Беретини победи Баутиста Агут и класира Италия на финала на ATP Cup

ATP Cup, полуфинал

Матео Беретини – Роберто Баутиста Агут 6-3, 7-5

Италия елиминира Испания и се класира за финала на тазгодишното издание на ATP Cup. Първата ракета на „адзурите“ Матео Беретини записа чиста победа над Роберто Баутиста Агут. Така след успеха и на Фабио Фонини над Пабло Кареньо Буста по-рано тази сутрин италианците спечелиха сблъсъка с 2-0 и намериха място в мача за трофея.

Беретини игра много силно на сервис като записа 13 аса срещу само един на Баутиста Агут, като в същото време световният №10 не направи нито една двойна грешка. Италианецът бе почти перфектен при точките си на първи сервис и реализира 94% от тях, докато неговият опонент регистрира 69% по този показател.

Първата почивка в мача дойде при резултат 2-1 за Беретини след като и двамата опоненти спечелиха на нула своите сервис геймове. Италианецът успя да запише първия пробив в мача след като в четвъртия гейм осъществи обрат от 0-30, а в последното разиграване Баутиста Агут допусна непредизвикана грешка. Беретини успя да реализира две от шестте си точки за пробив, докато неговият опонент така и не стигна до брейкпойнт.

Беретини увеличи преднината си след силен пети гейм, но неговият опонент успя да прекъсне серията му и така резултатът стана 4-2. Италианецът обаче спечели уверено следващото си подаване и се доближи само на гейм от спечелването на сета. Това се случи след като при резултат 30-30 Баутиста Агут изпрати топката в аут след втори сервис на Беретини, а в следващото разиграване сервисът на италианеца отново не остави шанс на втората ракета на Испания и така той спечели първата част с 6-3. Статистиката след края на сета показваше, че Баутиста Агут не е успял да върне 71% от началните удари на Беретини.

В почивката между сетовете Баутиста Агут поиска медицинско прекъсване и се прибра в съблекалнята за няколко минути, но след завръщането си на корта спечели на нула откриващия гейм. Беретини обаче успя да изравни, след което двамата си размениха по още един гейм. Италианецът стигна до две поредни точки за пробив, но Баутиста Агут успя да избегне опасността и отново спечели подаването си за 3-2.

Двамата продължиха да печелят своите сервис геймове и така резултатът стигна до 5-5. Подобно на първия сет и сега първият пробив бе реализиран от Беретини. Италианецът пропусна два поредни брейкпойнта в единадесетия гейм, но продължи да поставя опонента си под напрежение и стигна до трети шанс, който успя да реализира.

Беретини продължи да бъде по-добрият на корта и в следващия гейм даде само една точка на Баутиста Агут, като по този начин оформи крайното 6-3, 7-5 в своя полза и узакони класирането на Италия за финалния сблъсък.

„Чувството е невероятно. Както казах през седмицата, миналата година не успях да участвам в този турнир и затова съм много щастлив, че сега сме на финалите. Работата ни още не е свършена, но сме уверени в себе си“ каза Беретини в интервюто след мача.