Красиво начало на 2024: Григор Димитров обърна Анди Мъри

Brisbane International, първи кръг
Григор Димитров – Анди Мъри 4-6, 7-5, 6-2

Григор Димитров поднесе много емоционално и приятно начало на 2024-а за феновете на тениса в България. В първия ден от новата година той постигна и първата си победа през сезона след обрат с 4-6, 7-5, 6-2 над бившия №1 в света и трикратен шампион от Големия шлем Анди Мъри.

Двубоят на „Пат Рафтър Арена“ предложи високо качество и интересни разигравания между двамата, които се срещнаха в Бризбън за втори път, след като играха помежду си във финала преди 11 години.

Първият сет на мача напомняше на случилото се в онзи двубой през 2013-а, защото Димитров изглеждаше по-стабилният и печелеше по-лесно подаванията си, но в крайна сметка го загуби. Той бе дал едва една точка на съперника си в първите си четири сервис гейма, но при 4-5 направи четири непредизвикани грешки и така даде сета на Мъри.

В началото на втория сет шотландецът бе малко по-убедителен, но и Димитров взимаше геймовете си и този път той дочака своя шанс. При 3-4 той достигна до първи шансове за пробив като реализира втория такъв след уинър от смач със скъсан кордаж. Григор не успя да затвори сета на сервис, но пък постигна нов пробив и от втория опит не сбърка.

Това изглежда пречупи съпротивата на Мъри и в третия сет разликата между двамата бе голяма. Григор проби два пъти и дори имаше брейкболи за 5-0. Шотландецът все пак взе два гейма, но това не притесни видимо по-добрия в тези моменти тенисист.

За Димитров това бе пета победа от 13 срещи с британеца, който е един от най-честите съперници в кариерата му. Повече мачове българинът е изиграл единствено с Рафаел Надал (15), а по 13 има още срещу Новак Джокович и Стан Вавринка.

Успехът продължава и една чудесна тенденция от 2023-а, а именно това, че той изключително рядко губи в първия си мач на турнирите, в които участва. През изминалия сезон в такава фаза имаше 19 победи и едва 2 поражения.

Във втори кръг в Бризбън негов съперник ще бъде победителят от мача между Ли Ту и Даниел Алтмайер.

Развитието на мача:

В началото на мача и двамата печелеха лесно подаванията си, като все пак можем да отбележим, че по-уверено това правеше Димитров. В първите си четири подавания той загуби само една точка, като постепенно повишаваше и процента на вкаран първи сервис. Мъри имаше трудности с пласирането на първото подаване и това доведе до повече загубени точки на ретур, но все пак и той спечели без проблеми геймовете си до 4-4.

В деветия гейм Григор стигна до 30/30 след отлично изпълнение на форхенд в движение в края на дълго разиграване. След това обаче Мъри използва добре сервисите си и поведе с 5-4.

За съжаление, Димитров се пропука в най-неподходящия момент. Двойна грешка и сбъркано драйв воле от българина доведоха до първите два брейкбола в мача, които бяха и с цената на сетболи. Още при първия форхендът на Григор отлетя в аут.

Самочувствието от спечеления сет си пролича в началото на втората част, защото Мъри повиши и нивото на сервиса, което правеше задачата на Димитров на ретур още по-сложна. Добрата новина бе, че и българинът печелеше с лекота подаванията си.

Бившият №3 в света бе в опасна позиция при 3-4 и 30/30, но успя да си вземе сервис гейма. Нещо повече – в деветия гейм, след още един печеливш удар от форхенд в движение, Димитров достигна и до първия си шанс за пробив в мача. Шотландецът го отрази с ас, но съперникът му нямаше намерение да пропуска шанса си. След още две равенства българинът се добра до втория си брейкбол. При него се стигна до дълго разиграване, завършило с топка в мрежата от ракетата на Мъри.

Сервирайки за сета, Григор бе колеблив, а Мъри заложи на максимална агресия и това му позволи да достигне до рибрейк.

Серията от пробиви продължи след чудесен гейм на Димитров, който реализира шанса си при 15/40 след чудесен подсечен бекхенд спрямо излезлия на мрежата съперник.

Много драматичен бе и вторият опит на Григор за затваряне на сета. Двойна грешка доведе до брейкбол, при който българинът рискува втория сервис. Стигна се и до втори брейкбол, при който той реализира уинър от смач със скъсан кордаж. Това като че ли освободи допълнително напрежението и след нови две бързи точки сетът вече бе в историята.

В началото на решителния сет Мъри определено бе повлиян от загубената втора част, а Димитров се възползва максимално от този факт. Бившият №3 в света набързо стигна до пробив, взе подаването си, а след това постигна и четвърти пореден брейк в сервис гейм на Мъри, за да седне на почивка при аванс от 3-0 след спечелени 12 от 15 разигравания в сета.

Възможността сетът да бъде спечелен на 0 изглеждаше реална, тъй като при 4-0 Григор имаше и нови два брейкбола. Мъри все пак, макар и вече придвижващ се по-трудно, намери сили да обърне гейма. Той взе още един за 2-5, а след това даже имаше шанс за пробив. Все пак, по-добрият на корта в този момент не се отпусна и сложи край на мача.

Гледай тенис на MAX с най-вълнуващите двубои от ATP Masters 1000, ATP 500 и ATP 250, ATP Finals и ATP Next Gen, на живо, само в ефира на MAX Sport. За повече информация: https://maxsport.live/max-sport-plus