Григор спаси мачпойнт, но не можа да спре Зверев в Индиън Уелс

BNP Paribas Open, II кръг
Григор Димитров – Александър Зверев 4-6 6-3 5-7

Григор Димитров се препъна буквално на крачка от обрат срещу Александър Зверев и отпадна във втори кръг на BNP Paribas Open след 4-6 6-3 5-7. Българинът удържа на тоталната офанзива на 18-годишния си съперник и сякаш го пречупи психически във втората част и дори поведе с пробив в третата, но позволи на тийнейджъра да обърне развоя на битката.

Димитров излезе на корта за първи път от повече от две седмици, след като за последно игра на турнира в Акапулко и това сякаш му се отрази в началните минути. Българинът си позволи един недостатъчно добър сервис гейм в откриващия сет, но дори това се оказа достатъчно за Зверев, който наистина набра страхотна инерция през последните седмици. При 2-2 Григор даде брейкпойнт на съперника и се самапроби с грешка от бекхенд.

Нататък българинът просто не успяваше да е заплаха за германеца от ретур и макар да печелеше категорично своите подавания, Зверев правеше абсолютно същото. Реално, след пробива Димитров не загуби точка на свой сервис до края на сета, а при 5-3 напомни за магията си като пласира форхенд на линията и го последва с брилятно изпълнено воле. В следващите минути обаче, 18-годишният германски талант наниза поредната си серия страхотни сервиси и фиксира 6-4 на таблото с шестия си ас.

Димитров сам усложни задачата си веднага след почивката, когато поведе с 40-15, но вместо да открие втория сет с рутинно подаване, талантът ни открехна вратата за обрат на Зверев в гейма и германецът се добра до брейкбол след непредизвикана грешка на Григор. Най-добрият ни тенисист все пак го отрази след продължителна размяна от основната линия, в която германецът не издържа на високото темпо.

Българинът подари още два брейкбола на Зверев и в следващото си подаване след кошмарна грешка от смач при опразнен корт за 15-40. Димитров намери начин да се измъкне и от тази ситуация и имаше геймбол, но направи четвъртата си двойна грешка. След това втора намеса на мрежата само в рамките на този гейм даде трети брейкбол на Зверев, само че Григор отрази него и още един, за да се оттегли на първа почивка в сета с аванс от 2-1 гейма.

Тийнейджърът определено изглеждаше разклатен психически в следващото си подаване и с двойна и непредизвикана грешка даде точка за пробив на българина. Зверев временно се измъкна от затруднението, после сам даде нов шанс на съперника с още една двойна и стигна до четвърто равенство с ас, но Димитров остана в битката и след 18 точки най-после намери начин да пробие за 3-1.

В следващите минути Григор успя да разгърне играта си, пое контрола над двубоя и уверено изравни сетовете с 6-3. Димитров отпусна няколко лесни точки на съперника в първото му подаване след почивката, но остана в битката за гейма и сполучи при третия брейкбол след форхенд в аут на Зверев, който след това гневно захвърли ракетата си.

Григор трябваше да се връща от 0-30, за да затвърди пробива и се справи със задачата, която му подсигури аванс от 2-0 и осезаемо го приближи към място в третия кръг. Димитров водеше уверено с 3-1, но необяснимо отпусна педала на газта и Зверев взе 12 от следващите 15 точки, което означаваше обрат до 4-3 в полза на германеца. Българинът отново започна да дава лесни точки на противника и трябаше да сервира за оставане в мача при 4-5, но започна подобаващо с куршум от бекхенд в ъгъла на корта.

Димитров не се поддаде на напрежението и го върна върху Зверев изравнявайки за 5-5. Тийнейджърът обаче експресно спечели подаването си с ас №13 срещу само 2 на българина. Григор този път не издържа и макар да спаси мачпойнт си тръгна от корта победен от 18-годишния си съперник с 4-6 6-3 5-7.