Григор Димитров откри кампанията на клей с чиста победа в Рим

Internazionali BNL d’Italia, първи кръг
Григор Димитров – Джанлука Магер 7-5 6-1

Григор Димитров се завърна на клей за Мастърса в Рим и откри кампанията си на червено с чиста победа. Топ тенисистът ни изпита известни трудности с вкарването на първия сервис (под 50%), но не остави съмнения относно класата си срещу италианеца Джанлука Магер. Бившият №3 надделя над 80-ия в ранглистата със 7-5 6-1.

През последните четири години Григор винаги губеше първите си мачове в Рим. През 2016 той претърпя поражение от Александър Зверев, след това загуби от Хуан Мартин дел Потро и Кей Нишикори, преди да отстъпи на Ян-Ленард Щруф в италианската столица миналата кампания. Сега българинът продължава във втората фаза срещу Йошихито Нишиока или Миомир Кецманович.

Последно Димитров отпадна във втория кръг на US Open след поражение от Мартон Фучович. Това бе втора поредна загуба за него от унгареца, който го елиминира на същата фаза и на Western & Southern Open. Първата ни ракета не отстъпваше по нищо на своя опонент, но мачът завърши при 7-6(5) 6-7(4) 6-3 4-6 1-6 от гледна точка на първата ни ракета.

Мачът в Рим започна с директна точка от сервис на Димитров, а след още няколко кратки разигравания българинът спечели откриващия гейм. Магер започна да атакува доста смело, а две поредни непредизвикани грешки на Димитров помогнаха на италианеца да изравни геймовете. Сервисът на Димитров се подобри значително и това изненада неприятно италианеца, който не оказа почти никаква съпротива в третия гейм.

Българинът показа много динамична и разнообразна игра, на която неговият съперник нямаше отговор. След зрелищна къса топка на линията последва грешка на Магер, която осигури ранен аванс на първата ни ракета – 3-1. Магер демонстрира много по-добро движение по корта, а в края на гейма две непредизвикани грешки на Димитров позволиха на италианеца да намали пасива си.

След това италианецът изигра най-силния си гейм от началото на мача и стигна до пробив с помощта на няколко много агресивни и прецизни атаки по линията. Димитров отговори на натиска по възможно най-добрия начин – с безупречна игра и гейм на нула, което върна на българина преднината в резултата.

Димитров стигна до точка за пробив, но допусна непредизвикана грешка в най-неподходящия момент, след което Магер успя да осъществи обрат и да възстанови равенството. Атаките на Григор станаха много по-прецизни и той „разхождаше“ италианеца по целия корт, като това позволи на българина отново да поведе в резултата – 5-4.

6-5 – В 11-ия гейм световният №80 размина Григор с бекхенд по правата, а после българинът сгреши от форхенд и изостана с 15-30. Топ тенисистът ни влезе в дълга размянана бекхенди с опонента и сгреши. Така се изправи пред брейкбол, но после вкара добър сервис, пое контрол в разиграванията и си осигури аванс от 6-5.

Dimitrov

Бившият №3 стигна до трудна къса топка и я завърши по правата с бекхенд, а след това поведе с 30-15 след грешка на Магер. Отново го привика на мрежата, но този път минаващият удар не се получи. Италианецът обаче пропусна геймбол, след като не отговори на дълбок удар на българина. След това Григор вкара много добър ретур и принуди съперника да направи „мисхит“, за да стигне до сетбол. Реализира го с перфектен уинър от бекхенд-ретур и поведе със 7-5.

Световният №22 започна втория сет с неточности от началния удар, но макар да допусна две грешки, успя да открие сметката си. Магер започна частта с грешка от форхенд, а после Григор натисна спусъка със същия удар от движение, завърши по правата и поведе убедително с 30-0. Италианецът продължи с неточностите – пропусна да реализира къса топка, после направи и грешка от основната линия, като така бе пробит на нула.

Българинът продължаваше да изпитва затруднения със сервиса. Допусна пета двойна грешка от началото на двубоя и първият му начален удар падна до 38% успеваемост. Той все пак се съвзе, влезе в дълго разиграване, където се чувстваше по-спокоен и затвърди пробива за 3-0.

Магер продължи с грешките, а българинът започна да гледа към победата след нов брейк и 4-0. До края българинът не допусна изненада и затвори мача със 7-5 6-1.