Проследихте на живо: Григор Димитров – Макензи Макдоналд 1-6, 4-6

Проследихте на живо: Григор Димитров - Макензи Макдоналд 1-6, 4-6

Григор Димитров започва участието си на тазгодишния Мастърс турнир в Маями с мач срещу световния №54 Макензи Макдоналд. Двубоят е последен в програмата на Grandstand и ще се проведе след мача между Паула Бадоса и Мари Боузкова.

До момента Макдоналд и Димитров са играли един срешу друг само веднъж. Това се случи във втори кръг на Откритото първенство на Австралия през 2018 г., като тогава българинът надделя драматично с 4-6, 6-2, 6-4, 0-6, 8-6. На старта на турнира във Флорида американецът елиминира 64-ия в ранглистата Доминик Кьопфер (6-7, 6-4, 6-4).

Представянето на двамата в Индиън Уелс бе доста различно. Димитров достигна до четвъртфинала след победи над Джордан Томпсън, Александър Бублик и Джон Иснър, преди да отстъпи пред Андрей Рубльов. От своя страна Макдоналд отстрани Мартон Фучович на старта, но във втори кръг загуби от Карлос Алкарас.

Коментар на живо:

Първи сет:

0-1 – Димитров спечели жребия и избра да посреща в първия гейм. Сервисът на американеца създаде проблеми на първата ни ракета и това му позволи да спечели подаването си и да излезе напред в резултата.

0-2 – Пробив, Макдоналд – Димитров допусна две непредизвикани грешки от бекхенд, което помогна на Макдоналд да стигне до първия брейкпойнт в мача. Последва ново дълго разиграване, завършило с топка в аут от страна на първата ни ракета, и така представителят на домакините успя да реализира първия пробив в мача.

0-3 – Българинът не бе далеч от това да върне пробива, но допусна обрат от 30-0 в третия гейм. Сервисът на Макдоналд отново му позволи да контролира разиграванията, а в същото време американецът продължи да се представя много солидно в дефанзивен план и по този начин увеличи преднината си на 3-0.

1-3 – Първата ни ракета най-после успя да прекъсне серията на опонента си, заисвайки сервис гейм на нула след няколко отлични атаки с форхенд, последвани от ас.

1-4 – Макдоналд стигна до три геймбола в петия гейм, които обаче бяха пропуснати след двойна грешка и топка в мрежата, последвани от атака в аут. Американецът обаче продължи да владее инициативата и стигна до четвърти шанс, който бе оползотворен след неуспешен бекхенд на Димитров и така представителят на домакините възстанови разликата от три гейма при 4-1.

1-5 – Пробив, Макдоналд – Димитров опита да накара Макдоналд да тича по целия корт, но американецът бе подготвен за това и отговаряше с много добри контраатаки. При 30-30 Димитров спря да играе за миг, тъй като помисли, че топката на опонента му е била аут, но не последва сигнал от съдията и световният №54 стигна до брейкпойнт след уинър. При следващото разиграване Макдоналд се възпозлва от шанса си, пласирайки неспасяем форхенд по диагонала, който го доближи на гейм от спечелването на сета.

1-6 – Сет, Макдоналд – Първата част изглеждаше приключила, след като представителят на домакините стигна до два поредни сетпойнта. Те обаче бяха спасени с блестящ бекхенд ретур уинър, последван от отличен форхенд по правата. Нова грешка от бекхенд на първата ни ракета обаче предостави трети сетпойнт на Макдоналд, който американецът успя да реализира и да спечели първата част с 6-1.

Втори сет:

1-0 – В началото на втория сет Димитров подобри значително сервиса си и движението си по корта, като това му помогна да спечели подаването си и да поведе в геймовете за пръв път от началото на мача.

1-1 – Българинът не бе далеч от ранен пробив, след като навакса пасив от 0-30, но сервисът на Макдоналд отново го измъкна от трудната ситуация и равенството бе възстановено.

2-1 – Усетил подема в играта на Димитров, неговият опонент реши да подходи по-агресивно и да започне да излиза по-често на мрежата. Тази тактика обаче не му донесе успех и първата ни ракета си върна водачеството при 2-1.

2-2 – Макдоналд се чувстваше все по-комфортно в дългите разигравания, инициирани от българския тенисист, и отново изравни резултата.

3-2 – При третото му подаване бе ред на Димитров да пласира няколко качествени сервиса, като за втори път в мача световният №29 завърши гейма с ас.

3-3 – Макдоналд успя да изненада неприятно първата ни ракета с две много добри излизания на мрежата. Макар да направи двойна грешка при първия от трите си поредни геймбола, американецът не изпусна инициативата и отново не позволи на Димитров да реализира пробив.

4-3 – Това не обезвери българина и той си върна водачеството при 4-3, приключвайки седмия гейм с безпощаден смаш при мрежата.

4-4 – След почивката обаче Макдоналд отново успя да намери пролуки в отбраната на първата ни ракета и за пореден път възстанови равенството след сервис гейм на нула.

4-5 – Пробив, Макдоналд – За съжаление и във втория сет американецът бе играчът, който успя да пробие пръв. Световняит №54 стигна до брейкпойнт след бекхенд в мрежата от страна на Димитров, след което българинът изпрати топката в аут и така неговият опонент осъществи обрат.