Григор продължава възхода с успех над Бублик

Western & Southern Open, втори кръг

Григор Димитров – Александър Бублик 6-3, 7-5

Григор Димитров продължава с прекрасното си участие на любимия Мастърс турнир в Синсинати. След като във вторник победи Роберто Баутиста Агут в два сета, днес българинът се справи по също толкова убедителен начин с един от най-силно играещите тенисисти през 2021-а – Александър Бублик.

Димитров бе загубил и двата си мача с представителя на Казахстан до този момент, включително и този на Уимбълдън преди няколко седмици. На „Грандстенд“ в Синсинати обаче бившият №3 в света демонстрира, че се връща към добрите си дни и след много стабилен мач намери място на осминафинал, където очаква победителя от мача между първия в схемата Даниил Медведев и Макензи Макдоналд.

Малкият брой непредизвикани грешки като че ли бе ключов за Григор, който отново успяваше да използва отлично и началния си удар. Всъщност, началото на мача бе с пробив в полза на Бублик, но той моментално бе върнат, след което Димитров пое контрола. Той печелеше много по-лесно подаванията си, докато по-младият от двамата на корта като че ли още не се бе събудил. Той дори поиска и освежителна напитка, а всичко това доведе до пробив за 4-2, след който шампионът от Синсинати през 2017-а спечели следващите си два сервис гейма.

В този сет Бублик бе пласирал едва 39% от първите си сервиси и бе направил само 1 ас, така че бе очаквано да подобри играта си в това отношение. В първата половина на втория сет той бе този, който по-лесно печелеше подаванията си, но като цяло и двамата бяха убедителни и до 5-5 нямаше нито един шанс за пробив.

Във важния момент обаче грешки на Бублик и прецизни действия от Димитров доведоха до 0-40, след което третият брейкбол бе реализиран. Както и ден по-рано, Григор отново не трепна, сервирайки за мача и така след 83 минути на корта достигна до място на осминафинал.

Българинът загуби само 6 точки на първи сервис, което му позволи да лимитира шансовете за пробив на съперника до този в откриващия гейм, довел и до единствения пробив в полза на Бублик. На свой ред Димитров реализира 3 от 9-те си брейкбола като завърши мача с 20 уинъра и само 13 непредизвикани грешки спрямо 29 на съперника си.

За него това е първи случай от април насам, когато постига две последователни победи в един турнир. Последният такъв случай бе на Мастърса в Монте Карло, когато се справи с Жереми Шарди и Ян-Ленард Щруф. Този успех почти сигурно ще му осигури и завръщане в топ 20 на световната ранглиста.