Григор Димитров започва срещу бившия №14 Йежи Янович в София

Sofia Open, първи кръг

Йежи Янович – Дуди Села 6-4 6-4

Григор Димитров започва участието си на Sofia Open срещу Йежи Янович, който победи в мача си от първи кръг Дуди Села с 6-4 6-4. Победителят достигна най-високия си ранкинг в кариерата през август 2013 г., когато стана 14-ти в света, а в четвъртък ще премери сили с първата ни ракета.

Димитров и Янович до момента са се срещали два пъти на ниво АТП, като са си разменили по една победа. Българинът загуби от поляка с 1-2 сета в Синсинати през 2014 г., а през следващия сезон се наложи с 2-0 на клея в Рим.

Полякът стигна до шанс да пробие още в откриващия гейм, повеждайки 40-15. Пропиля обаче първия шанс, след като пласира бекхенд слайс в мрежата, а на втория бе изненадан от това, че съперникът игра сервис воле и опитът му за пасинг шот не бе сполучлив.

Световният №267 действаше с много по-голямо самочувствие, когато подава, сравнено със съперника му, и до 2-2 бе дал само точка на израелеца, дошла от двойна грешка.

При посрещане полякът чакаше често в корта и играеше агресивни ретури, което държеше под напрежение Села. В шестия гейм пък поведе 40-0 след един 224-километров и един 220-километров сервис, а накрая затвори частта на 15 – 3-3. В седмия 203-сантиметровият тенисист стигна до брейкбол, а дълбок форхенд от негова страна максимално затрудни Села, който пласира удар в аут.

Бившият №14 затвърди за 5-3, а в десетия гейм дръпна 40-30. На сетбола си осигури предимство в разиграването с 222-километров начален удар, а после атакува ретура на съперника с неспасяем форхенд уинър по диагонала – 6-4.

В началото на втората част двамата размениха по един бърз сервис гейм, като Янович изостана 0-30 в третата част, а при 15-30 направи двойна грешка. Неутрализира първия брейкбол със снаряд от начален удар, а на втория пласира бекхенд в аут и бе пробит – 1-3.

При 30-30 в петата част обаче бекхенд слайс на Села в мрежата осигури точка за връщане на пробива. Последва форхенд в мрежата и рибрейкът бе налице.

В седмия гейм Янович поведе 40-15 на подаването на израелеца, който с ас неутрализира първата опасност. Не успя нищо да стори обаче на втория брейкбол, когато дълбок форхенд на поляка кацна на основната линия и му донесе пробив – 4-3.

203-сантиметроият играч затвърди и бе на гейм от място във втори кръг. При 5-4 той сервираше за мача и безапелационно поведе 40-0, а после материализира втория си мачбол с 222-километров ас.