Проследихте на живо: Григор Димитров – Хуберт Хуркач 3-6, 6-4, 7-6(2)

Проследихте на живо: Григор Димитров - Хуберт Хуркач 3-6, 6-4, 7-6(2)

Григор Димитров се изправя срещу намиращия се на 12-о място в световната ранглиста Хуберт Хуркач в четвъртфинален сблъсък от Мастърс турнира в Индиън Уелс. Двубоят е втори в програмата на централния корт, която започва в 21:00 ч. с мача между Диего Шварцман и Камерън Нори.

Първата ни ракета демонстрира най-добрия си тенис от Australian Open насам и записа най-доброто си класиране в „Рая на тениса“ до този момент. Димитров елиминира големия фаворит Даниил Медведев след изумителен обрат от 4-6, 1-4, а преди това не загуби сет срещу Даниел Алтмайер и Райли Опелка.

От своя страна Хуркач преследва своя втори трофей на ниво ATP 1000, след като през пролетта триумфира с титлата в Маями. Полякът все още е без загубен сет в тазгодишното издание на Индиън Уелс, побеждавайки по пътя към четвъртфиналите Алексей Попирин, Франсис Тиафо и Аслан Карацев, като силното му представяне му гарантира място в Топ 10 на ранглистата от понеделник.

Коментар на живо:

Първи сет:

0-1 – В откриващия гейм Хуркач заложи на по-пасивна игра с дълги разигравания, разчитайки по-скоро не гершки на Димитров. Тази тактика се оказа успешна и полякът поведе в резултата след като спечели подаването си на 15.

1-1 – Началният удар на Димитров затрудни Хуркач и българинът успяваше да контролира разиграванията във втория гейм. Полският тенисист допусна две поредни грешки от бекхенд, а в последното разиграване изпрати топката далеч в аут при атака с форхенд по правата и така първата ни ракета възстанови равенството.

1-2 – Хуркач обаче продължи да бъде много убедителен на свой сервис и отговори с гейм на нула, в който записа два аса. В последното разиграване станахме свидетели на куриозен момент, тъй като слънцето заслепи Димитров и той не успя да улучи топката.

2-2 – Четвъртият гейм започна с непредизвикана грешка на Димитров, но впоследствие първата ни ракета отново заигра по-офанзивно и владееше инициативата. Последваха няколко дълги разигравания, в които Хуркач показа много добра игра в дефанзивен план, но в крайна сметка отбраната на поляка не издържа и Димитров възстанови равенството при 2-2.

2-3 – Хуркач продължи да бъде много опасен на първи сервис и непрестанно атакуваше бекхенда на Димитров. Българинът навакса пасив от 0-30 след две поредни непредизвикани грешки на осмия в схемата, но полякът си върна преднината с много добро излизане на мрежата, а впоследствие Димитров допусна грешка при атаката си и резултатът стана 3-2 в полза на шампиона от Маями.

3-3 – Първата ни ракета поведе с 40-0 при следващото си подаване, но позволи на Хуркач да върне интригата след като в две поредни разигравания пропусна наглед лесни волета при мрежата. Димитров обаче запази самообладание и все пак успя отново да изравни резултата в сета.

3-4 – Това не притесни особено Хуркач, който продължи да бъде много агресивен на начален удар. Полякът си върна водачеството при 4-3 след нов гейм на нула, а статистиката след края на гейма показваше, че осмият поставен е спечелил 91% от точките си на първи сервис до този момент.

3-5 – Пробив, Хуркач – Димитров поведе с 30-0 в осмия гейм, но допусна обрат след двойна и две непредизвикани грешки. Първата ни ракета обаче изравни след нов неубедителен ретур на Хуркач. Българинът стигна до геймбол, но последвалото дълго разиграване с размяна на удари при мрежата завърши с топка в аут от негова страна. Впоследствие и двамата пропуснаха по още една възможност да спечелят гейма, като в крайна сметка стабилната игра в защита на поляка отново се отплати и той реализира първия пробив в мача, увеличавайки преднината си на 5-3.

3-6 – Сет, Хуркач – Началният удар на Хуркач продължи да създава сериозни проблеми на Димитров, като освен това полякът започна да излиза доста по-често на мрежата. Това му позволи да блокира успешно опитите за атака на Димитров и шампионът от Маями затвърди пробива си, спечелвайки първия сет с 6-3.

Втори сет:

1-0 – Димитров започна по възможно най-добрия начин втората част, излизайки напред в резултата след гейм на нула.

2-0 – Пробив, Димитров – Хуркач бе на път да спечели комфортно подаването си, но първата ни ракета осъществи две много добри атаки, с които анвакса пасив от 40-15. Последва чудесен форхенд уинър по правата, който предостави на Димитров възможност за пробив. Тя бе оползотворена след грешка от ретур на неговия опонент и българинът удвои преднината си в сета.

2-1 – Пробив, Хуркач – Димитров не бе далеч от това да затвърди пробива, но при 30-15 допусна две грешки, след което Хуркач спечели поредното дълго разиграване с добра защита при мрежата.

2-2 – Българският тенисист започна добре четвъртия гейм и поведе с 30-0, но сервисът на Хуркач и този път го измъкна от трудна ситуация и той затвърди брейка си, възстановявайки равенството при 2-2.

3-2 – Димитров обаче подобри значително движението си по корта, а атаките му в близост до страничните линии затрудниха сериозно Хуркач. Това позволи на първата ни ракета да прекъсне серията на опонента си и отново да излезе напред в резултата.

3-3 – Радостта на българина не продължи дълго. След почивката Хуркач изигра един от най-силните си геймове от началото на мача и не му позволи да реализира нов пробив, правейки резултата 3-3.

4-3 – Димитров опита отново да вземе инициативата на свой сервис, но грешките му зачестиха и това позволи на Хуркач да стигне до две поредни точки за пробив. Те обаче бяха спасени след безупречен смаш от дъното на корта и минаващ бекхенд. Последваха нови две грешки от бекхенд на Хуркач и пъравта ни ракета отново взе преднина в сета.

4-4 – При следващия си сервис гейм обаче полякът отново въвлече Димитров в дългите разигравания, в които се чувстваше много комфортно. Осмият поставен добави още един сервис гейм в актива си, като завърши с деветия си ас от началото на мача.

5-4 – Българинът отговори подобаващо на агресията в играта на своя опонент и повиши значително качеството на първия си сервис. Този път добрата игра в защита не се оказа достатъчна за Хуркач и Димитров поведе с 5-4, доближавайки се само на гейм от спечелването на сета.

6-4 Сет, Димитров – В послдвалия гейм, продължил 8 минути, и дваматао поненти показаха най-доброто от себе си. Хуркач разчиташе предимно на мощен сервис и атаки от основната линия, докато Димитров проължаваше да тича неуморно по целия корт. В последното разиграване късметът се усмихна на българина, след като при негова атака от бекхенд топката намери върха на мрежата и стана неспасяема за Хуркач.

По време на гейма Димитров отново показа защо е считан за един от най-големите джентълмени в тура. Едното от децата на корта се оказа в конфузна ситуация, след като не успя да измъкне топка, заклещила се под едно от рекламните пана. Българинът обаче се притече на помощ и спаси малкото момиче от затруднението.

Трети сет:

1-0 – В началото на заключителния сет Хуркач отново опита да постави под напрежение Димитров с атаки по цялата ширина на корта. Бекхендът на поляка обаче отново го предаде във важен момент и той допусна две поредни непредизвикани грешки, като това помогна на първата ни ракета на излезе напред в резултата.

1-1 – Хуркач обаче не позволи на българина да реализира ранен проби и бързо успя да изравни. Сервисът на поляка отново заработи, а при 40-15 Димитров допусна грешка при опит за къса топка.

2-1 – Димитров започна да показва сериозни признаци на умора и Хуркач се възпозлва от това, стигайки до две поредни точки за пробив. Противно на развитието на третия гейм до този момент обаче българинът се мобилизира и изигра едни от най-силните си минути от началото на мача, като показа страхотна игра в защита и с няколко добри излизания на мрежата, придружени с непредизвикана грешка от страна на опонента му, успя отново да си върне водачеството при 2-1.

2-2 – След почивката обаче Хуркач отново заигра с много енергия и за пореден път спечели сервис гейма си на нула.

3-2 – Димитров обаче отговори на темпото на поляка и отново започна да атакува много прецизно. При 30-0 българинът не прецени добре един минаващ удар на Хуркач и топката намери линията, но това бе единственият негативен момент за българина в петия гейм и той поведе с 3-2.

4-2 – Пробив, Димитров – В шестия гейм Димитров напълно отчая Хуркач, като успяваше да отрази дори най-трудните топки. Това видимо раздразни поляка и грешки му зачестиха, което от своя страна помогна на българина да стигне до точка за пробив. Тя бе пропиляна след неуспешен опит за слайс бекхенд, но впоследствие пред първата ни ракета се откри нова възможност за брейк, която той оползотвори след като си отвори корта и завърши със смаш при мрежата.

5-2 – Реализираният пробив зареди Димитров със самочувствие и той започна да пласира много по-качествени първи начални удари. В същото време Хуркач отново не бе никак убедителен на ретур и първата ни ракета направи много сериозна крачка към спечелването на двубоя.

5-3 – Хуркач обаче спря истрема на българина с нов сервис гейм на нула в своя полза и не му позволи да реализира решаващ пробив.

5-4 – Пробив, Хуркач – Димитров бе много близо до победата, след като поведе с 30-15 в деветия гейм, но след това започна да се опитва да приключва разиграванията възможно най-бързо. Тази припряност изигра лоша шега на първата ни ракета и Хуркач реализира брейк, с който редуцира пасива си до 5-4.

5-5 – Последва нов силен сервис гейм на поляка, който продължи да атакува бекхенда на Димитров. Тази тактика отново донесе успех на осмия в схемата и той успя да възстанови раавенството.

6-5 – Първата ни ракета обаче успя да прекъсне серията на опонента си в много важен момент. Димитров показа колебания на първи сервис, но въпреки това контролираше разиграванията и осъществи няколко разнообразни атаки, на които неговият опонент не намери отговор, и отново се доближи до успеха, повеждайки с 6-5.

6-6 – Хуркач обаче също спечели подаването си и това наложи решаването на двубоя с тайбрек.