След страхотно шоу Рууд успя да излъже Димитров

San Diego Open, полуфинал

Каспър Рууд – Григор Димитров 6-4, 4-6, 6-4

Каспър Рууд и Григор Димитров изиграха изключителен мач помежду си, в който норвежецът успя да излъже съперника си и така да си осигури място на финала в Сан Диего.

Вторият полуфинал на турнира от категория АТР 250 оправда очакванията и бе на изключително високо ниво като в него Димитров имаше чудесни шансове да достигне до своя първи финал от 2018-а насам. В решителните моменти на третия сет обаче световният №10 успя да наложи волята си и на свой ред да достигне до петия си финал през сезона.

И в този двубой Григор демонстрира, че здравословните проблеми са в миналото и се завръща към много силна форма. На моменти демонстрираното от него напомни и за най-добрите му дни на корта. След успехите над Мартон Фучович и Аслан Карацев победата над Рууд изглеждаше много близо, но все пак прецизността на по-младия от двамата на корта във важните моменти в края му донесе победата.

След 2 часа и 29 минути игра Димитров завърши мача с една точка в повече спрямо съперника, но за съжаление не успя да използва минутите в средата на третия сет, в който имаше предимство. Решителната част започна с четири поредни пробива преди да дойде ключовият момент в седмия гейм. Григор поведе с 30-0 и имаше наглед елементарен смач за 40-0, но топката отлетя в аут и малко по-късно решителният пробив в полза на съперника му бе факт.

Първите два сета бяха идентични като развитие като в първия Григор поведе рано за 2-0, Рууд върна моментално пробива, след което в края на частта проби отново. Във втората част ролите бяха разменени, а тенисът на корта ставаше все по-добър за удоволствие на феновете, изпълнили трибуните до краен предел.

За Рууд следва първи финал на хард в кариерата му и първи мач срещу Камерън Нори, победил по-рано през деня Андрей Рубльов в три сета. За Григор Димитров пък след първия полуфинал за 2021-а следва кратко пътуване до Индиън Уелс, където през следващата седмица ще участва на Мастърс турнира там.

„Срещу Григор трябва да играеш добре от всички страни на корта и да тичаш добре, и да правиш уинъри отвсякъде. Той е един от най-трудните съперници на тура , тъй като притежава всички възможни удари в арсенала си. Опитах се да издържа и спечелих някои важни точки, които в крайна сметка ми донесоха успеха. Беше мач на високо ниво от първата до последната точка. Щастлив съм на първия си финал на хард“, коментира Рууд след успеха.

Развитието на двубоя:

Мачът започна много позитивно за Григор, който след няколко чудесни отигравания проби за 2-0. Изглеждаше сякаш този брейк ще бъде набързо затвърден, но три геймбола и три шанса за пробив по-късно Рууд реализира първи гейм на своята сметка.

Постепенно двамата намериха ритъм на сервис и това осигури няколко бързи гейма за сервиращия. За съжаление в най-важния момент Димитров бе този, който се пропука. Четири непредизвикани грешки, сред които три на сервис се оказаха прекалено много и съперникът му проби. Впоследствие безгрешният в тези моменти норвежец реализира още първия си сетбол.

Добрата игра на Рууд му донесе ранен аванс и във втората част за 2-1, но Димитров реагира мигновено, превръщайки се в истинска стена в следващия гейм за 2-2. Повиши се значително и нивото му на сервис. В следващите си три сервис гейма той така и не загуби точка, а при 5-4 световният №10 направи няколко грешки и Григор се възползва прекрасно, реализирайки още първия сетбол.

Може би повлиян и от негативната ситуация на корта Рууд реши да отиде до тоалетната, което определено наруши ритъма на Григор. Това доведе до две двойни грешки в първия гейм на сета и в крайна сметка до пробив в полза на скандинавеца.

Той се оказа първият от общо четири поредни пробива в сета в период, в който и двамата действаха отлично на ретур. Григор първи успя да си спечели подаването за 3-2 и в тези моменти изглеждаше, че има психологическо предимство.

Фатален се оказа следващият му сервис гейм. В него българинът поведе с 30-0 и имаше наглед много лесен смач за 40-0. Топката обаче отиде в аут и оттам насетне Рууд стигна до оказалия се решаващ пробив. В последния гейм Григор опита всичко възможно, но в крайна сметка не съумя да спре съперника си, който записа победа №46 през годината.