Григор Димитров записа нова чиста победа и се класира за трети кръг на Ролан Гарос

Roland Garros, втори кръг

Григор Димитров – Андрей Мартин 6-4, 7-6(5), 6-1

Григор Димитров се класира за третия кръг на Ролан Гарос след победа в три сета над 102-рия в света Андрей Мартин. Българинът изпита затруднения в първите два сета, но след това Първата ни ракетабе пълен господар на корта и не остави никакви шансове на своя опонент.

В хода на мача Димитров записа 4 аса, докато това така и не се удаде на неговия опонент. Първата ни ракета регистрира по висока успеваемост както на първи, така и на втори сервис (съответно 71% срещу 66% и 68% срещу 56%). Една от големите разлики дойде по отношени на спасените точки за пробив, където Димитров постигна 75% ефективност, докато при Мартин те бяха 58%.

Уинърите на българина бяха значително повече (29:19), както и точките, спечелени при игра на мрежата – 82% за него при 71% за Мартин. Димитров имаше осезаемо преимущество и по отношение на спечелените сервис геймове, записвайки 87% успевамост, докато статистиката на словака показа 63%.

Първи сет:

Димитров поведе с 40-0 и изглеждаше, че българинът държи нещата под контрол, но първата ни ракета си позволи отпускане, от което Мартин се възползва.

И двамата опоненти пропуснаха по две възможности за спечелването на втория гейм, но в крайна сметка Димитров успя да се наложи след 8 минути игра и възстанови равенството в сета.

Мартин започна да рискува доста повече при първия си сервис и това затрудни Димитров, като словакът отново излезе напред в резултата.

Димитров заигра много по-агресивно и поведе с 40-0, след което приключи спокойно гейма в своя полза и се стигна до ново равенство.

В петия гейм Мартин реши да заложи на по-дълги разигравания и тактиката му се увенча с успех, което позволи на словака за трети път да излезе напред в резултата.

Димитров подобри първия си сервс и това му донесе сериозно предимство, като българинът отново не позволи на своя опонент да се откъсне в резултата.

Българинът навакса пасив от 0-30 и стигна до точка за пробив, която обаче не успя да реализира. Впоследствие Димитров спаси брейкпойнт на Мартин, след което стигна до втора възможност, която успя да оползотвори.

Димитров продължи да играе много агресивно и самоуверено и увеличи преднината си, като осмият гейм завърши със зрелищен бекхенд уинър на първата ни ракета.

Първата ни ракета поведе с 30-0 в деветия гейм, но след това демонстрира учудваща липса на концентрация и позволи на Мартин да запази интригата в сета.

Българинът изпусна преднина от 30-15 и бе изправен пред точка за пробив, но показа железни нерви и осъществи обрат, който му донесе успеха в сета.

Grigor Dimitrov

Втори сет:

Вторият сет започна с гейм на нула за Мартин, който отново атакуваше агресивно близо до основната линия.

Димитров възстанови равенството, след като също записа гейм на нула, показвайки добрата игра от края на предходния сет.

Мартин отново излезе напред в резултата след трети пореден гейм на нула от началото на сета, като до момента и двамата са безгрешни при подаванията си.

Димитров направи двойна и две непредизвикани грешки в хода на четвъртия гейм, което позволи на Мартин да стигне до пробив без да демонстрира нещо специално на корта.

Мартин продължи да демонстрира много агресивна игра, за която Димитров на намираше отговор и това позволи на словака да стигне до три гейма преднина.

Димитров намали пасива си с гейм на нула, в който записа две директни точки от сервис.

Първата ни ракета навакса пасив от 15-30 и достигна до точка за пробив, която бе отразена от Мартин. Димитров продължи да владее инициативата и стигна до нов брейкпойнт, който бе оползотворен след непредизвикана грешка на словака.

В осмия гейм Димитров отново показа безупречна игра и стигна до равенство в резултата, след като спечели гейма на нула.

Мартин бе доста колеблив в играта си, но няколко непредизвикани грешки на Димитров позволиха на словака отново да излезе напред в резултата след деветия гейм.

Димитров запази интригата в сета като спечели десетия гейм на нула, демонстрирайки много разнообразна игра, която не остави шансове на опонента му.

Мартин успя отново да вземе преднина, след като агресивните му атаки по основната линия отново започнаха да се получават, а сетът приключи след грешка от ретур на Димитров.

Първата ни ракета отново демонстрира огромна увереност, като в дванадесетия гейм даде само точка на опонента си идоведе сета до тайбрек.

Димитров допусна обрат от 2-0, но след това върна пробива и поведе с 5-3. Мартин отново успя да изравни, но опитът на българина се оказа решаващ в заплетената ситуация и първата ни ракета спечели и втория сет в мача.

Трети сет:

Димитров навакса пасив от 0-30, след което спаси геймбол на Мартин преди да успее да осъществи обрат и да започне сета с гейм в своя полза.

Първата ни ракета стигна до пробив, възползвайки се максимално от неуверената игра на Мартин, който направи една двойна и две непредизвикани грешки в хода на гейма.

Димитров пропусна две възможности за спечелването на гейма, докато Мартин се възползва от втората си възможност и запази интригата в сета.

В маратонския четвърти гейм, продължил 8 минути, Димитров пропусна две точки за пробив преди в крайна сметка да постигне целта си след нова непредизвикана грешка на Мартин.

Димитров продължи да демонстрира много динамична игра, възползвайки се максимално от все по-видимата умора на Мартин. Българинът пропусна първия си геймпойнт, но при втория опит не допусна грешка и увеличи преднината си.

Първата ни ракета продължи да увеличава преднината си след гейм на нула, при който отново не остави шансове на опонента си.

На Димитров не му отне още много време да подпечата успеха си ида се класира за трети кръг, където очаква победителя от мача между Денис Шаповалов и Роберто Карбайес Баена.