Летящият кореец Чунг измъчи Григор, но българинът е в трети кръг

Australian Open, II кръг
Григор Димитров – Хьон Чунг 1-6 6-4 6-4 6-4

Григор Димитров бе изправен пред редица изпитания, но се класира за третия кръг на Australian Open след много труден успех над корееца Хьон Чунг с 1-6 6-4 6-4 6-4. С победата си над световния №105 българинът защити точките си от миналия сезон, когато бе спрян от Роджър Федерер.

Този успех му донесе чек на стойност 130 000 австралийски долара и 90 точки за световната ранглиста, а в следващата фаза Димитров ще се изправи срещу Ришар Гаске, който се разправи с Карлос Берлок с 6-1 6-1 6-1.

Гаске е сред много неудобните съперници на Григор и водещият ни тенисист записа първия си успех над него едва през миналия сезон на Мастърса в Шанхай, след като преди това имаше пет поражения от също толкова двубоя.

Димитров със сигурност ще иска да забрави бързо първия сет срещу Чунг, в който успя да спечели само един гейм. 105-ият в света беше изключително стабилен и показа огромно желание, а българинът допускаше много грешки. Сервисът също не вървеше и с три пробива на сметката си Чунг даде неочакван старт на мача.

Вторият сет започна по най-добрия начин за Григор Димитров, който проби още в началото и затвърди за 2-0, а до края не изпусна брейка аванс. Играта на нашия се бе стабилизирала значително, а отлично работещият сервис бе от огромна помощ за Григор. Той вкара 83% от първите си начални удари и спечели впечатляващите 89% от точките на тях. Димитров не допусна нито една възможност да бъде пробит в тази втора част.

Но третата започна зле, след като Чунг удържа първото си подаване, а Григор направи двойна грешка за 15-40 във втория гейм. Той успя да докара резултата до дюс, но след грешка от форхенд и уинър на корееца пробивът бе факт.

Брейкът обаче светна като сигнална лампа за българина, който отново вдигна нивото, осъществи моментален рибрейк и продължи да притиска съперника на ретур. Това даде резултат в седмия гейм, в който търпеливата му и упорита работа бе възнаградена с нов пробив за 4-3, който бе затвърден. Чунг завърши деветия гейм с ас и остана в сета, но минути по-късно Димитров го затвори на свой сервис с ас и след час и 45 минути обърна резултата в своя полза.

Преди началото на четвъртата част Григор поиска помощ от физиотерапевт заради проблем в лявото ходило, но не ставаше въпрос за нищо сериозно, вероятно мазол. Все пак паузата продължи над 8 минути и се изискваше време за повторна адаптация.

Чунг поведе с гейм, след което навакса изоставане от 30-0 на ретур да стигне до точка за пробив със солидно представяне на мрежата, но Димитров се отърва със сервис. Още три брейкбола пропусна кореецът, който сякаш летеше по корта, преди да сбърка форхенд и след 9 минути Григор да удържи.

Развръзката изглеждаше, че ще настъпи малко по-късно, когато с форхенд уинър по обратния диагонал българинът си осигури два брейкбола в петия гейм и реализира още първия за 3-2. С перфектно сервиране затвърди и знаеше, че ако покаже стабилност в началния си удар, това ще е достатъчно да пробие в трети кръг.

Но двойна грешка даде надежди на Чунг при 40-40 в осмия гейм, след което Григор пресили форхенд и кореецът получи шанс за връщане на пробива. Той подходи смело и с агресивен ретур и атака на мрежата изравни за 4-4.

И в този момент нашият показа страхотна психика и чувство, а напрежението натисна съперника му. С много концентриране игра Димитров проби отново и при 5-4 застана на линията да сервира за мача, слагайки точка след два часа и 40 минути.