Проследихте на живо: Григор Димитров – Каспър Рууд 4-6, 6-4, 4-6

След три поредни победи в Сан Диего Григор Димитров е на първия си полуфинал в иначе трудната за него 2021-а година. На турнира от категория АТР 250 българинът демонстрира, че е възстановен от проблемите и се чувства добре, а това си личи и на корта, където победи силни съперници като Мартон Фучович и Аслан Карацев.

На пътя му към финала стои един от най-добрите тенисисти през сезона – световният №10 Каспър Рууд, който има 4 титли и 45 победи на ниво АТР през тази година.

Норвежецът не загуби нито сет в мачовете си с Анди Мъри и Лоренцо Сонего и така достигна до първия си полуфинал на хард. До момента Димитров и Рууд не са играли помежду си.

Камерън Нори очаква победителя от мача на финала. В първия полуфинал британецът надделя с 3-6, 6-3, 6-4 над Андрей Рубльов, за да достигне до петия си финал през 2021-а.

Коментари на живо:

Първи сет:

1-0 В началните разигравания Димитров печели кратките, а Рууд дългите. След страхотен форхенд по къс диагонал норвежецът стигна до брейкбол, но той бе неутрализиран след първата по-продължителна точка в полза на българина. След още два хубави сервиса геймът е в негова полза.

2-0 Пробив, Димитров. Прекрасен гейм, в който Григор започна с бекхенд уинър по правата и къса, донесли му аванс 15-30. Впоследствие от 30-30 с две дълги разигравания, довели до грешка на съперника, пробивът стана факт.

2-1 Пробив, Рууд. Страхотен гейм, в който с няколко добри сервиса изглеждаше, че Димитров ще стигне до комфортно затвърждаване. Само че съперникът му стигна до равенства и до първи брейкбол след изключителен лоб. Бившият №3 имаше и трети геймбол, но в крайна сметка ретурите на Рууд се оказаха решаващи и той стигна до гейма в своя полза при третата точка затова.

2-2 Още един гейм на много високо ниво със серия от страхотни размени от двамата. Все пак сервисът на Рууд му даваше предимство и с мощни форхенди успя да надделее.

3-2 Най-бързият гейм от началото на мача. Бързи комбинации носят успех на 0 за Димитров.

4-3 Определено и двамата повишиха нивото на сервис и скоростта в ударите като цяло. Това води до още два спечелени гейма на 0 като Рууд впечатли с триково изпълнение между краката при последната точка за 3-3, след което Григор демонстрира много солидни форхенди.

4-4 Рууд се чувства все по-добре и записва още един сервис гейм на 0, в който не дава никакви шансове на съперника си.

4-5 Пробив, Рууд. За съжаление в най-важния момент Димитров се пропука. Геймът започна с две непредизвикани грешки от форхенд, при 30-30 пък бекхендът му излезе в аут. Опасността бе неутрализирана с хитър сервис в тялото, но след нов пропуск от наглед лесен форхенд се стигна до втори брейкбол. При него Рууд демонстрира невероятна игра в защита, която в един момент успя да обърне в атака и с хубав минаващ по диагонала да се доближи максимално до успеха в сета.

4-6 Сет, Рууд. Норвежецът просто не бърка в тези моменти и въпреки агресивните си удари Григор не успява да го затрудни. Още първият сетбол носи успех на световния №10.

Втори сет:

1-0 Димитров започна сета добре. Убедителни сервиси и лесен гейм на 15.

1-1 Рууд няма намерение да намалява темпото. Грешки няма, а сервисът продължава да работи великолепно.

1-2 Пробив, Рууд. За съжаление Григор отново не издържа на безгрешната игра на съперника си. Той редуваше добри изпълнения с по-колебливи, които водеха до точки за съперника. Двойна грешка донесе втория брейкбол, но и той не доведе до развръзката. В крайна сметка при третия норвежецът стигна до така важния аванс.

2-2 Пробив, Димитров. Бившият №3 отговаря по най-добрия възможен начин, постигайки рибрейк. При 30-30 той направи непредизвикана грешка от форхенд при удобна позиция, но след хубав минаващ изравни, а в следващите две разигравания бе истинска стена.

3-2 Пробивът оказа благотворно влияние и с много настроение Димитров си взима лесно и бързо сервис гейма.

5-4 Минути, в които двамата взимат лесно подаванията си като това важи с по-голяма сила за Григор, който намали от скоростта, но успява да взима верните решения.

6-4 Пробив и сет, Димитров. Още един отличен гейм за Димитров, който заслужено стигна до сетбола, а при него бе търпелив и пое инициативата в точния момент.

Трети сет:

0-1 Пробив, Рууд. Дългата пауза между сетовете заради посещението на Рууд до тоалетната се оказа печелившо за норвежеца. Димитров определено наруши ритъма си и набързо направи две двойни грешки, които натежаха. При 30-40 форхендът му отиде в мрежата.

1-1 Пробив, Димитров. Сценарият от втория сет се повтаря и Григор постига рибрейк. Той дойде след изключително високо ниво на разиграванията за бившия №3. С хубав бекхенд по къс диагонал и последвало воле се стигна до 0-30, а със серия от мощни удари по правата вече имаше два брейкбола. При първия сбърка слайс бекхенда, но при втория стигна до така ценния успех.

1-2 Пробив, Рууд. Четвърти пореден пробив в мача. Рууд стигна до 30-30 след хубав минаващ по диагоанала за 30-30. Двойна грешка на Григор доведе до брейкбол, при който норвежецът съумя да натисне съперника си и така да стигне до нов аванс.

2-2 Пробив, Димитров. Серията от пробиви продължава. С хубаво деми воле от бекхенд в краката на съперника Григор стигна до 40-40. Оттам насетне норвежецът се пропука – грешка от бекхенд и двойна грешка означаваха нов брейк.

3-2 Григор Димитров е първият, който си взима подаването в решителния сет. Превъзходен тенис от ракетата на българина, който завършва гейма с прекрасно стоп воле.

3-3 Гейм на сервис и за Каспър Рууд. Димитров имаше своите шансове, но и норвежецът вдига нивото и заслужено стигна до успеха.

3-4 Пробив, Рууд. Григор Димитров отново изостава с пробив след гейм, в който контраатаките на норвежеца се получаваха прекрасно и успяваха да изненадат българина.

3-5 Този път Рууд затвърждава пробива си след гейм на 0.

4-5 Бърз гейм за Григор, Рууд ще сервира за мача.

4-6 Гейм, сет и мач – Рууд. Димитров опита всичко в този гейм, но норвежецът остана хладнокръвен и в крайна сметка стига до победата.