Проследихте на живо: Григор Димитров – Аслан Карацев 6-1, 1-6, 6-2

Проследихте на живо: Григор Димитров - Аслан Карацев 6-1, 1-6, 6-2

Григор Димитров се изправя срещу Аслан Карацев в четвъртфинален сблъсък на ATP 250 турнира в Сан Диего. Мачът между тях е последен в програмата на централния корт и ще започне след двубоя между Каспър Рууд и Лоренцо Сонего.

До момента Димитров и Карацев са играли един срещу друг само веднъж. Това се случи на четвъртфиналите на тазгодишния Australian Open, където първата ни ракета отстъпи с 6-2, 4-6, 1-6, 2-6. Месец по-късно руснакът спечели първата си ATP титла, триумфирайки на турнира в Дубай, след което игра финал в Белград. През последните месеци обаче Карацев отбеляза спад във формата си, като от началото на юни до момента най-доброто му класиране е осминафинал в Куинс.

Димитров също започна силно сезона, като след четвъртфинала на Откритото първенство на Австралия достигна до същата фаза в Акапулко. След това обаче контузиите отново започнаха да преследват първата ни ракета и той записа серия от неубедителни представяния. След осминафинала в Монте Карло, загубен от Рафаел Надал, българинът записа два поредни победи едва в Синсинати, където надделя над Роберто Баутиста Агут и Александър Бублик, преди да отстъпи пред Даниил Медведев.

В настоящия турнир Димитров елиминира Мартон Фучович и Аугуст Холмгрен, докато Карацев отстрани Федерико Делбонис и Хуберт Хуркач.

Коментар на живо:

Първи сет:

1-0 – Димитров стигна до две проедни възможности за спечелването на откриващия гейм, но допусна двойна грешка, след което Карацев пласира добър минаващ удар. Българинът пропусна още един геймбол след нова двойна грешка, но въпреки колебанията си на първи сервис успя да спечели подаването си и излезе напред в резултата.

1-1 – Началният удар на Карацев обаче създаде сериозни трудности на първата ни ракета и руснакът спечели първия си сервис гейм на нула, възстановявайки равенството в сета.

2-1 – Димитров започна отлично третия гейм и поведе с 40-0, но последва нова двойна грешка. В следващото разиграване обаче той отново успя да притисне Карацев и ретурът на руснака отиде далеч в аут, като по този начин българинът си върна водачеството при 2-1.

3-1 – Пробив, Димитров – Грешките на Карацев се увеличиха и това позволи на Димитров да стигне до първия брейкпойнт в мача, който обаче бе пропуснат след топка в аут. Веднага след това обаче руският тенисист допусна две поредни непредизвикани грешки и първата ни ракета успя да пробие за 3-1.

4-1 – Българинът се възползва максимално от колебанията в играта на своя опонент и в петия гейм спечели подаването си на нула.

5-1 – Пробив, Димитров – Димитров продължи да играе много стабилно, докато в същото време Карацев отново показа колебания на първи сервис. Руснакът навакса пасив от 0-30 след ас и форхенд уинър, но впоследствие допусна непредизвикана грешка, след което първата ни ракета реализира открилия се пред него брейкпойнт и увеличи аванса си на 5-1.

6-1 – Сет, Димитров – Българинът запази добрия си ритъм и изигра най-силния си гейм от началото на мача, като спечели следващото си подаване на нула и по този начин надделя с 6-1 в първия сет след 28 минути игра.

Втори сет:

0-1 -След края на първия сет Карацев поиска кратко медицинско прекъсване заради проблем с окото, но се завърна на корта и проведе няколко много добри атаки за 40-15. Димитров намали изоставането си с много прецизен слайс бекхенд, но руският тенисист се възползва от втория си геймбол и поведе в резултата.

1-1 – Карацев заочна да се надява на пробив след двойна грешка на Димитров, но впоследствие сервисът на първата ни ракете отново заработи. Това му помогна да установи контрол върху разиграванията и да спечели подаването си на 15, като геймът приключи с нова грешка от страна на Карацев.

1-2 – Третият гейм бе най-дългият в мача до този момент. Димитров на два пъти успя да навакса пасив, но въпреки това Карацев спечели подаването си след грешка от ретур на първата ни ракета.

1-3 – Пробив, Карацев – Димитров бе на път да спечели и втория си сервис гейм, след като поведе с 30-0. Българинът обаче допусна изравняване, а при 30-30 последваха двойна и непредизвикана грешка, които позволиха на Карацев да осъществи първия си пробив в мача.

1-4 – Реализираният пробив даде огромно самочувствие на руснака. Димитров не успяваше да намери отговор за сервиса на Карацев, като в същото време бекхендът на 24-ия в ранглистата също му помогна в някои важни мигове и той успя да затвърди брейка, повеждайки с 4-1 в сета.

1-5 – Пробив, Карацев – Димитров започна чудесно шестия гейм и поведе с 40-0. След това обаче непредизвиканите грешки на българина внезапно зачестиха и това позволи на Карацев да осъществи обрат, с който записа втори последователен пробив и се доближи само на гейм от спечелването на втория сет.

1-6 – Сет, Карацев – Руснакът продължи да доминира, като спечели следващото си подаване на нула и така се наложи с 6-1 и доведе мача до трети сет.

Трети сет:

1-0 – Димитров започна много позитивно заключителната част, осъществявайки няколко разнообразни атаки, за които Карацев не намери отговор и така българинът пръв взе преднина в резултата.

2-0 – Пробив, Димитров – Добрият начален удар на Карацев му позволи да вземе инициативата във втория гейм и да поведе с 40-30. Димитров обаче избегна опасността с чудесен минаващ удар, след което руският тенисист пропусна още един шанс да реши гейма след форхенд в мрежата. Димитров успя да си върне водачеството, след което напрежението застигна третата ракета на Русия и той допусна двойна грешка, позволявайки на българина да осъществи много важен пробив за 2-0.

3-0 – Разиграванията в третия гейм бяха по-дълги, но в тях Димитров показа повече самообладание, докато Карацев отново демонстрира колебания при някои от атаките си. Българинът се справи много по-добре във важните мигове и спечели подаването си на 15, като по този начин се оттегли на почивката със солиден аванс от 3-0.

3-1 – Димитров стигна до нов брейкпойнт, след коет обаче Карацев обърна резултата с две много добри волета при мрежата, с които блокира опитите на българина за минаващ удар. Геймът завърши с непредизвикана грешка на първата ни ракета и така руснакът успя да намали изоставането си.

3-2 – Пробив, Карацев – Първата ни ракета поведе в петия гейм, но впоследствие Карацев взе инициативата и стигна до два поредни брейкпойнта. Първият бе спасен от Димитров, но при втората си възможност руснакът не допусна грешка и върна интригата в сета.

4-2 – Пробив, Димитров – Слайс бекхендът на Димитров успяваше да наруши ритъма на Карацев и това помогна на българина да стигне до две поредни точки за пробив. Сервисът на неговия опонент обаче отново заработи и резултатът бе изравнен, след което първата ни ракета пропусна още един брейкпойнт. Нервите на Карацев обаче отново не издържаха във важните мигове и той допусна две поредни непредизвикани грешки, след които резултатът стана 4-2 в полза на Димитров.

5-2 – В седмия гейм българинът повиши значително качеството на сервиса си, а изумителен уинър от дъното на корта му донесе аванс от 40-15. Карацев спаси първия геймпойнт, но Димитров не му позволи да продължи да се надява на обрат и затвърди пробива, доближавайки се на гейм от победата.