Димитров разгроми Шварцман за петия си осминафинал в Мадрид

Mutua Madrid Open, втори кръг

Григор Димитров – Диего Шварцман 6-0, 6-3

Григор Димитров продължи доброто си представяне от началото на сезона на клей с победа над Диего Шварцман във втори кръг на Мастърса в Мадрид. По този начин българинът се нареди сред най-добрите 16 в надпреварата за пети път в кариерата си, като в същото време записа трети пореден успех над аржентинеца.

В следващата фаза може да видим нов сблъсък между Димитров и Стефанос Циципас. Това ще се случи ако световният №5 елиминира Люка Пуй.

Българинът бе много по-ефективен на начален удар, като всички шест аса в мача бяха негово дело, а освен това допусна само една двойна грешка срещу пет за Шварцман и спечели 83% от точките си на първи сервис (24/29). Димитров реализира пет от осемте си точки за пробив (63%), докато неговият опонент не успя да реализира единствения брейкпойнт, до който достигна.

Шварцман спечели жребия и избра да сервира пръв, но допусна две двойни грешки в откирващия гейм. Това помогна на Димитров да стигне до шанс за ранен пробив, който бе оползотворен след безпощаден форхенд. Българинът затвърди брейка и удвои преднината си в сета, като завърши втория гейм с изящен бекхенд по правата, последван от ас.

В третия гейм Шварцман започна да се стреми към по-дълги разигравания, но Димитров се адаптира към това и стигна до възможност за втори последователен пробив след нова двойна грешка на аржентинеца. Първата ни ракета не пропусна открилия се пред него шанс и се оттегли със солиден аванс от 3-0 при първата почивка в сета.

При подновяването на играта статуквото се запази и Димитров проведе няколко много добре изградени атаки, благодарение на което спечели и втория си сервис гейм и продължи да увеличава преднината си. Шварцман опита да играе по-агресивно с по-чести излизания на мрежата, но попадна в капана на първата ни ракета и стана жертва на минаващите му удари. Българинът реализира нов пробив и поведе с 5-0, а след края на гейма неговият опонент изпусна нервите си и получи предупреждение от рефера.

Сервисите на Димитров не оставяха никакви шансове на Шварцман, като след един от тях аржентинецът се обърна към бокса си с думата „Impossible“(„Невъзможно“). В последното разиграване първата ни ракета пласира много прецизна къса топка, която направи неговия опонент безпомощен и по този начин спечели откриващия сет с 6-0 само за 25 минути.

В началото на втората част Шварцман прекъсна серията на световния №20 и откри актива си в мача, след което стигна до брейкпойнт, който бе спасен от Димитров с отлично воле на мрежата. Българинът отново не допусна сервисът му да бъде пробит и възстанови равенството. Началният удар на Шварцман отново започна да го предава и след нова двойна грешка от негова страна Димитров стигна до три поредни брейкпойнта. Първият бе пропуснат след неуспешна къса топка, но при следващата си възможност българинът не допусна грешка и осъществи обрат за 2-1.

В четвъртият гейм българинът показа, че също може да разчита на сервиса си във важни моменти. При 30-30 Димитров пласира ас, последван от ретур в аут на Шварцман. Първата ни ракета имаше шанс почти да убие интригата в мача, но в петия гейм пропусна два поредни брейкбола и Шварцман намали резултата на 3-2.

Първата ни ракета възстанови разликата от два гейма с няколко много добри излизания при мрежата. Шварцман обаче подобри значително сервиса и бекхенда си и отново не позволи на Димитров да се откъсне в резултата, редуцирайки пасива си на 4-3.

След почивката българинът показа известни колебания, допускайки две грешки при 40-30, но след това пласира много добре премерен форхенд и остана безупречен на сервис, доближавайки се на гейм от победата. Димитров приключи мача по възможно най-добрия начин – с пробив на нула, дошъл след поредна грешка на Шварцман, и по този начин триумфира категорично с 6-0, 6-3 след едва 70 минути на корта.