Димитров триумфира над Гофен и изравни резултата срещу Белгия

United Cup, група А

България – Белгия 1-1

Григор Димитров – Давид Гофен 6-4, 7-5

Изабелла Шиникова – Алисън Ван Уйтванк 1-6, 6-3, 3-6

Григор Димитров записа първа победа на Untied Cup. Българинът надделя над Давид Гофен и по този начин изравни резултата в сблъсъка с Белгия, след като по-рано днес Изабелла Шиникова загуби от Алисън Ван Уйтванк. Димитров имаше проблеми, като допусна изравняване от 4-1 в първия сет, след което инкасира ранен пробив във втория, но въпреки това записа девета победа над този опонент.

Димитров бе много по-агресивен на сервис, като записа повече асове (10-2), но и направи повече двойни грешки (7-2). Българинър спечели 79% от точките си на първи сервис (38/48) и реализира четири от седемте си възможности за пробив (57%), докато неговият опонент оползотвори два от своите осем брейкпойнта (25%).

Димитров спечели жребия и избра да сервира пръв. Българинът беше много солиден на сервис и записа първия ас в мача, като геймът завърши след форхенд в мрежата от страна на Гофен. Белгиецът обаче отговори подобаващо, като демонстрир много добро придвижване по корта и не позволи на първата ни ракета да осъществи ранен пробив.

Това обаче не разколеба Димитров, който си върна водачеството с гейм на нула и направи резултата 2-1 в своя полза. Сервисът на българина продължи да му носи лесни точки, като световният №28 записа още един ас, след което Гофен изпрати ретура си в мрежата.

Димитров стигна до първия брейкпойнт в мача, дошъл след бекхенд в мрежата на Гофен. Белгиецът се огъна под напрежението и допусна непредизвикана грешка, изпращайки топката в аут при опит за форхенд по диагонала. Българският тенисист продължи да бъде много по-концентриран в дългите разигравания, като в същото време прибави още два аса в актива си и това му позволи да затвърди пробива и да натрупа комфортен аванс от 4-1.

Димитров започна да играе по-агресивно, но това доведе до няколко грешки от негова страна и Гофен намали изоставането си. Българинът записа нов ас, но преди това допусна двойна грешка. Остатъкът от гейма не се разви никак добре за Димитров, който допусна три неточности при атаки с форхенд и Гофен успя да пробие за 4-3. Грешките на световния №28 зачестиха сериозно и това позволи на неговия опонент да спечели подаването си и да изравни резултата в сета.

Димитров допусна нова двойна, но след това пласира ас при 30-30. Първият сервис продължи да бъде най-ефективният елемент от играта на българина и той прекъсна серията на опонента си, връщайки си водачеството при 5-4. В оказалия се последен в сета десети гейм Димитров допусна обрат от 0-30, но въпреки това стигна до сетбол, станал факт след прекрасно воле на мрежата. В последвалото дълго разиграване първата ни ракета показа повече издръжливост и концентрация, реализирайки решаващ брейк за 6-4 след непредизвикана грешка на Гофен.

Вторият сет не започна никак добре за Димитров. Българинът инкасира ранен пробив след две грешки, последвани от бекхенд уинър и друга отлично изградена атака на Гофен, завършила с безкомпромисен форхенд при мрежата. Първата ни ракета обаче бързо се съвзе от получения удар и макар да пропусна три точки за пробив успя да изравни резултата, като вторият гейм завърши с топка в аут при атака по правата на Гофен.

В следващия гейм Димитров трябваше да страда, като му се наложи да спаси цели шест точки за пробив, преди все пак да спечели подаването си и да поведе с 2-1. Българинът отново показа колебания на сервис, допускайки две двойни грешки при 40-40. Впоследствие обаче световният №28 пласира ас, последван от бекхенд в мрежата на Гофен.

Следващите два гейма далеч не бяха толкова драматични, като белгиецът изравни, регистрирайки първия си ас в мача, но Димитров бързо си върна водачеството, отговорайки със сервис гейм на нула за 3-2. Гофен повиши значително качеството на сервиса си, но в същото време бекхендът на Димитров стана значително по-ефективен, отколкото беше в първия сет. Това позволи на българския тенисист да съхрани аванса си и при третата почивка в сета, връщайки се на скамейката при 4-3.

Гофен изравни резултата със сервис гейм на нула, а впоследствие Димитров показа двете страни на играта си само в рамките на няколко секунди. Първата ни ракета допусна двойна грешка, преди да пласира ас и да завърши гейма с безощаден форхенд при мрежата, доближавайки се до победата при 5-4.

Белгиецът отново възстанови равенството, но Димитров подобри значително втория си сервис и това му позволи отново да се доближи на гейм от победата, завършвайки подаването си с ас. Този път обаче световният №28 не позволи на опонента си да възстанови равенството. Българинът стигна до мачбол след като Гофен изпрати топката в аут при атака с форхенд по правата, след което нова грешка на белгиеца подпечата триумфа на първата ни ракета с 6-4, 7-5 след точно 100 минути игра.