Григор Димитров се бори до последно, но отстъпи пред Фучович в Ню Йорк

Western & Southern Open, втори кръг
Григор Димитров – Мартон Фучович 5-7 6-4 2-6

Григор Димитров отпадна от Western & Southern Open след поражение от Мартон Фучович с 5-7, 6-4, 2-6. Въпреки негативния резултат обаче българинът показа, че навлиза във все по-добра форма и едва ли е далеч времето, в което отново ще го видим на познатата висота.

Първи сет:

Мачът започна значително по-добре за унгареца, който веднага осъществи пробив и поведе с 2-0. Димитров намали пасива си, но Фучович спечели нов гейм и поведе с 3-1. Димитров спечели петия гейм и поведе с 30-0 в шестия, но за нещастие унгарецът осъществи обрат и запази преднината си от два гейма. В седмия гейм първата ни ракета спаси две точки за пробив, но Фучович все пак успя при третия си опит и увеличи преднината си на 5-2.

Ситуацията изглеждаше безнадеждна, но Димитров върна интригата в сета, като стигна до пробив и намали пасива си до 4-5. В десетия гейм първата ни ракета стигна до три точки за пробив. Фучович отрази първия, но при втория си опит Димитров не сгреши и стигна до равенство 5-5. В следващия гейм българинът навакса пасив от 0-30, но въпреки това Фучович успя да отново да излезе напред в резултата.

В следващия гейм Фучович стигна до три точки за спечелване на сета. Димитров успя да спаси първата, но след това Фучович реализира втория си шанс и успя да поведе в мача.

Втори сет:

Вторият сет започна по възможно най-добрия начин за Димитров – с гейм на нула, а след това затвърди пробива, повеждайки с 2-0. В следващите минути Фучович отново нямаше отговор за играта на развилнелия се българин и последва нов гейм на нула.

След това обаче Фучович отново започна да намира ритъма си и осъществи пробив, довеждайки резултата до 3-2. Силната серия на унгареца продължи и се стигна до изравняване на геймовете.

В следващия гейм Димитров успя да отрази две последователни точки за пробив, но за съжаление Фучович не допусна грешка при третия си опит и стигна до пълен обрат.

Първата ни ракета обаче се вдигна от нокдауна и отново отговори с гейм на нула, след което осъществи нов пробив и на свой ред стигна до обрат, повеждайки с 5-4.

В следващия гейм Димитров поведе с 30-0, след което стигна до три сетпойнта, но Фучович успя да се спаси. Унгарецът също стигна до степойнт, който бе отразен от първата ни ракета. С последствие Димитров стигна до нова точка за спечелване на сета, която този пър бе реализирана и той спечели сета с 6-4.

Трети сет:

Заключителният сет започна по-добре за Димитров, който навакса пасив от 15-30 и успя да спечели гейма. Следващият гейм се разви напълно аналогично, но този път ролите бяха разменени и радостта бе за Фучович. В третия гейм българинът отново спаси точка за пробив на опонента си, след което успя да реализира втория се геймпойнт и да поведе с 2-1.

След това обаче настъпиха силни минути за унгареца, който успя да реализира пробив и да осъществи пълен обрат, повеждайки с 3-2. Добрата серия на Фучович продължи и той спечели още един гейм, като по този начин направи много трудна задачата на Григор Димитров.

В седмия гейм от сета пред Димитров се откриха два геймбола, но той не успя да реализира нито един от тях. Това обаче направи Фучович, чиято преднина набъбна до 5-2. След това унгарецът спечели гейм на нула, като по този начин сложи точка на спора.

Димитров завърши мача със само един ас по-малко от съперника си (4-5), но двойните грешки бяха 6 за него срещу 3 за Фучович. Първата ни ракета спечели 53% от сервис геймовете си, докато при унгареца процентът бе 67%. Макар българинът да постигна по-висок процент на вкаран първи сервис (57% срещу 53%), то спечелените точки за него бях по-малко (63% срещу 70%).

Така потенциалният мач между Григор Димитров и Доминик Тийм в третия кръг, който бе очакван от много фенове, няма да се състои. Това се дължи и на факта, че австриецът също отпадна от турнира. Световният номер 3, който пристигна в Ню Йорк след като спечели 25 от последните си 28 мача, претърпя болезнена загуба от Филип Крайнович с 2-6, 1-6.