Григор Димитров загуби финалната битка в Женева

Geneva Open, финал
Григор Димитров – Николас Джари
6-7(1), 1-6

Григор Димитров загуби мача за титлата на АТР 250 турнира в Женева. Най-добрият български тенисист отстъпи на Николас Джари с 6-7(1), 1-6

За Григор, който по-рано през седмицата отстрани Роберто Карбайес Баена, Кристофър О’Конъл и Тейлър Фриц, това бе общо 16-и финал, като до момента има 8 титли и 8 загуби. На клей продължава да има един трофей – в Букурещ през 2014-а, като игра и финал в Истанбул през 2016.

Прочетете повече:

Спомен за финалите на клей на Димитров досега

Николас Джари – от наказанието през 2020 до финал в Женева и топ 50

Джари вече води в общия баланс с 2-0, след като спечели и на клея в Барселона през 2019-а след драматичното 2-6, 6-4, 7-6(2).

Тази година Димитров се справяше добре срещу тенисисти извън топ 50. Преди финала той имаше 11 победи и само 1 поражение, но второто беше във важен момент.

Развитие на мача:

Григор спечели първия гейм в мача, като поведе 40-0 без да дава шанс на съперника си да влиза в разиграване, а при 40-15 реализира геймбола. Българинът игра няколко остри ретура и показа интересни комбинации в защита след това, като стигна до две точки за пробив, но чилиецът се измъкна – 1-1.

Ниският процент на вкаран първи сервис попречи много на Димитров в третия гейм, в който изостана с 30-40 и не успя да отрази точката за пробив – 1-2.

Световният №54 опитваше с мощни форхенди да изтласка първата ни ракета максимално назад. Той успя да затвърди за 3-1, но не и да се откъсне в резултата, защото българинът спечели следващото си подаване.

До 3-4 подаващите имаха пълна инициатива. В осмия гейм Джари направи непредизвикана грешка при 40-40. Той отрази брейкбола с ас, но продължи да бъде колеблив и направи две поредни двойни грешки, което означаваше рибрейк за Димитров – 4-4.

Стигна се до тайбрек, след като последваха общо четири гейма, в които посрещащите печелеха максимум по точка. В решителните мигове от частта Димитров заигра малко по-сковано, което даде възможност на Джари да се откъсне бързо в резултата, а впоследствие да приключи и сета – 7-6(1).

Григор изостана с 0-2 на старта на вторият сет, след като във втория гейм направи четири поредни непредизвикани грешки в подаването си.

Пропуските на българина се превърнаха в тенденция в играта му, като пасивът му стана 0-4 гейма. В същото време, чилиецът продължаваше да доминира от сервис и форхенд и да не излиза от ритъм, което му помогна да запази и концентрация.

При 5-1 Джари сервираше за титлата и нямаше никакви проблеми – 6-1.