Димитров спаси мачбол, но отстъпи пред Куевас на 1/4-финалите в Женева

Gonet Geneva Open, 1/4-финал

Григор Димитров – Пабло Куевас 6-7(3), 3-6

Григор Димитров отпадна от ATP 250 турнира в Женева след поражение в два сета от световния №102 Пабло Куевас. Българинът бе само на гейм от спечелването на първия сет, но впоследствие допусна обрат, а във втората част бе напълно надигран от уругвайския ветеран.

С днешния си успех Куевас прекъсна негативната за него серия от две поредни загуби срещу Димитров, като общия баланс от сблъсъците име вече е 3-2 в полза на българина. Уругваецът ще има и още една причина да запомни днешния мач, тъй като това бе първата му победа на клей над играч от Топ 20 от турнира в Будапеща през 2019 г. насам.

Димитров записа повече асове в хода на мача (4-2), но и направи повече двойни грешки от своя опонент (2-0). Куевас бе по-резултатен както на сервис (49-45), така и на ретур (22-14), като освен това единственият пробив в мача бе дело на уругваеца.

Първи сет:

Димитров спечели жребия и избра да изпълнява начален удар пръв. Българинът стартира в мача по възможно най-добрия начин, спечелвайки подаването си на нула. Първата ни ракета започна втория гейм с чудесен бекхенд уинър, но след това започна да залага прекалено много на този тип удари. Тази предсказуемост в играта на Димитров помогна на неговия опонент и Куевас изравни резултата в сета.

Радостта на уругваеца обаче не продължи дълго, тъй като Григор Димитров спечели убедително и втория си сервис гейм и така първата почивка в сета дойде при резултат 2-1 в полза на българина. При подновяването на играта Куевас отново възстанови равенството, като също записа гейм на нула в актива си.

Димитров успя сравнително лесно да поведе с 40-15 в петия гейм, но след това грешките на българина зачестиха и това даде възможност на неговия опонент да стигне до точка за пробив. Първата ни ракета обаче избегна опасността, след което отрази още един брейкпойнт, като в крайна сметка успя да надделее и да поведе в геймовете за трети път.

Куевас направи резултата 3-3, след като за втори пореден път спечели сервис гейма си на нула. Димитров обаче върна жеста и отново пое водачеството, след като първият му сервис продължи да затруднява доста уругвайския тенисист.

Световният №102 отговори на предизвикателството, като започна да играе по-агресивно и да рискува повече при атаките си. Тактиката на Куевас се отплати и той успя за пореден път да възстанови равенството.

Печеленето не сервис гейм на нула се превърна в тенденция и това се случи за четвърти пореден път в сета. Димитров отново беше безупречен при своето подаване и направи важна крачка към спечелването на първата част.

За съжаление първата ни ракета отново не успя да осъществи първия пробив в сета. Атаките на Куевас затрудниха доста Димитров и уругваецът изравни резултата при 5-5.

Димитров обаче бързо преодоля разочарованието и отново спечели подаването си на нула, като по този начин за втори път се доближи на гейм от триумфа в сета.

Почивката след единадесетия гейм очевидно се отрази доста по-позитивно на Куевас, тъй като уругваецът също спечели на нула последното си подаване в сета и така се стигна до тайбрек.

Димитров успя да поведе пръв, но след това Куевас направи много силна серия, записвайки четири безответни точки. Българинът върна интригата като намали резултата на 4-3, но след това световният №102 отново взе инициативата и стигна до три поредни сетбола. Уругваецът имаше нужда от само един от тях и спечели първия сет със 7-6(3).

Втори сет:

Вдъхновен от спечелването на първия сет, Куевас започна да играе още по-атакуващо и това му помогна да спечели откриващия гейм на втората част, след като осъществи обрат от 15-30.

Вторият гейм премина по аналогичен начин – Димитров поведе с 30-15, но след това пропусна първата двойна грешка в мача и позволи на Куевас да изравни. Уругваецът се възползва максимално от колебанието в играта на първата ни ракета и обърна резултата, след което световният №20 допусна непредизвикана грешка и така Куевас удвои преднината си.

Южноамериканецът продължи да владее инициативата и поведе с 40-15 в третия гейм, но Димитров успя да излезе от трудната ситуация и да изравни резултата. Впоследствие обаче българинът отново показа липса на концентрация и не се възползва от възможностите си, като това позволи на Куевас да удължи силната си серия и да се оттегли с комфортна преднина от 3-0 на почивката.

Впоследствие сервисът на Димитров отново заработи и това му позволи да открие актива си в сета и да намали резултата.

Радостта на българина обаче не трая дълго, тъй като Куевас за пореден път спечели подаването си на нула и възстанови разликата от три гейма при 4-1.

Качеството на първия сервис на Димитров отново спадна значително и това улесни Куевас, като уругваецът успя да стигне до точка за пробив. Тя обаче бе спасен от българина, който впоследствие изненада опонента си с много добра игра при мрежата и успя да редуцира пасива си в сета.

Куевас реши да заложи на по-дълги разигравания, но Димитров бе подготвен за това и успя да стигне до първия си брейкпойт в мача. Той обаче бе спасен от уругваеца, който успя да обърне резултата и да поведе с 5-2, доближавайки се само на гейм от полуфинала. Световният №102 стигна до мачпойнт, който обаче бе спасен от Димитров и българинът редуцира пасива си в сета.

Това обаче не сломи Куевас, който още в следващия гейм записа пробив на нула и триумфура със 7-6(3), 6-3 след час и половина на корта.