Димитров отпадна от Miami Open след поражение от Макдоналд

Miami Open, втори кръг

Григор Димитров – Макензи Макдоналд 1-6, 4-6

Григор Димитров отпадна от Мастърс турнира в Маями след поражение от световния №54 Макензи Макдоналд. След катастрофалния за него първи сет българинът демонстрира много по-добра игра във втория, но това се оказа недостатъчно и той отново напусна надпреварата във Флорида след само един изигран мач.

Първата ни ракета записа повече асове (2-1) и не направи нито една двойна грешка, но въпреки това Макдоналд бе значително по-резултатен на сервис (40-26) и това бе един от основните фактори за енеговия успех. Американецът беше безупречен при шансовете си за пробив (3/3), докато Димитров не успя да стигне до нито един брейкпойнт в хода на двубоя.

Димитров спечели жребия и избра да посреща в откриващия гейм. Сервисът на американеца създаде проблеми на първата ни ракета и това му позволи да спечели подаването си и да излезе напред в резултата.

Световният №29 допусна две непредизвикани грешки от бекхенд, което помогна на Макдоналд да стигне до брейкпойнт. Последва ново дълго разиграване, завършило с топка в аут от страна на първата ни ракета и така представителят на домакините успя да реализира първия пробив в двубоя.

Българинът не бе далеч от това да върне брейка, но допусна обрат от 30-0 в третия гейм. Сервисът на Макдоналд отново му позволи да контролира разиграванията, като в същото време американецът продължи да се представя много солидно в дефанзивен план и по този начин увеличи преднината си на 3-0.

Първата ни ракета най-после успя да прекъсне серията на опонента си, записвайки сервис гейм на нула след няколко отлични атаки с форхенд, последвани от ас. Макдоналд стигна до три геймбола в петия гейм, които обаче бяха пропуснати след двойна грешка, топка в мрежата и атака в аут. Американецът обаче продължи да владее инициативата и стигна до нов шанс, който бе оползотворен след неуспешен бекхенд на Димитров и така представителят на домакините възстанови разликата от три гейма при 4-1.

Димитров опита да накара Макдоналд да тича по целия корт, но американецът бе подготвен за това и отговаряше с много добри контраатаки. При 30-30 българинът спря да играе за миг, тъй като помисли, че топката на опонента му е била аут, но не последва сигнал от съдията и световният №54 стигна до брейкпойнт след уинър. При следващото разиграване Макдоналд се възползва от шанса си, пласирайки неспасяем форхенд по диагонала, който го доближи на гейм от спечелването на сета.

Първата част изглеждаше приключила, след като роденият в Пийдмонт тенисист стигна до два поредни сетпойнта. Те обаче бяха спасени с блестящ бекхенд ретур уинър, последван от отличен форхенд по правата. Нова грешка от бекхенд на първата ни ракета обаче предостави трети сетпойнт на Макдоналд, който американецът успя да реализира и да спечели първата част с 6-1.

В началото на втория сет Димитров подобри значително сервиса и движението си по корта, като това му помогна да спечели подаването си и да поведе в геймовете за пръв път от началото на мача. Впоследствие българинът не бе далеч от ранен пробив, след като навакса пасив от 0-30, но сервисът на Макдоналд отново го измъкна от трудната ситуация и равенството бе възстановено.

Усетил подема в играта на Димитров, неговият опонент реши да подходи по-агресивно и да започне да излиза по-често на мрежата. Тази тактика обаче не му донесе успех и първата ни ракета си върна водачеството при 2-1. Въпреки това Макдоналд се чувстваше все по-комфортно в дългите разигравания, инициирани от българския тенисист, и отново изравни резултата. При третото му подаване бе ред на Димитров да пласира няколко качествени сервиса, като за втори път в мача световният №29 завърши гейма с ас.

При подновяването на играта Макдоналд успя да изненада неприятно първата ни ракета с две много добри излизания на мрежата. Макар да направи двойна грешка при първия от трите си поредни геймбола, американецът не изпусна инициативата и отново не позволи на Димитров да реализира пробив.

Това не обезвери българина и той си върна водачеството при 4-3, приключвайки седмия гейм с безпощаден смаш при мрежата. След почивката обаче Макдоналд отново успя да намери пролуки в отбраната на първата ни ракета и за пореден път възстанови равенството след сервис гейм на нула.

За съжаление и във втория сет американецът бе играчът, който успя да пробие пръв. Световният №54 стигна до брейкпойнт след бекхенд в мрежата от страна на Димитров, след което българинът изпрати топката в аут и така неговият опонент осъществи обрат. Макдоналд не пропусна открилия се пред него шанс и успя да затвърди и третия си пробив в мача, като по този начин оформи крайното 6-1, 6-4 в своя полза след 73 минути игра.