Убедителна победа и втори полуфинал на Чалънджър за Кузманов

ATP Challenger Задар, 1/4-финал
Димитър Кузманов – Блаж Кавчич 6-4, 6-1

Димитър Кузманов се класира на полуфинал на ниво Чалънджър за втори път в кариерата си след като победи 245-ия в света Блаж Кавчич на турнира в Задар. Втората ни ракета изигра нов силен мач, като все още няма загубен сет от началото на надпреварата. Това е втори полуфинал за пловдивчанина на ниво Чалънджър след този на турнира в Буенос Айрес през 2018 г.

В битка за място на финала Кузманов ще се изправи срещу намиращия се на 381-во място в ранглистата квалификант Нерман Фатич, който по-рано днес елиминира втория в схемата Сумит Нагал.

С днешния успех Кузманов ще се доближи значително до Топ 250 в ранглистата, като това би му дало право на участие в квалификациите за Ролан Гарос. При евентуална победа и на полуфинала пловдивчанинът ще има реален шанс да влезе сред първите 240 в света.

Единственият ас в мача бе дело на Кузманов, като освен това българинът не направи нито една двойна грешка. Пловдивчанинът спечели повече точки както на сервис (34-27), така и на ретур (35-20), като освен това реализира шест от десетте си точки за пробив (60%), докато Кавчич оползотоври три от седемте си възможности (43%).

Двамата опоненти си размениха по един гейм в началото, след което Кузманов успя да запише първия пробив в мача и поведе с 3-1. Втората ни ракета можеше да увеличи още преднината си, но в петия гейм допусна обрат от 40-15, а впоследствие Кавчич възстанови равенството за 3-3.

Кузманов обаче си върна водачеството след като спаси брейкпойнт, а в осмия гейм отново успя да пробие сервиса на словенеца и направи резултата 5-3 в своя полза. В деветия българинът отрази три поредни точки за пробив на своя опонент, но въпреки това Кавчич върна интригата като редуцира пасива си до само един гейм. Кузманов обаче не позволи да се стигне до ново равенство и се наложи с 6-4 в откриващия сет.

Втората част започна по чудесен начин за Кузманов, който в първите три гейма даде само три точки на опонента си и бързо натрупа солиден аванс.В четвъртия гейм Кавчич показа по-добра игра и поведе с 30-15, но втората ни ракета обърна резултата и на практика реши мача, повеждайки с 4-0 в сета.

Кавчич намали резултата, но радостта на словенеца не трая дълго. В маратонския шести гейм, продължил повече от 10 минути, Кузманов пропусна три точки за пробив, но въпреки това успя отново да пробие сервиса на опонента си и поведе с 5-1. Пловдивчанинът завърши мача по-най-добрия начин – с гейм на нула, оформяйки крайното 6-4, 6-1 след 1 час и 42 минути игра.