Епичен шампионски тайбрек прати Австралия на полуфинал на ATP Cup

Австралия 2-1 Великобритания
Кирьос/Де Минор – Мъри/Солзбъри 3-6 6-3 18-16
Алекс де Минор – Даниел Еванс 6-7(4) 6-4 6-7(2)
Ник Кирьос – Камерън Нори 6-2 6-2

Австралия е първият полуфиналист на ATP Cup след истинска драма в серията с Великобритания. Алекс де Минор и Ник Кирьос сформираха тандем, с който спечелиха решителния мач на двойки срещу Джейми Мъри и Джо Солзбъри. Подкрепяни от феновете по трибуните, двамата представители на домакините спасиха четири мачбола в епичен шампионски тайбрек и направиха пълен обрат до 3-6 6-3 18-16.

Кирьос даде аванс на тима си с успех над Камерън Нори, а после Де Минор игра три часа и половина, бори се за всяка точка, но отстъпи пред Даниел Еванс. Въпреки всичко капитанът Лейтън Хюит смени титулярната си двойка Джон Пиърс/Крис Гучионе и това донесе дивиденти на тима му.

Австралийците вече имат 11 победи от 12-те си мача в турнира и ще играят за място на финала срещу Испания или Белгия.

Още в първия гейм в мача на двойки и Кирьос, и Де Минор реализираха два страхотни ретура, които не оставиха шансове на британския тандем, а световният №18 на сингъл вдигна публиката на крака с уинър между Мъри и Солзбъри, който донесе ранен пробив на австралийците.

Британската двойка обаче влезе в ритъм и върна интригата още при 2-2. Постепенно Мъри и Солзбъри показаха по-голямата си класа на мрежата, а неуспешен прехвърлящ удар на Де Минор им помогна да стигнат до три поредни точки за пробив в осмия гейм. Джейми Мъри реализира ретур уинър на сервис на австралийския топ тенисист и поведе тима си напред с 5-3.

Последва рутинен сервис гейм за британците, в който Солзбъри показа силата на началния си удар и спечели сета с 6-3.

Още във втория гейм след паузата настроението в играта на австралийците се завърна. Те спечелиха дълго разиграване, изпълнено с всякакви възможни удари, за да вдигнат публиката на крака, пробивайки за 2-0.

Малко по-късно британците тестваха защитата на Де Минор и макар австралиецът да показа бързи реакции, Мъри и Солзбъри върнаха пробива. От основната линия Алекс и Ник продължаваха да са по-успешни, а втората ракета на тима намери страничната линия, за да може впоследствие да поведе тима си с нов брейк и 4-2.

Тандемът на домакините демонстрира класа и навътре в корта. Де Минор завърши воле от бекхенд на страничната линия и вкара серията в шампионски тайбрек – 6-3.

В него защитата на световния №18 изведе австралийците до първи мини пробив за 3-2 точки, а той бе последван от солиден сервис и затвърждаване. Де Минор и Кирьос поведоха с 5-2, но британците стопиха пасива до една точка. Въпреки всичко 20-годишният австралиец бе безпощаден на мрежата при две поредни разигравания, като така направи преднината на тима си 7-4.

Мъри и Солзбъри подобриха представянето си на мрежата и изравниха за 8-8, а после стигнаха и до мачбол, за да направят драмата пълна. Кирьос обаче го отрази с мощен сервис по правата, а после завърши форхенд по правата, за да даде мачбол на домакините. Последва нов обрат и 11-10 за британската двойка, а Джейми Мъри не вкара топката в опразнения корт и пропиля възможността за победа на този етап. Ник се възползва подобаващо с бекхенд смач, а Собзбъри сгреши и Австралия поведе с 13-12. И Де Минор обаче пропусна да реализира възможност за тима си – 13-13.

Джо Солзбъри отрази още един мачбол след добър начален удар, а после повтори упражнението и Великобритания поведе с 15-14. И това обаче не бе достатъчно за британската двойка. Те трябваше да се възползват от грешка на Де Минор и да се доберат до нова преднина. Джейми Мъри сервира, но Алекс де Минор се реабилитира с ретур уинър от бекхенд, а после същото направи и Кирьос. Ник застана на начален удар и драмата приключи – 18-16 за Австралия и класиране на полуфинал за домакините.

По-рано днес Даниел Еванс не позволи на Алекс де Минор да изпрати Австралия на четвъртфиналите на ATP Cup след двете срещи на сингъл от първата фаза на директните елиминации. В мач, пълен с драма и обрати и продължил над три часа, първата ракета на британците спечели решителен тайбрек срещу най-добрия тенисист на домакините – 7-6(4) 4-6 7-6(2).

dan evans

Британецът имаше четири мачбола още преди дългия гейм, но Де Минор ги отрази по невероятен начин. Въпреки това в тайбрека Еванс беше истински господар и прати серията в решителен мач на двойки.

В същото време 42-ият в света прекъсна серията от 10 поредни победи на домакините в турнира, тъй като по-рано през деня Ник Кирьос надигра Камерън Нори с 6-2 6-2, давайки аванс на австралийците.

kyrgios australia atp cup

Световният №29 пласира 11 аса, спечели 72% от точките на първи начален удар и 58% на втори срещу 26% за британеца.

Сервис отдолу и плонжове – тези елементи не липсваха в играта на Кирьос дори в толкова важен мач. Накрая той благодари за подкрепата на публиката и говори за отборния дух: „Всеки стои зад гърба на останалите. Ръсти (б.а. – Хюит) е най-добрият капитан, съотборниците ми се подкрепяха един друг досега и това се отплаща“.

Великобритания стигна до този четвъртфинал, след като спечели група С, където бе и отборът на България. Австралия пък излезе първа от „групата на смъртта“ в компанията на Канада, Германия и Гърция.