След драма и обрати: Еванс надигра Де Минор и изравни за Великобритания

Австралия 2-1 Великобритания
Алекс де Минор – Даниел Еванс 6-7(4) 6-4 6-7(2)
Ник Кирьос – Камерън Нори 6-2 6-2
Кирьос/Де Минор – Мъри/Солзбъри 3-6 6-3 18-16

Даниел Еванс не позволи на Алекс де Минор да изпрати Австралия на четвъртфиналите на ATP Cup след двете срещи на сингъл от първата фаза на директните елиминации. В мач, пълен с драма и обрати и продължил над три часа, първата ракета на британците спечели решителен тайбрек срещу най-добрия тенисист на домакините – 7-6(4) 4-6 7-6(2).

Британецът имаше четири мачбола още преди дългия гейм, но Де Минор ги отрази по невероятен начин. Въпреки това в тайбрека Еванс беше истински господар и прати серията в решителен мач на двойки, който обаче бе загубен от британците. Джейми Мъри и Джо Солзбъри пропуснаха четири мачбола и бяха надиграни от Алекс де Минор и Ник Кирьос след 6-3 3-6 16-18.

42-ият в света прекъсна серията от 10 поредни победи на домакините в турнира, тъй като по-рано през деня Ник Кирьос надигра Камерън Нори с 6-2 6-2, давайки аванс на австралийците.

И Де Минор, и Еванс спечелиха по 40 точки в първата част, което само по себе си говори за равностойната битка, която проведоха. Австралиецът поведе с пробив и затвърди за 3-0, но скоро британецът вдигна нивото, изстреля форхенд уинър по правата и върна паритета.

Оттам нататък двамата не даваха шансове на съперника, когато сервираха, а в тайбрека Де Минор пропусна да отиграе смач и изостана с мини пробив. Мрежата също помогна на Еванс и той поведе с 3-0, а няколко ключови грешки на световния №18 във важните моменти позволиха на 42-ия в ранглистата да поведе в частите със 7-6(4).

Развоят на събитията в откриващия сет не повлия на Де Минор, който правеше обрати във всеки един от мачовете си в груповата фаза. Той увеличи скоростта, с която се движи по корта, възползва се от неточности и от форхенд, и от бекхенд на Еванс, а накрая завърши минаващ удар от движение, за да пробие за 2-1.

De Minaur

При 2-3 британецът направи техничен прехвърлящ удар, паднал на линията и донесъл му преднина 40-15 от посрещане. Световният №18 обаче се измъкна от трудната ситуация и скоро стигна до сетбол от посрещане при 5-3.

Дан Еванс се спаси и продължаваше да тормози съперника с излизанията си на мрежата. В крайна сметка обаче Де Минор затвори сета от петия си опит и върна паритета след 6-4.

Първата ракета на Австралия започна третия сет с ретур уинър от бекхенд, а мрежата му помогна да стигне до два брейкбола. Еванс обаче спечели дуел на мрежата и използва максимално добре форхенда си, за да обърне и да поведе.

Де Минор също отрази точка за пробив в първото си подаване, излизайки на мрежата. Британецът обаче се задържа в гейма, показвайки страхотна защита. Завърши от бекхенд, а после накара съперника да сгреши от тази страна, за да реализира важен пробив. Играта му навътре в корта беше на високо ниво и скоро авансът му стана 3-0.

Dan Evans

В петия гейм обаче световният №42 допусна две грешки от форхенд, а защитата на Де Минор действаше перфектно, за да може любимецът на домакините да върне пробива.

Обратите не свършиха дотук – Еванс игра умело на мрежата за пореден път, а после пласира топка на линията, за да може да остане само на два гейма от успеха – 4-2. Австралиецът върна и този пробив, като отново изравни, преди да стигне до брейкбол при 5-5 след ретур уинър. Британецът обаче вкара сервиса в действие и спаси „скрития“ мачбол.

Самият Еванс стигна до два мачбола още в следващия гейм, след като Де Минор сгреши на мрежата. Световният №18 показа най-доброто от играта си, когато бе притиснат до стената – той материализира минаващ удар от бекхенд по диагонала и мощен форхенд по правата. Отрази и трети мачбол след още един уинър, а ас го измъкна от четвърти, за да може срещата да влезе в решителен тайбрек.

В него Еванс бе брилянтен от бекхенд, показа невероятен усет на мрежата и даде само две точки на Де Минор, за да прати серията в решителен мач на двойки.

В първия мач от четвъртфиналната серия Ник Кирьос надделя над Камерън Нори с 6-2 6-2, като по този начин австралийците увеличиха серията си до 10 поредни победи в отделните мачове от ATP Cup. Световният №29 пласира 11 аса, спечели 72% от точките на първи начален удар и 58% на втори срещу 26% за британеца.

Сервис отдолу и плонжове – тези елементи не липсваха в играта на Кирьос дори в толкова важен мач. Накрая той благодари за подкрепата на публиката и говори за отборния дух: „Всеки стои зад гърба на останалите. Ръсти (б.а. – Хюит) е най-добрият капитан, съотборниците ми се подкрепяха един друг досега и това се отплаща“.

В първия сет Нори рискуваше прекалено много и това доведе до множество непредизвикани грешки. Британецът не искаше да позволява на опонента да взима инициативата още с първия удар в разиграването и рисковият подход му струваше два пробива, както и частта.

Световният №52 се бори и след паузата, но единственият му добър момент дойде, когато върна пробив при 1-4 едва след шестата си възможност в мача. Австралиецът остана концентриран и веднага реализира рибрейк, след което завърши срещата с 6-2 6-2 със сервис гейм на нула.

Великобритания стигна до този четвъртфинал, след като спечели група С, където бе и отборът на България. Австралия пък излезе първа от „групата на смъртта“ в компанията на Канада, Германия и Гърция.