Обединение в тениса? Големите организации създадоха „Т-7“

Обединение в тениса? Големите организации създадоха „Т-7“

„Т-7“ – така се нарича създадената работна група на големите управляващи организации в тениса. В безпрецедентно усилия да поведат спортът напред в трудните времена на пандемията, ATP, WTA, ITF и четирите турнира от Големия шлем ще стартират обща дейност, изследвайки различни възможности за общ календар, споделени рекламни оферти, спонсорства и телевизионни сделки.

„Вълнувам се, че ще минем през този процес, защото преди никога не е правено. Не знам какво ще излезе, но гледам с нетърпение към това да разгледаме всички възможности“, коментира президентът на АТР Андреа Гауденци, който изглежда като движещата сила към опита за обединение.

„Обединихме се да започнем да работим заедно по нашия проект от март нататък с помощта на консултант. Управление, правила на календара, синергия по отношение на медийното представяне, статистика, спонсорства, всичко е възможно“, каза той пред Reuters.

В интервю за сайта на АТР италианецът допълни, че групата вече се среща редовно и всяка организация е вложила време и ресурси към проекта.

Тенисът е най-популярният индивидуален спорт, но във времената на пандемията още по-ясно бе изразен фактът, че управлението му е разделено в различни степени между седем организации. Всичко това води до различни системи на ранглиста, различни лога, сайтове и отделна продажба на телевизионни права. Всичко това е в ущърб на тенис феновете, които например трябва да плащат за различни услуги, ако искат да следят едновременно ATP и WTA тура, както и „мейджър“ турнирите. Евентуално обединение може да опрости всичко това и да спомогне за повече приходи от телевизионни права и спонсорски договори.

Все пак в трудните последни месеци организациите действително започнаха да работят по-активно помежду си като заедно успяха да осигурят над 6 милиона долара за нискоранкираните тенисисти още през месец май. Година след прекъсването заради пандемията с различни програми АТР е финансирала около 650 играчи с 16 милиона долара.

„Показахме, че можем да сме пъргави, да взимаме бързи решения. Трябва да управляваме кораба в бурно море, както всяка компания. Работил съм в голяма организация и в стартъп. Предимствата на стартъпа са, че се движиш бързо. Когато се движиш бързо, можеш да реагираш бързо на промяната на пазара, динамиката на иновация и тенденциите, които се променят много бързо тези дни.“

„Това, което правиш днес най-вероятно няма да е валидно след две години. Ако искаш да си в крак със скоростта след четири години, трябва да започнеш да работиш днес.“

Според Гауденци може да отнеме между 6 и 9 месеца на ежеседмични срещи, за да може тенисът да се промени с оглед на променящия се пазар. „Ние сме в развлекателната индустрия. Днес се състезаваме с Netflix, който харчи 20 милиарда долара на година за съдържание. Музика, забавление, игри, всичко е налично бързо. Децата ми играят игри всеки ден. Намалил съм го на 3 часа на седмица, но биха играли 10 часа седмично, ако могат.“

Гауденци смята, че тенисът разчита прекалено много на продажба на билети и това изисква структурни промени. „Медиите и статистиката, да обогатим преживяването в дигитален план е бъдещето на разпространението. По света сме 7 милиарда души, не всички имат привилегията да посещават турнирите. COVID-19 извади на преден план това.“

Още при встъпването си в длъжност през миналата година Гауденци презентира амбициозен план за революционизиране на спорта, но пандемията трябва да промени фокуса върху това тенисът изобщо да оцелее в тези времена. „За мен това е буря, много силна буря. Но тя ще премине. Ще нанесе щети, но основите ни са здрави. Сигурен съм, че ще имаме възможност да се върнем по-силни, ако си вземем поуки“, смята италианецът, който като тенисист беше достигнал до място в топ 20.

„Бих казал на всички, хайде да не се връщаме към старите навици. Нуждаем се да бъдем гъвкави, както в последните 12 месеца. Бих искал да имаме различна управленска структура занапред и показахме, че всички можем да работим заедно. Това е важно.“


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH