Синер се измъкна срещу Дъкуърт и е на полуфинал в София

Sofia Open, четвъртфинал

Яник Синер – Джеймс Дъкуърт 7-6(4), 6-4

Яник Синер достигна до полуфиналите на Sofia Open след трудна, но напълно заслужена победа над Джеймс Дъкуърт. Италианецът трябваше да положи сериозни усилия, тъй като изоставаше с 2-5 и 2-4 в двата сета, но въпреки това намери изход от трудната ситуация и направи нова крачка към защитата на трофея.

В утрешния полуфинал Синер ще се изправи срещу победителя от мача между Камил Майхжак и Филип Краинович.

Основният фактор за победата на 20-годишния тенисист бе превъзходството му по отношение на спечелените на сервис точки (51-40). Синер бе малко по-ефективен по отношение на реализираните точки за пробив, като оползотвори четири от седем (57%), докато неговият опонент се възползва от три от своите пет възможности (60%).

В началото на двубоя сервисът на Дъкуърт затрудняваше много сериозно Синер. Това позволи на австралиеца да диктува разиграванията и само за 7 минути да натрупа солидна преднина от 3-0. След почивката обаче втората ракета на Италия започна да играе много по-атакуващо и намали изоставането си на 3-2. Дъкуърт отново взе инициативата и се доближи само на гейм от спечелването на първата част, но спаси сетбол и върна пробива, редуцирайки пасива си до 5-4. Впоследствие Синер започна да атакува опонента си с неговото оръжие – силен сервис към бекхенда, и това му помогна да изненада неприятно австралиеца и да възстанови равенството.

До края на сета никой от двамата не успя да реализира нов пробив, като в дванадесетия гейм Дъкуърт пропусна сетпойнт. Тайбрекът протече отлично за Синер, който стигна до четири поредни възможности за спечелването на сета. Дъкуърт спаси първите две, но третият опит се оказа щастлив за италианеца и той надделя със 7-6(4).

Във втория сет тактическото съревнование между двамата продължи с все по-чести излизания на мрежата. Дъкуърт се оказа по-прецизен в последвалите дълги разигравания и проби още в първия гейм, след което спаси два брейкпойнта на Синер и удвои аванса си. Австралиецът задържа разликата от два гейма до 4-2, но в седмия пропусна брейкпойнт, а след това все по-често бе неубедителен на ретур, както и при атаките си. Усетил колебанията на опонента си, Синер отново започна да атакува бекхенда му и да разчита на мощни атаки от основната линия.

Тактиката на италианеца се оказа печеливша и той започна да намира все повече пролуки в отбраната на Дъкуърт. Шампионът на Sofia Open изигра най-силния си период в мача и записа два поредни пробива, с които оформи крайното 7-6(4), 6-4 след малко под два часа на корта.

„Чувствам се много добре. Мачът беше много тежък. Загубих последния си мач срещу Джеймс в Торонто и затова днес трябваше да съм много внимателен. Турнирът в София е много специален за мен и съм щастлив, че отново съм на полуфинал. Горд съм от себе си, но в същото време знам, че утре ми предстои много труден тест“ – каза Синер в интервюто на корта.

Снимка: Sofia Open/LAP.bg