Димитров преодоля „щастливия губещ“ Холмгрен и оформи нов 1/4-финал с Карацев

Димитров преодоля "щастливия губещ" Холмгрен и оформи нов 1/4-финал с Карацев

San Diego Open, осминафинал

Григор Димитров – Аугуст Холмгрен 6-1, 6-1

Григор Димитров се класира за четвъртфиналите на ATP 250 турнира в Сан Диего след убедителен успех над „щастливия губещ“ Аугуст Холмгрен. Първата ни ракета трябваше да играе срещу Феликс Оже-Алиасим, но полуфиналистът от US Open се оттегли заради травма в адукторите. Димитров се възползва по чудесен начин от неочакваната възможност и не остави никакви шансове на датчанина, записвайки най-категоричния си успех от началото на сезона.

В следващата фаза българинът ще се изправи срещу Аслан Карацев в повторение на четвъртфинала на Australian Open.

Димитров бе много по-ефективен на начален удар, като спечели 84% от точките си на първи сервис и 81% от тези на втори, докато статистиката на Холмгрен по тези показатели сочеше съответно 48% и 22%. Първата ни ракета имаше огромно превъзходство при спечелените на ретур точки (27-6) и реализира пет от осемте си точки за пробив (63%), докато датският тенисист нито веднъж не успя да достигне до брейкпойнт.

Първи сет:

Димитров започна колебливо мача, като допусна двойна грешка, след което два поредни пъти не успя да вкара първия си сервис и изостана с 0-30. Постепенно обаче българинът намери верния ритъм и завърши гейма с добър форхенд уинър по правата.

Спечеленият гейм даде на първата ни ракета самочувствието, което му липсваше в началните минути, и той удвои преднината си с пробив на 15.

Сервисът на Димитров започна да създава сериозни проблеми на неговия опонент и четвъртфиналистът от Australian Open спечели следващото си подаване на нула, натрупвайки комфортен аванс от 3-0.

Холмгрен опита да играе по атакуващо след почивката и при 15-0 пласира много добър уинър по правата, а при брейкпойнта, до който Димитров достигна, пласира първия си ас в мача. Впоследствие обаче датчанинът допусна две поредни непредизвикани грешки и първата ни ракета реализира нов пробив.

В петия гейм разиграванията бяха по-дълги, но това изобщо не притесни Димитров. Българинът показа самообладание и продължи да владее инициативата, като това му позволи да увеличи преднината си на 5-0.

Изправен пред перспективата да загуби откриващия сет, Холмгрен започна да рискува доста повече при атаките си. Тактиката на датчанина даде резултат и той не позволи на Димитров да осъществи трети пореден пробив, с който да приключи първата част.

Световният номер 29 бързо си върна инициативата и стигна до три поредни сетбола. Димитров допусна непредизвикана грешка при първия, но след това пласира мощен сервис в тялото на Холмгрен и ретурът на квалификанта отиде далеч в аут, като по този начин българинът спечели първия сет с 6-1.

Втори сет:

Публиката на корта подкрепяше пламенно Холмгрен, но това не разконцентрира Димитров. Българинът започна втория сет по възможно най-добрия начин – с пробив на нула, завършвайки гейма със зрелищен минаващ удар.

Димитров продължи да играе много спокойно и уверено и не даваше никакви шансове на Холмгрен да го затрудни. Първата ни ракета изигра едни от най-силните си минути в двубоя и увеличи преднината си с втори пореден гейм на нула.

Холмгрен се стремеше да затруднява Димитров с атаки от форхенд, но слайс бекхендът на българина продължи да създава много проблеми на възпитаника на колежа в Сан Диего. В резултат на това непредизвиканите грешки на скандинавеца отново зачестиха и първата ни ракета се оттегли на почивката с преднина от 3-0.

Димитров продължи да редува атаки с форхенд и бекхенд, принуждавайки Холмгрен да тича по целия корт. Наложеното темпо се оказа непосилно за „щастливия губещ“ и българинът затвърди и втория си пробив.

Димитров стигна до точка за пробив в петия гейм, но Холмгрен успя да избегне опасността с добре изградена атака. Датчанинът успя да изненада първата ни ракета с няколко сполучливи излизания на мрежата и прекъсна серията на българина, намалявайки изоставането си на 4-1.

Димитров бързо се отърси от негативния за него пети гейм и осъществи няколко много качествени атаки, които му помогнаха да се доближи на гейм от победата.

Нещата продължиха да се развиват точно по план за Димитров и той приключи двубоя с пробив на нула, с който оформи крайното 6-1, 6-1 след едва 56 минути на корта.