Един перфектен сет не бе достатъчен: Шаповалов отпадна в Доха

Qatar ExxonMobil Open, четвъртфинал
Тейлър Фриц – Денис Шаповалов 5-7, 6-3, 7-5

Тейлър Фриц е вторият полуфиналист на АТР 250 турнира в Доха, след като успя да обърне Денис Шаповалов – 5-7, 6-3, 7-5 след  2 часа и 5 минути игра.

Канадецът бе спечелил и трите мача помежду им до този момент, а освен това бе в серия от 12 поредни победи срещу американци. Нищо от това обаче не му помогна на централния корт в Доха, където четвъртият в схемата допусна разочароващо поражение срещу световния №33.

Двубоят бе доминиран от сервиращите като и двамата показаха добро ниво. За Шаповалов големият проблем се оказаха леките спадове в началото на втория и третия сет, когато допускаше пробив. И докато във втория сет не намери начин да се върне в резултата, то в третия го направи в последния възможен момент само за да допусне нов пробив веднага след това  и така да се прости с надеждите си за място в топ 4.

Мачът всъщност започна по перфектен начин за канадеца. В първия сет нивото на сервиса му бе изумително като в шест сервис гейма той така и не загуби нито една точка. Фриц също взимаше комфортно подаванията си, но в 11-ия гейм се пропука и по-младият с две години нанесе решителния пробив в сета.

Това обаче бързо бе заличено, защото след шестте сервис гейма на 0 Шаповалов допусна пробив още в първото си подаване във втората част. Тук Фриц пое неговата роля от първия сет и без никакви затруднения взе следващите си сервис геймове за 6-3 в сета.

Сценарият се повтори в началото на решителната част, когато с втория си брейкбол Фриц поведе с пробив. Канадецът не бе стигал до шансове за пробив от момента, в който проби в края на първия сет, но такива дойдоха в осмия гейм на решителната част. Фриц отрази и двата като особено неприятно за Шаповалов бе разиграването при първия, защото топката му се оказа на линията и щеше да има огромно предимство, но лайнсменът я отсъди в аут и така последва преиграване.

Малко след това ситуацията изглеждаше безнадеждна – при 5-4 и 40-15 Фриц имаше два последователни мачбола. В този момент Шаповалов действа много смело и използва по перфектен начин притеснението на американеца, който направи серия от непредизвикани грешки. Всичко това доведе до четири последователни точки за световния №11 и връщане на пробива.

Това обаче не донесе обрат. В следващия гейм Шаповалов водеше с 30-15, но след хубав ретур и минаващ от форхенд Фриц стигна до шанс за пробив, който бе реализиран след грешка от форхенд на канадеца.

Този път сервирайки за спечелване на мача американецът не трепна и с гейм на 0 си осигури място на полуфинал, където може да срещне Роджър Федерер, ако Маестрото победи Николоз Басилашвили по-късно днес.

За Фриц това бе втори драматичен мач в турнира, след като в предишната фаза спаси три мачбола срещу Давид Гофен.