Федерер и Бенчич на финал на „Хопман къп“ с баланс 9-0

Федерер и Бенчич на финал на "Хопман къп" с баланс 9-0

Хопман къп
Швейцария – САЩ 3-0

Роджър Федерер победи Джак Сок със 7-6(5) 7-5 в атрактивен мач от груповата фаза на „Хопман къп“ между Швейцария и САЩ, като така даде аванс на страната си в решителната битка за място на финала. Успехът за Роджър е и трети пореден на сингъл в Пърт.

В женския сингъл Белинда Бенчич надигра Коко Вандеуей 7-6(6) 6-4 и прати Швейцария в битката за титлата. Впоследствие двамата запазиха перфектния си баланс, побеждавайки и на смесени двойки със 5-3(1) 4-2.

19-кратният шампион от Големия шлем започна мача с два експресни сервис гейма – 2-1. В четвъртата част поведе 40-15 от посрещане, но след два ретура в аут и два аса до пробив не се стигна – 2-2.

Сок попадна в нова завързана ситуация в шестия гейм, след като изостана 0-40, но спаси положението, намирайки отново началния си удар – 3-3. Американецът си отвори първа възможност за пробив в деветия гейм, но при 30-40 Федерер изненадващо игра сервис-мрежа на втори сервис – дюс, а после извади частта – 5-4.

Маестрото си гарантира минимум тайбрек, до какъвто се и стигна. Роджър постигна първия минибрейк с минаващ удар от много трудна позиция, а после поведе и 3-0. Сок постепенно заличи пасива си и стигна до 4-4 точки, но при 4-5 допусна нов минипробив след сбъркан форхенд, а Федерер реализира сетбола – 7-6(5).

Швейцарецът стигна до първи точки за пробив в третия гейм от втория сет, когато дръпна 40-15, но съперникът му вкара в употреба началния си удар и се измъкна – 1-2. До 4-4 пред подаващите нямаше сериозни препятствия за преодоляване и геймовете минаваха под тяхна диктовка.

Федерер запази най-доброто за критичен момент, когато стигна до брейкбол в единадесетия гейм и реализира шанса – 6-5. После сервираше за победата и я постигна – 7-5.