Грешките на Шаповалов класираха Вавринка на първи полуфинал за 2019 г.

ABN AMRO WTT, четвъртфинал
Стан Вавринка – Денис Шаповалов 6-4 7-6(4)

Стан Вавринка се класира на своя първи полуфинал за 2019, след като надделя над Денис Шаповалов с 6-4 7-6(4) на турнира в Ротердам. Шампионът от 2015 г. изигра страхотен мач, като спечели 79% от точките на първи сервис и бързо завършваше разиграванията в тези случаи. Стан пропусна преднина от два пробива във втория сет, но в крайна сметка затвори срещата в тайбрек и в битка за място на финала ще срещне топ поставения Кей Нишикори, който отстрани Мартон Фучович.

Световният номер 25 също впечатли с добър начален удар, но допусна повече грешки (7 двойни) и това се оказа решаващо, за да може швейцарецът да изравни общия баланс помежду им при 1-1 победи.

Шаповалов и Вавринка спечелиха първите си сервис геймове на нула, след което Стан пръв се добра до точки за пробив. Той поведе с 40-15 в третия гейм след двойна и непредизвикана грешка на канадеца, но младият му опонент реализира форхенд уинър по диагонала, за да изравни и впоследствие да се измъкне от сложната ситуация.

Трикратният шампион от Шлема използваше умело най-силното си оръжие – сервиса, като изключително лесно печелеше своите подавания. До края на сета Шаповалов взе едва четири точки от посрещане, а в своите сервис геймове залагаше повече на техничните бекхенди и волета, които го измъкваха в дългите разигравания.   При 4-4 и 40-30 обаче Стан се добра до скрит сетбол след грешка на канадеца от форхенд, а след това размина съперника с невероятен бекхенд от движение и сервира за първата част. Справи се без напрежение и спечели сета с 6-4, регистрирайки 91% спечелени точки на първи начален удар срещу 81% за противника.

Веднага след подновяването на играта Шаповалов допусна непредизвикана и двойна грешка, което даде преднина на опонента му от 40-0. Играта на 25-ия в света се разстрои напълно и още една непредизвикана грешка в този гейм му донесе изоставане с пробив.

И докато Вавринка продължаваше да печели подаванията си повече от лесно, то Шаповалов избързваше при завършването на разиграванията, което доведе до цели 22 непредизвикани грешки след първите 14 изиграни гейма. При 1-3 канадецът направи две двойни грешки, които бяха под номер 5 и 6 за него в мача, и това доведе до нов брейк в полза на швейцареца – 4-1.

Световният №25 бе запазил най-доброто от арсенала си за шестия гейм и успя да го използва, когато бе притиснат до стената. Той контролираше всички разигравания и завърши едно от тях със смач, а следващото с къса топка, за да осъществи бърз рибрейк – 2-4.

Когато сервира за победата обаче, Стан се пропука още веднъж. Шаповалов закова бекхенд на линията, след което направи две успешни излизания на мрежата и изравни при 5-5. В 11-ия гейм канадецът даде два поредни скрити мачбола на противника, но ги отрази с два уинъра и две грешки на съперника.

Частта влезе в тайбрек, в който Вавринка поведе с 4-2 и си осигури три поредни мачбола при 6-3. Успя да завърши при втория си шанс и да се класира за финалната четворка след 6-4 7-6(4).