Григор Димитров се справи и с Жереми Шарди

Rolex Monte-Carlo Masters, втори кръг

Григор Димитров – Жереми Шарди 7-6(3), 6-4

Григор Димитров постигна втора победа без да загуби сет на тазгодишното издание на Мастърса в Монте Карло. В мач от втори кръг световният №17 се справи със 7-6(3), 6-4 срещу Жереми Шарди след час и 42 минути на корта.

34-годишният французин бе спечелил единствения мач помежду им на клей, преди 10 години на Ролан Гарос, но на корт №2 в Княжеството Димитров демонстрира, че ситуацията десетилетие по-късно е доста по-различна. Без да е необходимо да играе най-добрия си тенис, българинът бе по-солидният на корта и закономерно стигна до успеха, реализирайки общо три пробива от пет възможности в мача. Той използва отлично проблемите на втори сервис на съперника, като 59% от разиграванията отидоха на сметката на Димитров.

В първия сет Григор проби рано и изглеждаше, че сетът ще приключи бързо. Шарди обаче върна брейка и така се стигна до тайбрек, в който българинът наложи волята си. Във втората част превъзходството му беше още по-осезаемо като този път не допусна ранният пробив да бъде върнат. Разликата беше в това, че единственият по-сложен сервис гейм завърши с успех за първата ни ракета и това като че ли окончателно пречупи съпротивата на Шарди, който регистрира четвърто поражение от шест срещи с този съперник.

Така той отново не успя да преодолее втория кръг в Княжеството. Димитров пък в поредно издание стига до трети кръг, където го очаква най-вероятна нова среща с Рафаел Надал, който трябва първо да преодолее Федерико Делбонис.

Това би била среща №15 помежду им, като до момента Димитров има само една победа – на четвъртфиналите в Пекин през 2016-а. 5 са мачовете им на клей, а интересното е, че това ще бъде четвъртият им сблъсък в Монте Карло. През 2013 на четвъртфиналите Надал стигна до трудна победа след 6-2, 2-6, 6-4. Последните му два успеха бяха далеч по-лесни – 6-4, 6-1 на полуфинал през 2018-а и на осминафинал година по-късно.

Мачът започна отлично за Димитров, който проби още в първия сервис гейм на съперника и след още няколко бързи сервис гейма изглеждаше, че ще сложи край на сета доста скоростно. Сервирайки за сета обаче, Григор за първи път демонстрира проблеми с първия сервис и това доведе до връщането на пробива. При 5-5 българинът трябваше да отразява и брейкбол, но в крайна сметка стигна до тайбрек. В него двамата си размениха по един минипробив, преди в седмото разиграване слайс бекхендът на Шарди да отиде в мрежата. Димитров стигна до три сетбола при 6-3 и още първият бе реализиран след мощен ретур на втори сервис.

Втората част започна с гейм, в който французинът успя да отрази шанс за пробив, но малко по-късно допусна брейк за 2-3. Ключов се оказа следващият гейм, в който при 15-40 Димитров отрази два брейкбола, след което още един и в крайна сметка се пребори за затвърждаване на пробива. Шарди не се отказа, макар и да продължи да има проблеми на сервис, като в седмия гейм отрази два шанса за нов пробив. Това обаче не притесни Димитров. При 5-4 българинът реализира още първия си мачбол с форхенд уинър и така за шести път в кариерата си ще играе в третия кръг на турнира в Княжеството.