Григор стигна до сет, но все пак отстъпи на Джокович

BNP Paribas Masters, осминафинал
Григор Димитров – Новак Джокович 6-4 2-6 3-6

Григор Димитров винаги е твърдял, че мачове с най-добрите тенисисти са най-сигурният начин за „сверяване на часовника“ и днес българинът доказа, че неговия по нищо не изостава от този на световния №1, макар и не в най-върховата му форма. Най-добрият ни тенисист се представи достойно и стигна до сет, но все пак отстъпи на Новак Джокович с 4-6 6-2 6-3 в осминафинал на турнира BNP Paribas Masters в Париж.

Димитров откри мача с интересно тактическо решение като спечели жребия и избра да посреща, за да си спечели още малко време за навлизане в ритъма на двубоя. Джокович потегли с проколен сервис гейм, докато нашето момче имаше леки затруднения, но при 40-30 хвана световния №1 в крачка с ас по диагонала за 1-1. След това Григор демонстрира впечатляващия си атлетизъм в защита и дочака пропуск на сърбина за 15-30, а двойна грешна направи резултата 15-40. При втория брейкбол, Димитров разчете добре сервиса на съперника си и пласира форхенд ретур по диагонала, който почти не отскочи от корта и Джокович нямаше отговор – пробив и 2-1!

Димитров имаше едноминутната почивка на разположение, за да пробва да успокои пулса си и при завръщането на корта да потърси бързо затвърждаване на брейка. Нищо подобно – последва 14-минутен сервис гейм с максимално напрежение във всяко едно разиграване, в който сервисът на Григор работеше с променлива успеваемост, а българинът не можеше да разчита и на форхенда си. Джокович пък непрестанно натискаше бекхенда на най-добрия ни тенисист, който обаче отговаряше класно с дълбоки слайсове. Димитров отново изригна с хотшот, като прекрати при размяна на висока скорост от основната линия с брилянтна къса, която Ноле аплодира.

Григор обаче пропиля цели 6 геймбола и макар да спаси точка за пробив на Новак, му подари втора с двойна грешка, а след това изкара и поредния си форхенд в аут. Димитров не си позволи психологически срив, а напротив – показа явно на световния №1, че продължава битката, като избра максимално агресивна атака към мрежата, която му осигури равенство 30-30 на сервиса на шампиона в Париж. Джокович продължаваше да се огъва срещу защитата на Димитров, но пък отрази три брейкбола с хубави сервиси. Дори и това не можа да отчая Григор, който дочака четвърти шанс след двойна грешка на Ноле и този път изтръгна рибрейка.

Последва неочаквано лесно подаване на 15 за Димитров, с което той поведе с 4-2 и най-после спечели гейм за по-малко от две минути при положение, че заради маратонския трети гейм, средната продължителност на подаванията му до момента бе 8 минуи и 48 секунди! Джокович също показа признаци на съживяване и макар да изостана с 0-30, наниза четири поредни точки и намали изоставането си до 3-4. При 4-3 и 30-15, за Димитров дойде неочакван критичен момент, след като от трибуните полетяха конфети, които паднаха на корта и съдията на стол прекъсна двубоя за няколко минути. Григор и този път запази концентрация и поведе с 5-3.

Джокович започна да повишава качеството на представянето си, но Димитров вече се бе стабилизирал и контролираше напълно сета, така че след 59 минути на корта успя да го затвори с 6-4. Най-впетатляващите показатели сочеха, че Григор е върнал в корта 84% от първите и 100% от вторите сервиси на Ноле! Димитров водеше с 15-7 при разиграванията между 5-9 удара.

djokovic-grigor-1stset

Григор потегли колебливо след почивката и след серия от непредизвикани грешки пропиля аванс от 40-15 на свой сервис, подарявайки на Джокович пробив за 2-0. Българинът и този път показа воля за битка и досигна до равенство в следващото подаване на шампиона, който пък допусна двойна грешка, но веднага я компенсира с уинър по диагонала. Димитров си заслужи втори брейкбол с тежък бекхенд в дъното на корта, само че Ноле отново се измъкна и скоро поведе с 3-0.

Българинът успя да вземе за първи път свое подаване в сета и намали на 3-1, но по-важното бе, че Джокович усука коляното си при едно от разиграванията и поиска 3-минутна медицинска помощ. Григор се възползва от временната уязвимост на сърбина и поведе с 15-30 в следващото му подаване след остър форхенд по диагонала, но допусна последователни непредизвикани грешки и световният №1 дръпна с 4-1.

Двамата си размениха по един бърз сервис гейм и резултатът стана 5-2 в полза на Джокович. Шампионът от миналата година искаше да завърши сета още на начален удар на Григор и достигна до ситуация 30-40 благодарение на класни ретури и добра игра в защита. Димитров допусна двойна грешка и предаде подаването си, а с това и втората част – 6-2. Любопитното бе, че Джокович бе успял да пласира само два завършващи удара от дъното на корта за целия сет.

Форхендът на Григор започваще да се пропуква прекалено често и противникът му получи два брейкбола още на старта на третата решителна част. Димитров отрази първия със смела акция към мрежата, но Джокович пласира изумителен ретур при втория и дочака грешка в последвалото разиграване. Сърбинът поведе с 2-0 гейма и сякаш вече контролираше мача.

Световният №1 започваше да показва позната форма от последните няколко сезона и с умело сервиране успя да увеличи преднината си до 4-1. Григор все още не се бе предал и взе следващото си подаване, записвайки впечатляващ минаващ удар от бекхенд – 4-2.

Непредизвиканите грешки на Димитров обаче бяха над 50 и това помогна на Ноле да спечели лесно сервис гейма си за 5-2, въпреки че българинът се отчете с гръмотевичен ретур по правата от форхенд. Следващото подаване на Григор мина през 30-30, но Джокович сбърка на два пъти от бекхенд страната и резултатът бе намален на 5-3.

В решителния гейм Димитров спечели първата точка след маратонско разиграване. Двамата тенисисти бяха видимо изнервени и допускаха грешки, но след още една дълга размяна Джокович достигна до първия си мачбол. Григор сбърка ретура си от форхенд и всичко приключи след близо два часа и половина игра на Централния корт в зала „Берси“.

Джокович ще се изправи срещу Марин Чилич на четвъртфинал.