя.

Въпреки болезнената загуба Раонич намери сили да се пошегува по време на церемонията по награждаването. „Каква ти е статистиката тази година? 23-0? Честно казано, ако аз започна годината с 3-0, съм много щастлив“ сподели с умивка канадецът.

Триумфът в турнира ознаменува и едно историческо постижение – Новак Джокович стана първият играч, постигал два пъти т.нар. „Златен Мастърс“. Така Джокера вече има още един солиден аргумент в спора за званието „Най-великият за всички времена“.