Григор Димитров преподаде урок по тенис на Алекс де Минор

US Open, осминафинал
Григор Димитров – Алекс де Минор 7-5 6-3 6-4

Григор Димитров изигра най-добрия си двубой през тази година и се класира на четвъртфиналите на US Open с игра, пълна с качество и разнообразие. Бившият №3 намери вдъхновение и надигра Алекс де Минор със 7-5 6-3 6-4, за да регистрира най-доброто си класиране в Ню Йорк след двата изиграни осминафинала до момента.

След тежкия сезон, съпътстван от контузията в рамото, колебливи резултати и изпадане извън топ 70 на ранглистата, сега Григор отново показа, че може да се завърне към най-добрите си дни на корта. Българинът си осигури връщане в първите 50 в подреждането, но по-важното е, че ще играе в мач за място на полуфиналите срещу Роджър Федерер.

Двамата са се изправяли един срещу друг седем пъти, а Димитров няма победа. Последният им двубой беше финалът в Ротердам през миналия сезон.

Днес бившият №3 впечатли с ефективност от първи и втори сервис, изчистване на непредизвиканите грешки, контрол над разиграванията през по-голяма част от времето и разнообразни удари, сред които успешни къси топки и сечени бекхенди. Запазването на постоянство в дълъг период от време пък се забелязва като отличителна черта в трите му мача до момента в Ню Йорк, а многобройните му фенове отново го подкрепяха бурно от трибуните на „Grandstand“.

Движението на Григор по целия корт и покриването на периметъра бе от ключово значение срещу стила на Де Минор, който, от своя страна, допусна редица непредизвикани грешки. Така не успя да подобри още повече най-успешното си представяне в турнирите от Шлема, което записа след победата в предния кръг над Кей Нишикори.

Grigor Dimitrov 2

Григор започна с директна точка от сервис, а след това реализира такава от втори начален удар. Димитров проведе и първа акция на мрежата, след която обаче не успя да завърши бекхенд-воле. Австралиецът изравни при 30-30, но не успя да размине съперника, който отново тръгна към мрежата, а впоследствие Григор завърши от смач, за да открие сметката си в мача.

Бившият №3 впечатли с минаващ удар по правата от бекхенд страната в първото си заставане в позиция посрещане, а малко по-късно стигна до дюс след двойна грешка на 38-ия в света. Австралиецът имаше геймбол, но пък Григор се задържа в гейма, след като вкара в действие дълбок бекхенд. Все пак Де Минор спечели подаването си и изравни.

Григор завърши от форхенд, за да вземе комфортен аванс в следващото си подаване, но след това сгреши на два пъти от тази страна и така австралиецът стигна до 40-40. Де Минор показа добрата си защита, гонейки всяка топка по корта, и в крайна сметка имаше брейкбол. Димитров обаче реализира ас в точния момент, за да го неутрализира. 78-ият в света размина опонента на мрежата и скоро се оттегли за почивка с аванс 2-1.

De Minaur

Топ тенисистът ни постепенно започваше да се утвърждава като играча, който има контрол в разиграванията. След няколко добри комбинации Григор продължи да поддържа аванса си – 3-2.

Де Минор изравни в шестия гейм, като продължи да печели над 90% от точките си на първи начален удар, а след това стигна до 30-0 от посрещане, след като съперникът му допусна две поредни непредизвикани грешки. Първият сервис отново спаси Григор и той изравни след комбинация от начален удар по правата и форхенд уинър по диагонала. В крайна сметка българинът взе подаването си и поведе с 4-3.

Защитните действия на 38-ия в света ставаха все по-добри и при 4-4 той отново затрудни Димитров от посрещане. Българинът не успя да го размине на мрежата, но след това самият австралиец сгреши и Григор остана на гейм от спечелване на първата част.

Де Минор беше изключително ефективен на първи сервис в целия сет и печелеше почти всички разигравания в тези случаи. Димитров пък допусна някои неточности, които изравниха резултата при 5-5.

Първата точка в 11-ия гейм заслужи бурните овации на публиката – българинът прехвърли съперника от почти невъзможна позиция, а след това през цялото време беше догонващ в разиграването, но направи много техничен „дропшот“ и това му вдъхна голяма доза увереност. Така Григор спечели подаването си на нула и си осигури минимум тайбрек.

От второто подаване на австралиеца в мача насам българинът не успяваше да спечели повече от точка. Тази тенденция се промени и Димитров отново вдигна публиката на крака с невероятно изпълнение. Той повика Де Минор на мрежата, австралиецът направи къса топка, а Григор я достигна и го размина, за да стигне до 30-30. Впоследствие 38-ият в света сгреши от форхенд и топ тенисистът ни стигна до сетбол. Реализира го и поведе със 7-5.

Статистика от сет №1:

Григор Димитров – процент вкаран първи сервис: 63%, спечелени точки на първи сервис: 77%, спечелени точки на втори сервис: 53%, асове: 2, двойни грешки: 0, уинъри: 14, непредизвикани грешки: 16.

Алекс де Минор – процент вкаран първи сервис: 65%, спечелени точки на първи сервис: 82%, спечелени точки на втори сервис: 50%, асове: 0, двойни грешки: 1, уинъри: 6, непредизвикани грешки: 15.

Grigor Dimitrov

Бившият №3 започна втория сет с двойна грешка, която бе негова първа в двубоя. Двамата поиграха с нервите си с дълго разиграване, което Де Минор спечели и поведе с 30-15, но ас на Димитров изравни резултата. Австралиецът вдигна нивото си и стоеше много добре на основната линия, но Григор спечели поредното дълго разиграване и скоро поведе с 1-0.

Световният №78 караше съперника да се защитава в почти всяка ситуация, когато австралиецът посрещаше. Форхендът на Димитров продължаваше да работи и той го използваше като основно оръжие. С него направи и къса топка, след която завърши от воле и поведе с 2-1.

Григор все по-често търсеше бекхенда на 38-ия в света, който не е особено добър. Австралиецът обаче реализира уинър по правата от тази страна в четвъртия гейм, за да поведе. Впоследствие обаче дойде ред на две грешки от ракетата на Де Минор. Той сгреши и воле на мрежата, тъй като българинът свали топката ниско, като по този начин Григор стигна до брейкбол. Де Минор сгреши от форхенд и топ тенисистът ни проби за 3-1.

Бившият №3 напълно контролираше темпото от основната линия с разнообразна игра – форхенди по диагонала, сечени бекхенди, къси топки. Вкара и техничен подсечен сервис, за да може да затвърди брейка с гейм на нула – 4-1.

В шестия гейм инерцията на Димитров му помогна да навакса пасив от 15-40 след перфектна акция на мрежата. Блок-ретурите на българина от бекхенд вършеха работа в повечето случаи и един от тях попречи на Де Минор да затвори подаването си. Той обаче го стори малко по-късно и намали резултата.

При 4-2 Григор не успя да завърши на мрежата, а след това един от бекхендите му се оказа твърде плитък, което позволи на австралиеца да атакува и да завърши по правата за 30-0. Световният №38 намираше добри ъгли от форхенд страната, но Димитров успяваше да го притиска максимално и го накара да сгреши два поредни пъти този удар. Перфектна комбинация сервис по правата – форхенд по диагонала даде геймбол на българина. Бившият №3 се движеше прекрасно и размина Де Минор от бекхенд, за да остане само на гейм от спечелване и на втората част.

Статистика от сет №2:

За пръв път в мача Де Минор се оказа във водеща позиция в началото на третата част, когато започна уверено с гейм на нула.

Постепенно той доби увереност и излезе на мрежата в първото разиграване на сервис на Димитров, за да удължи серията си на пет поредни спечелени точки. Началният удар на бившия №3 обаче работеше безотказно до момента в двубоя, а от форхенд българинът продължаваше да натиска спусъка. След поредната си грешка Де Минор изкрещя в знак на разочарование, а Григор откри сметката си в сета.

Австралиецът водеше комфортно с 40-0 в третия гейм, но Димитров използва сечения бекхенд, за да накара съперника да сгреши няколко пъти. Така непримиримият българин изравни резултата в точките, но Де Минор реализира ас и се измъкна.

Григор се задържа в петия гейм и отново принуди Де Минор да допусне няколко грешки, за да поведе с 40-30 и да си осигури важен брейкбол. Димитров загуби разиграване на втори сервис на австралиеца, след което сгреши сечен бекхенд, с който опита да смени темпото. Накрая 38-ият в света се измъкна и поведе с 3-2.

Грешка на Де Минор от форхенд даде преднина на Григор от 30-0 при посрещане в седмия гейм. Австралиецът намери рецептата със сервис по правата, но не съхрани постоянството си. Сеченият бекхенд на Димитров беше изключителен проблем за австралиеца през целия двубой и той даде две поредни точки за пробив на съперника. При първия си шанс бившият №3 рискува прекалено много от ретур на втори начален удар, а акция на мрежата за 38-ия в света изравни резултата в точките. В крайна сметка Димитров проби и си осигури важен аванс – 4-3.

Grigor Dimitrov 4

Григор изпита известни затруднения да затвърди пробива, но успя да го стори след форхенд уинър по диагонала и остана само на гейм от най-доброто си класиране в Ню Йорк.

Димитров запази хладнокръвие и затвори мача с 6-4 в третия сет, за да се класира за четвъртфиналите, където го чака Роджър Федерер.