Димитров загуби от Нори във втори кръг на Miami Open

Miami Open, втори кръг

Григор Димитров – Камерън Нори 5-7, 5-7

Григор Димитров отпадна от Мастърс турнира в Маями след поражение в двасета от световния №56 във втори кръг от надпреварата. Мачът можеше да се развие по много по-различен начин, тъй като българинът водеше с 5-3 в първия сет. Димитров обаче не успя да се възползва от открилата се пред него възможност и в крайна сметка напусна турнира още след първия си мач.

Българинът не бе особено убедителен при началния си удар и в хода на мача записа по-малко асове (4-10) и повече двойни грешки (4-1) от своя опонент. Нори спечели повече точки както на сервис (51-47), така и на ретур (36-25), като в същото време реализира четири от десетте си брейкпойнта (40%), докато Димитров оползотвори две от седемте си възможности за пробив (29%).

Първи сет:

Димитров спечели жребия и избра да сервира пръв. Българинът записа ас още в първото разиграване, след което успя да устои на атаките на британеца и да вземе преднина.

В началото на втория гейм сервисът на Нори затрудни сериозно Димитров, но въпреки това той успя да си върне инициативата и на два пъти стигна до точка за пробив. В решаващите мигове обаче атаките на българина не намериха целта и в крайна сметка Нори успя да възстанови равенството в сета.

Димитров успя да си върне водачеството след като подобри значително качеството на бекхенда и първия си сервис. Това веднага даде отражение върху играта и българинът успяваше да изгради много по-добре своите атаки, приключвайки гейма с форхенд уинър, който не остави шансове на Нори.

Сервисът на британеца обаче продължи да бъде най-силното оръжие в арсенала му и той спечели и второто си подаване, изравнявайки резултата при 2-2.

Петият гейм бе най-силният за Димитров от началото на мача. Нори беше безпомощен пред атаките на българина и световният №16 се наложи на нула, като по този начин за трети път излезе напред в геймовете.

Началният удар на Нори продължи да носи проблеми на Димитров. Българинът поведе в резултата, но неговият опонент не му позволи да осъществи пробив и резултатът отново бе изравнен.

Димитров продължи да бъде безупречен при своите подавания и спечели седмия гейм, като успя сравнително лесно да намери пролуки в защитата на Нори със своите разнообразни атаки от бекхенд.

Димитров стигна до възможност за пробив след като осъществи обрат от 15-30 в осмия гейм, но брейкпойнтът бе отразен от Нори. Първата ни ракета обаче продължи да поставя опонента си под напрежение и макар да пропусна още два брейкпойнта в крайна сметка постигна целта си и реализира първи пробив в мача, след който поведе с 5-3.

Веднага след брейка обаче в играта на Димитров настъпи внезапен спад, катп българинът допусна две двойни и една непредизвикана грешка. Българинът върна интригата като намали резултата на 40-30, но не успя да излезе от трудната ситуация, в която сам се постави, и Нори спечели гейма с много добра игра при мрежата. Британецът продължи да играе много силно и изравни резултата в сета след гейм на нула.

Димитров имаше възможност отново да спечели подаването си и да излезе напред в резултата, но пропусна геймпойнт, след което спаси точка за пробив на Нори. В крайна сметка обаче силната серия на британеца продължи и той за втори път проби сервиса на първата ни ракета, повеждайки в резултата за пръв път от началото на мача.

Дванадесетият гейм започна много добре за Димитров, който поведе с 30-0, но след това Нори повиши значително качеството на сервиса си и обърна резултата, като в последното разиграване записа директна точка от сервис и спечели сета със 7-5.

Втори сет:

Димитров бързо преодоля разочарованието от загубения първи сет и започна втората част с гейм на нула в своя полза. Първата ни ракета поведе и във втория гейм, но след това си позволи отпускане и допусна обрат, с който Нори възстанови равенството в сета.

Димитров взе преднина от 40-0 в третия гейм и изглеждаше, че лесно ще си върне преднината в сета. Българинът обаче не успя да завърши започнатото и три поредни непредизвикани грешки от негова страна помогнаха на Нори да стигне до обрат и да поведе с 2-1.

Първата ни ракета бе на път да се окаже в много сложна ситуация след като позволи на Нори да осъществи обрат от 0-30, но впоследствие грешките на световния №56 зачестиха и Димитров не му позволи да затвърди пробива си.

Реализираният брейк очевидно вдъхна увереност на българина и той отново започна да атакува със самочувствие. Димитров отново допусна изравняване от 30-0, но този път не се огъна под натиска на своя опонент и завърши гейма с две много добре изградени атаки. Нори обаче бързо прекъсна устрема на българина като спечели шестия гейм на нула и по този начин отново възстанови равенството.

Димитров опита да затрудни британеца с атаки от бекхенд и ниски топки близо до основната линия, но няколко негови грешки дадоха възможност на Нори на два пъти да стигне до брейкпойнт. Първата ни ракета обаче избегна опасността и отново спечели подаването си, повеждайки с 4-3.

Британецът бързо превъзмогна разочарованието от пропуснатите възможности и отново изравни резултата след като спечели следващия гейм на нула. Димитров на два пъти се оказа изоставащ в деветия, но успя да обърне резултата и взе преднина в много важен момент от сета, повеждайки с 5-4.

Сервисът на Нори отново бе на ниво и британецът успя сравнително лесно да възстанови за пореден път равенството в сета, завършвайки десетия гейм с директна точка от начален удар. Британецът запази добрия си ритъм и записа нов гейм на нула в своя полза, след който поведе с 6-5 и направи сериозна крачка към победата.

В оказалия се последен в мача дванадесети гейм Нори отново бе доста агресивен на сервис, докато Димитров показваше сериозни признаци на незаинтересованост от случващото се на корта. Мачът приключи с непредизвикана грешка от страна на първата ни ракета и Нори спечели сблъсъка със 7-5, 7-5 след точно два часа на корта.