На живо: Григор Димитров – Доминик Тийм 6-4, 6-4, 5-0

На живо: Григор Димитров - Доминик Тийм 6-4, 6-4, 5-0

Григор Димитров се изправя срещу световния №3 и настоящ шампион на US Open Доминик Тийм в един от най-интригуващите мачове от днешната програма на 1/8-финалите на Australian Open. Както първата ни ракета, така и австриецът се намират в чудесна форма от началото на турнира и очакванията на всички фенове и експерти са за бърз и атрактивен тенис.

В първия кръг Димитров записа чиста победа над друг шампион от US Open – Марин Чилич, след което не даде сет и на представителя на домакините Алекс Болт. Петъчният мач на първата ни ракета продължи само 40 минути, тъй като неговият опонент Пабло Кареньо Буста се оттегли при резултат 6-0, 1-0 в полза на българина.

От своя страна Тийм също започна турнира с две трисетови победи срещу Михаил Кукушкин и Доминик Кьопфер, а в предходния кръг Доминатора се изправи срещу местния любимец Ник Кирьос. Австралиецът повече с 2-0 сета, но третият поставен осъществи пълен обрат и надделя в сблъсъка, който мнозина описват като мача на турнира до момента.

До момента Димитров и Тийм са играли един срещу друг пет пъти, като балансът е 3-2 победи в полза на българина. Първата ни ракета спечели три от четирите сблъсъка между двамата на твърди кортове и триумфира в последните си два мача срещу австриеца, които бяха в зала. За последно двамата премериха сили на 1/8-финалите на Мастърса в Париж през 2019 г., когато Димитров спечели убедително с 6-3, 6-2.

Коментар на живо:

Първи сет:

0-1 – Доминик Тийм започна мача по-добре и спечели първия гейм, макар да пропусна два от трите си поредни геймпойнта.

1-1 – Димитров успя да изравни резултата като спечели оспорвания втори гейм, в който спаси точка за пробив на австриеца.

1-2 – Първата ни ракета стигна до две поредни точки за пробив в третия гейм, но не успя да се възползва от чудесната възможност и позволи на Тийм да обърне резултата. При едно от разиграванията Димитров се подхлъзна и стъпи накриво, но за щастие не се стигна до контузия на българина.

1-3 – Пробив, Тийм – Доминик Тийм успя да намери противодействие на сервиса на Димитров и това значително улесни австриеца в четвъртия гейм. При резултат 30-15 Димитров допусна две непредизвикани грешки и това позволи на неговия опонент да запише първия пробив в мача.

2-3 – Пробив, Димитров – Тийм имаше шанс да затвърди пробива като поведе с 40-15 в петия гейм, но Димитров изравни резултата. Двамата опоненти показаха най-доброто от себе си, като в крайна сметка българинът спечели маратонския гейм, продължил 12 минути, и намали резултата в сета на 3-2.

3-3 – Бекхендът на Димитров започна да носи много проблеми на Тийм и това позволи на първата ни ракета да намери пролуки в защитата на австриеца и да изравни резултата при 3-3.

4-3 – Пробив, Димитров – Шампионът на US Open поведе с 40-15 в седмия гейм, но след това допусна четири поредни непредизвикани грешки и Димитров осъществи обрат, повеждайки с 4-3 в сета.

5-3 – Първата ни ракета отново повиши качеството на сервиса си и това изненада много неприятно неговия опонент. Тийм продължи да допуска непредизвикани грешки и Димитров спечели на 15 много важния осми гейм.

5-4 – Доминик Тийм започна да рискува повече на първи сервис и тази тактика се оказа успешна за австриеца, който успя да намли резултата на 5-4 и да остане в сета.

6-4 – Сет, Димитров – Австриецът опитваше да приключва разиграванията възможно най-бързо, докато Димитров изграждаше много търпеливо своите точки. Подходът на българина се оказа по-добър и той спечели първия сет с 6-4, записвайки ас от втори сервис в последното разиграване.

Втори сет:

0-1 – В откриващия гейм на втората част Димитров навакса пасив от 15-40, след което на три пъти достигна до брейкпойнт. Този път обаче Тийм устоя на натиска на първата ни ракета и не му позволи да пробие сервиса му.

1-1 – Българинът отговори на предизвикателството на своя опонент като също вдигна темпото и започна да атакува по цялата ширина на корта. Това доведе до още грешки от страна на Тийм и Димитров изравни резултата в сета.

1-2 – Първата ни ракета на два пъти стигна до точка за пробив в третия гейм, но не успя да се възползва от добрата възможност и първата почивка в сета дойде при резултат 2-1 в полза на Доминик Тийм.

1-3 – Пробив, Тийм – В четвъртия гейм Димитров допусна две поредни непредизвикани грешки, които доведоха до поредни възможности за пробив за Тийм. Българинът отрази първата, но при втората австриецът постигна целта си и увеличи своя аванс.

2-3 – Пробив, Димитров – Първата ни ракета допусна обрат от 30-0 в следващия гейм, но не позволи на Тийм да затвърди пробива. Австриецът игра по-офанзивно, но Димитров демонстрира чудесна игра в защита и запази интригата в сета, намалявайки резултата на 3-2.

3-3 – Димитров запази добрия си ритъм и успя да изравни резултата в сета след като спаси две поредни точки за пробив на Тийм.

3-4 – Сервисът на Тийм отново заработи и това помогна на световния №3 да си върне водачеството в сета, повеждайки с 4-3 след гейм на нула.

4-4 – Радостта на австриеца обаче не трая дълго тъй като Димитров върна жеста и също записа гейма на нула, като по този начин възстанови равенството.

5-4 – Пробив, Димитров – Първата ни ракета поведе с 30-0 в деветия гейм, но Тийм намали изоставането си с чудесно воле на мрежата. Димитров обаче стигна до две поредни точки за пробив, като още при първата австриецът допусна грешка при опит за къса топка.

6-4 – Сет, Димитров – Българинът изигра перфектен десети гейм, който спечели на нула, и по този начин триумфира с 6-4 и във втория сет.

Трети сет:

1-0 – Пробив, Димитров – Световният №19 запази добри си ритъм и спечели откриващия гейм на третия сет след като Тийм допусна нова непредизвикана грешка в последното разиграване.

2-0 – Димитров продължи да доминира и удвои преднината си в сета след гейм на нула.

3-0 – Пробив, Димитров – Първата ни ракета повтори „упражнението“ и в третия гейм и така първата почивка в сета дойде при комфортна преднина от 3-0 за Димитров.

4-0 – След подновяването на играта Тийм отново нямаше отговор за агресивните и разнообразни атаки на Димитров и българинът увеличи преднината си на 4-0.

5-0 – Пробив, Димитров – Първата ни ракета продължи да играе много спокойно и уверено, докато на свой ред броят на грешките на Тийм се увеличаваше и така Димитров поведе с 5-0, доближавайки се само на гейм от 1/4- финалите в турнира.