Проследихте на живо: Григор Димитров – Факундо Багнис 5-7, 7-6(3), 6-3

Проследихте на живо: Григор Димитров - Факундо Багнис 5-7, 7-6(3), 6-3

Григор Димитров ще изиграе първия си мач на сингъл за 2022 г. Българинът ще излезе на Margaret Court Arena за осминафиналния си сблъсък на ATP 250 турнира в Мелбърн, а негов опонент ще бъде световният №76 Факундо Багнис.

Димитров е трети поставен и в качеството си на такъв се класира директно за осминафиналите, докато Факундо Багнис победи Анди Мъри с 6-3, 5-7, 6-3 на старта на надпреварата. Първата ни ракета вече записа една победа за новия сезон, след като с Давид Гофен отстраниха Мате Миделкоп и Ботик Ван де Зандсхулп в турнира на двойки.

Димитров и Багнис са се изправяли един срещу друг само веднъж. Това се случи на Чалънджър турнира в Кремона през далечната вече 2010 г., където българинът надделя с 6-4, 6-1.

Коментар на живо

Първи Сет:

1-0 – Димитров започна мача с двойна грешка, но след това подобри значително началния си удар и спечели подаването си без особени проблеми след две поредни грешки от ретур на Багнис.

1-1 – Българинът не бе далеч от ранен пробив след две поредни непредизвикани грешки на световния №76, но впоследствие неточностите в неговата игра също зачестиха и аржентинецът успя да възстанови равенството.

2-1 – Димитров допусна нова двойна грешка, но това не помогна особено на Багнис. Началният удар на първата ни ракета продължи да работи отлично и той си върна водачеството след втори пореден сервис гейм на 15, който приключи с ас.

2-2 – Аржентинецът отново не бе убедителен на първи сервис, но въпреки това успя да възстанови равенството, подпомогнат от няколко неточни бекхенда на Димитров.

2-3 – Пробив, Багнис – Доброто представяне на Багнис пордължи в петия гейм и той стигна до две поредни точки за пробив. Димитров спаси първата, но след това двубоят бе прекъснат заради дъжд. След подновяването на играта първата ни ракета изпрати топката в аут след опит за атака с форхенд по диагонала и така неговият опонент успя да реализира първия брейк в двубоя.

3-3 – Пробив, Димитров – Димитров веднага върна брейка и възстанови равенството. В дългите разигравания, от които шестият гейм изобилстваше, българинът показа повече самообладание, докато Багнис на няколко пъти сгреши наглед лесни топки.

4-3 – Световният №28 си върна водачеството след нов силен сервис гейм. Българинът завърши подаването си с ас за втори път от началото на двубоя, докато Багнис допусна две последователни непредизвикани грешки, след които показа първи признаци на нервност и раздразнение.

4-4 – Сервисът на Багнис отново го измъкна от трудната ситуация след два неубедителни ретура на Димитров, последвани от директна точка от начален удар на световния №76.

5-4 – Първата ни ракета отговори по отличен начин и отново спечели убедително подаването си, като в последното разиграване изненада своя опонент с много добре разчетено излизане на мрежата.

5-5 – Радостта на Димитров обаче не продължи дълго. Багнис отново бе много солиден на сервис и не позволи на българина да запише решаващ пробив, изравнявайки за 5-5.

5-6 – Пробив, Багнис – Първата ни ракета опита да постави Багнис под напрежение, но аржентинецът демонстрира много добра игра в защита, която му позволи да стигне до много важен пробив и да се доближи на гейм от спечелването на сета.

5-7 – Сет, Багнис – Световният №76 изигра най-силния си гейм от началото на мача и спечели подаването си на нула, като по този начин надделя в първия сет.

Втори сет:

1-0 – Димитров започна много добре втория сет, записвайки два поредни аса и нов сервис гейм на 15.

1-1 – Началният удар продължи да бъде основното оръжие в арсенала на Багнис, който възстанови равенството, като междувременно записа шестия си ас от началото на двубоя.

2-1 – Това обаче не обезвери Димитров, който си върна водачеството с гейм на нула, завършил с неговата пета директна точка от начален удар.

2-2 – Първата ни ракета поведе с 30-15 в четвъртия гейм, но след това допусна две поредни непредизвикани грешки, които помогнаха на Багнис да запази статуквото и отново да изравни резултата в сета.

3-2 – В най-дългия и оспорван гейм от началото на двубоя Димитров сгреши няколко наглед лесни топки и допусна изравняване от 40-15, но не позволи на Багнис да стигне до пробив и отново спечели подаването си, завършвайки гейма с изящен бекхенд уинър по правата.

3-3 – Аржентинецът показа колебания на първи сервис, но първата ни ракета не успя да се възползва от това и след още няколко грешки от негова страна резултатът отново бе изравнен.

4-3 – Димитров обаче бързо си върна инициативата като записа още един сервис гейм на нула.

4-4 – Българинът отново не успя да намери отговор за сервиса на Багнис и паритетът бе възстановен.

4-5 – Пробив, Багнис – Димитров реши да подходи по-офанзивно при подаванията си, но тази тактика се обърна срещу него. Грешките на първата ни ракета отново зачестиха и Багнис реализира много важен пробив, доближавайки се на гейм от победата.

5-5 – Пробив, Димитров – В десетия гейм отново имаше няколко дълги разигравания, в които обаче този път Димитров показа повече хладнокръвие. Първата ни ракета проведе няколко много добре изградени атаки, завършили с много прецизни уинъри по диагонала.

6-5 – Началният удар на Димитров отново заработи и това му позволи да си върне преднината след нов много силен сервис гейм.

6-6 – Багнис обаче отговори с гейм на нула и доведе нещата до тайбрек.

7-6(3) – Сет, Димитров – Тайбрекът започна колебливо за българина, който допусна обрат от 2-0 до 2-3. Впоследствие обаче Димитров изигра едни от най-силните си минути в двубоя и направи серия от пет поредни спечелени точки, като по този начин се наложи със 7-6(3) във втората част.

Трети сет:

0-1 – Багнис поведе пръв в заключителната част, след като сервисът му отново създаде сериозни проблеми на Димитров.

1-1 – Българинът обаче не позволи на опонента си да запише ранен пробив, като пласира няколко сервиса към бекхенд страната на Багнис, които изненадаха неприятно аржентинеца.

1-2 – Димитров не бе далеч от пробив, след като навакса пасив от 15-40 в третия гейм, но няколко неуспешни атаки от основната линия му попречиха да излезе напред в резултата.

2-2 – Багнис стигна до брейкпойнт, който обаче бе спасен от Димитров след отлична игра при мрежата, след което българинът пласира форхенд уинър по диагонала, с който приключи гейма в своя полза.

3-2 – Пробив, Димитров – За разлика от предходните два сета, този път Димитров бе играчът, който проби пръв. Багнис сгреши на няколко пъти, а при последното разиграване в гейма първата ни ракета успя да отрази трудно воле на аржентинеца, контрирайки с добре премерен прехвърлящ удар.

4-2 – Първата ни ракета отново беше безкомпромисен при подаването си и затвърди пробива с гейм на нула, правейки сериозна крачка към победата.

4-3 – Димитров стигна до възможност за втори пореден пробив, с който щеше почти да реши мача, но Багнис успя да избегне опасността и да запази интригата след успешна атака от бекхенд, последвана от грешка на Димитров и ас на световния №76.

5-3 – Българинът обаче продължи да бъде безгрешен при подаванията си и спря устрема на своя опонент, съхранявайки преднината от два гейма.