Димитров прекъсна негативната си серия с триумф над Баутиста Агут

Western & Southern Open, първи кръг

Григор Димитров – Роберто Баутиста Агут 6-3, 6-4

Григор Димитров започна участието си на Мастърс турнира в Синсинати след двусетов успех над световния №16 Роберто Баутиста Агут. Във втория сет мачът бе прекъснат заради дъжди при резултат 4-3 за испанеца, но след подновяването на играта първата ни ракета обърна резултата само за няколко минути и сложи край на негативната си серия от три поредни загуби.

В следващата фаза Димитров ще се изправи срещу 38-мия в ранглистата Александър Бублик в повторение на мача им от втори кръг на Уимбълдън.

Българинът се представи много силно на сервис, като записа цели 16 аса и не направи нито една двойна грешка, докато статистиките на Баутиста Агут по тези показатели сочеха 2 и 2. Друго отношение, в което първата ни ракета имаше значително предимство, бе процентът спечелени на втори сервис точки (62%:41%). Димитров беше по-резултатен както на сервис (39-30), така и на ретур (23-16). Световният №21 бе почти безупречен при точките си за пробив, реализирайки три от четири (75%), докато Баутиста Агут оползотвори само един от трите си брейкпойнта (33%).

Първи сет:

Баутиста Агут спечели първата точка в мача, но след това добрият сервис на Димитров му позволи да вземе инициативата и българинът се наложи в откриващия гейм.

Испанецът показа доста колебания на първи сервис и първата ни ракета установи контрол върху разиграванията. Димитров на няколко пъти преодоля съпротивата на опонента си с няколко добре изградени атаки и успя да реализира ранен пробив.

Сервисът на българина продължи да създава сериозни проблеми на Баутиста Агут. Димитров редуваше атаки от дъното на корта със сполучливи излизания на мрежата, като по този начин изненада неприятно световния №16 и увеличи преднината си на 3-0.

Първата ни ракета опита да продължи да поставя испанеца под напрежение, но допусна няколко грешки в атаки и това позволи на Баутиста Агут да прекъсне серията му и да редуцира пасива си.

В следващия гейм ролите се размениха и Баутиста Агут заигра доста по-офанзивно. Димитров обаче бе подготвен за това и се представи много добре в дефанзвиен план, възстановявайки разликата от три гейма при 4-1.

Третата ракета на Испания повиши значително качеството на сервиса си и това веднага даде отражение върху случващото се на корта. За Димитров стана значително по-трудно да атакува успешно и Баутиста Агут отново редуцира пасива си, като не позволи на първата ни ракета да поведе с два пробива.

Българският тенисист обаче отговори по чудесен начин, като в седмия гейм записа два поредни аса, последвани от изящен бекхенд уинър по правата, с които отново не допусна сервисът му да бъде пробит и направи огромна крачка към спечелването на сета.

Димитров не бе никак далеч от това да приключи първата част, повеждайки с 15-0, но сервисът и добрата игра в защита на Баутиста Агут и този път го измъкнаха от трудната ситуация 33-годишният испанец отново намали изоставането си.

Деветият гейм започна с непредизвикана грешка от страна на първата ни ракета, но надеждите на Баутиста Агут за пробив не останаха живи за дълго. Димитров записа четири поредни аса и по този начин приключи първия сет при 6-3 в своя полза след 35 минути игра.

Втори сет:

В началото на втория сет българинът заложи на по-бавна и търпелива игра, очаквайки грешки на опонента си. Тактиката на първата ни ракета се оказа успешна и той отново записа ранен брейк, като геймът приключи с двойна грешка на Баутиста Агут.

Непредизвиканите грешки на Димитров зачестиха и това позволи на Баутиста Агут да стигне до два поредни брейкпойнта. Световният №21 запази самообладание и записа нова директна точка от сервис, а в следващото разиграване испанецът не успя да върне началния му удар. Това обаче се оказа недостатъчно и в крайна сметка Баутиста Агут успя да върне брейка и да възстанови равенството.

Испанецът започна да се движи значително по-добре по корта, като това му помогна да изненада Димитров и да поведе с 30-0. Българинът успя да обърне резултата и да стигне до брейкпойнт, който обаче не бе реализиран. Първата ни ракета спаси геймпойнт, но след това Баутиста Агут пласира две много добри атаки, с които не остави шансове на своя опонент и по този начин затвърди пробива, осъществявайки обрат за 2-1.

Световният №16 бе близо до нов брейк, след като поведе с 30-0 в четвъртия гейм, но след това грешките му отново зачестиха. Димитров се възползва максимално от това и не позволи на опонента си да се откъсне в резултата. Баутиста Агут обаче бързо си върна водачеството, след като спечели подаването си на 15, като междувременно завърши гейма с директна точка от сервис.

Началният удар на Димитров отново заработи и това изненада неприятно неговия опонент. Българинът отново направи няколко много добри илизания при мрежата, които му донесоха успех в дългите разигравания и равенството отново бе възстановено при 3-3.

Радостта на първата ни ракета обаче не продължи дълго. Баутиста Агут продължи да атакува много уверено и пласира няколко неспасяеми топки близо до страничните линии, като по този начин отново спечели сервис гейма си.

Димитров започна по-добре след прекъсването и спечели сервис гейма си на 15, правейки резултата 4-4.

Първата ни ракета продължи да доминира, като движението му по корта бе значително по-добро от това на Баутиста Агут. Световният №21 спечели сравнително лесно и следващия гейм, като по този начин реализира много важен пробив, доближавайки се до успеха в двубоя. Димитров приключи мача по най-добрия начин – с гейм на нула, оформяйки крайното 6-3, 6-4 в своя полза след 1 час и 24 минути игра.