Димитров – Тийм: Историята на съперничеството им

В неделя сутрин Григор Димитров и Доминик Тийм ще излязат на Rod Laver Arena в среща от осминафиналите на Australian Open. Мачът ще бъде шести в съперничеството между 29-годишния българин и 27-годишния австриец.

До момента Димитров има предимството от 3-2 победи. Четири от тези срещи са на хард и в тях Григор печели последните 3, включително и двете, които са в зала. Разбира се, изходните позиции сега са различни и Тийм ще влезе в мача в ролята на фаворит с оглед на третото си място в ранглистата и наскоро спечелената на US Open първа титла от Големия шлем.

В началото на кариерата си австриецът бе сред така наречените клей специалисти и често избираше турнири на червено в Южна Америка вместо надпреварите на хард в Европа. От тези дни мина много време. Тийм разви играта си на твърди настилки и неслучайно дебютната титла на Мастърс ниво, и тази от „мейджър“ турнирите, дойдоха на хард.

С оглед на показаното до този момент в турнира, на много бързата настилка в Мелбърн и на досегашните им срещи обаче едва ли има някой, който се съмнява, че Григор Димитров има своите шансове да поднесе изненадата и да достигне до четвъртфиналите на Australian Open.

Очаквайки мача в неделя сутрин, нека си припомним какво се случи в досегашните двубои помежду им:

2016, Акапулко (ATP 500), хард на открито – четвъртфинал: 7-5, 6-2 за Тийм

Първият им среща бе в мексиканския курорт Акапулко в края на февруари 2016-а. Тогава Димитров бе 26-и в света, а Тийм №15. В първите си два мача българинът отстрани Денис Кудла и Доналд Йънг в по два сета, но австриецът бе на съвсем друго ниво спрямо двамата американци.

По-младият на корта реализира 4 от 10-те си брейкбола, докато Григор се отчете само с един и след час и 38 минути на корта Тийм бе победител. В онзи момент той бе в много добра форма и след още две победи над Сам Куери и Бърнард Томич триумфа с петата си АТР титла и първа на хард.

2017, Бризбън (АТР 250), хард на открито – четвъртфинал: 6-3, 4-6, 6-3 за Димитров

Близо година по-късно двамата се срещнаха в много силния турнир в Бризбън, който по това време беше най-елитната подготвителна надпревара преди Australian Open.

По това време Тийм вече беше част от топ 10, докато Димитров заемаше 17-о място. Началото на турнира за него беше с категорични победи над Стив Джонсън и Никола Маю и всичко предвещаваше страхотен сблъсък с австриеца.

Такъв се получи – много високо ниво и от двамата, постоянни размени на предимството на корта и победа в три сета за Григор. Ключовият компонент бе впечатляващата му игра при шансове за пробив на съперника. В хода на мача Тийм имаше цели 14 брейкбола, но реализира само един от тях спрямо три пробива за българина.

Този мач даде и същинското начало на най-добрата година в кариерата на Димитров. В Бризбън той записа още два успеха над топ 10 играчи в лицето на Милош Раонич и Кей Нишикори, за да стигне и до титлата.

Впоследствие на Australian Open достигна до полуфинал, в който бе болезнено близо до победата срещу Рафаел Надал и в крайна сметка загуби в пет сета.

След това на Sofia Open Димитров зарадва местната публика с титла, но това все още бе само началото на невероятния сезон, в който спечели Мастърс трофея в Синсинати, както и Финалите на АТР в Лондон.

2017, Мадрид (Masters 1000), клей – осминафинал: 4-6, 6-4, 7-6(9) за Тийм

Вторият им мач през чудесната 2017-а е един от най-болезнените двубои за българина през въпросната година. След страхотния старт на сезона Димитров бе в серия от четири загуби преди в испанската столица да победи Филип Колшрайбер и Иво Карлович.

Тийм все още не бе постигнал впечатляващите си резултати на червено, но вече бе считан за очертаваща се голяма заплаха за най-добрите в играта. Само че Григор игра абсолютно равностойно на най-неудобната си настилка, печелейки първия сет с два пробива в него. В третата част българинът, №12 по това време, проби първи за 2-0. Тийм върна брейка за 3-4 и така се стигна до драматичния тайбрек, в който Димитров пропусна пет мачбола. Три от тях бяха последователни при 6-3, включително един на сервис. Той обаче така и не можа да се възползва от шансовете си и след 11-9 австриецът бе победител. Впоследствие той стигна до финала, където загуби от Надал.

Седмица по-късно в Рим Тийм победи Надал, но след това бе спрян от Новак Джокович. На Ролан Гарос пък на четвъртфиналите отстрани сърбина преди Матадора да му даде само 7 гейма на полуфинал.

2017, Лондон (Финали на АТР), хард на закрито – групова фаза: 6-3, 5-7, 7-5 за Димитров

Сцената на третия им мач през годината показва колко успешна е била 2017-а и за двамата. Като част от осемте най-добри в Лондон те попаднаха в една група. Мачът им бе първи за тях в турнира, което го правеше още по-важен. Този път Тийм демонстрира доста по-добра ефективност при шансовете за пробив, но те бяха едва два в целия мач, продължил 2 часа и 22 минути. Първият му дойде в последния гейм на втория сет и така прати мача в решителна част.

И в нея обаче Димитров бе по-агресивният, този, който затрудняваше повече подаването на съперника. След пробив за 4-3 българинът стигна до сервис за спечелване на мача при 5-4. В този момент дойде вторият пробив за Тийм в мача, но пък веднага след него завършилият годината под №3 проби на свой ред на 0, след което реализира третия си мачбол.

В следващите си мачове Григор победи Давид Гофен и Пабло Кареньо Буста, Джак Сок бе отстранен на полуфиналите, за да дойде и най-големият успех след трите сета срещу Давид Гофен на финала. Тийм победи Кареньо Буста, но загубата от Гофен значеше отпадане от групите.

2019, Париж (Masters 1000), хард на закрито – осминафинал: 6-3, 6-2 за Димитров

Сезон 2019 се развиваше кошмарно за Димитров до самия му край. Преди US Open той бе изпаднал до №78 в света преди в Ню Йорк да запише пет победи, включително и първата си над Роджър Федерер преди да загуби от Даниил Медведев на полуфинал.

Така преди последния си турнир за годината в Париж той вече бе 27-и в класацията. Съперникът му бе пети и се готвеше за участие на Финалите в Лондон. Григор започна с хубави победи над Юго Умбер и Давид Гофен, но едва ли някой е очаквал да надиграе Тийм толкова категорично, давайки му само 5 гейма в целия мач. Той продължи само 73 минути, австриецът нямаше нито един шанс за пробив, докато Димитров реализира 4 от 7 възможности за място в топ 8. Там бе победен и Кристиан Гарин преди Джокович да го спре на полуфинала.

Тийм пък няколко дни по-късно демонстрира колко значима е била победата на българина, след като в Лондон надделя над Роджър Федерер, Новак Джокович и Александър Зверев преди да отстъпи драматично в битката за трофея след тайбрек в третия сет срещу Стефанос Циципас.

2021, Мелбърн (Australian Open), хард на открито – осминафинал: ?

Е, тази глава от съперничеството ще бъде написана след няколко часа. Тийм е фаворит. Така както бе в повечето им мачове до този момент. Димитров обаче води с 3-2 победи. Можем само да си пожелаем „смяната на полетата“ да бъде при 4-2, а не при 3-3.