Фонини даде преднина на Италия в полуфинала на ATP Cup

ATP Cup, полуфинал

Фабио Фонини – Пабло Кареньо Буста 6-2, 1-6, 6-4

Фабио Фонини даде преднина на Италия в полуфиналния сблъсък срещу Испания на ATP Cup след победа в три сета на Пабло Кареньо Буста. Макар да загуби доста болезнено втория сет италианецът се представи на висота и записа първа победа срещу третата ракета на Испания, като по този начин прекъсна негативната си серия от седем поредни загуби от този опонент.

Най-голямото предимство на Фонини бяха спечелените на втори сервис точки, където той регистрира 53% успеваемост срещу 42% за Кареньо Буста. Двамата записаха еднакъв брой асове (2-2) и точки за пробив (5-5), а фактът, че Фонини направи повече двойни грешки (5-1) не му попречи да стигне до победата.

Бившите 1/4-финалисти на Ролан Гарос показаха много качествен тенис още от самото начало, като откриващият гейм продължи 7 минути. Фонини бе много агресивен на начален удар, но допусна доста грешки на първи сервис и това наруши тактическия му план. Освен това италианецът направи четири непредизвикани грешки и макар да успя да спаси два брейкпойнта, Кареньо Буста проби сервиса му и даде преднина на Испания.

Световният №16 затвърди пробива, макар да пропиля преднина от 30-0, но Фонини върна интригата като спечели третия гейм и намали резултата в сета на 2-1. По време на почивката италианецът имаше нужда от медицинска помощ заради травма в крака, но се завърна на корта навреме за подновяването на играта.

Контузията обаче изобщо не се отрази негативно на играта на Фонини и той изравни резултата като записа своя първи пробив в мача. В петия гейм втората ракета на Италия стигна до три поредни геймпойнта, като първият от тях бе спасен от Кареньо Буста. Испанецът бе на път да отрази и втория, но изпрати в аут една наглед доста лесна топка. Фонини продължи да доминира и в шестия гейм отново проби сервиса на опонента си, правейки резултата 4-2 в полза на Италия.

До края на сета 17-ият в света играеше все по-агресивно и динамично, докато неговият опонент допускаше все повече грешки. Фонини спечели сравнително лесно и седмия гейм, а при резултат 30-30 в осмия Кареньо Буста допусна двойна и непредизвикана грешка и така италианецът триумфира с 6-2 в първия сет.

Италианецът спечели откриващия гейм във втората част, а в следващия навакса пасив от 15-40, но въпреки това Кареньо Буста спечели първото си подаване и изравни резултата. Впоследствие непредизвиканите грешки на Фонини внезапно се увеличиха и това позволи на испанския тенисист да спечели много оспорвания трети гейм и да пробие за 2-1.

Кареньо Буста успя да затвърди пробива след като допусна изравняване от 40-15 в четвъртия гейм, но спечели гейма след ас и грешка от ретур на Фонини. Полуфиналистът от US Open продължи да доминира и до края на сета не даде нито един гейм на своя опонент, приключвайки втората част при 6-1 в своя полза след гейм на нула.

Противно на развитието на мача Фонини започна вихрено заключителния сет и в първите два гейма даде само една точка на Кареньо Буста. Испанецът обаче успя да прекъсне силната му серия и намали резултата на 2-1.

Радостта на световния №16 бе краткотрайна, тъй като Фонини изигра много силен четвърти гейм, а в петия осъществи обрат от 15-40 и увеличи преднината си в сета на 4-1. Ситуацията изглеждаше безнадеждна за Кареньо Буста, но той върна интригата като проби сервиса на Фонини, след което записа гейм на нула и така резултатът стана 4-3.

Италианецът отново взе инициативата и поведе с 5-3, но в деветия гейм пропусна три поредни мачбола и позволи на своя опонент. отново да редуцира пасива си. Фонини обаче даде само една точка на Кареньо Буста в оказалия се последен десети гейм и по този начин оформи крайното 6-2, 1-6, 6-4 в своя полза след 2 часа и 19 минути игра.

„Мисля, че играх много добре. Във втория сет загубих три или четири гейма, които бяха доста равностойни, но това е тенисът. Дори след като загубих тези геймове се чувствах добре. Когато в третия сет поведох с 4-1 се сковах малко, а Пабло игра невероятно. Показах добра игра и не чувствах болка, докато играя, което ме прави много щастлив“ каза Фонини в интервюто след мача.