Проследихте на живо: Григор Димитров – Марин Чилич 6-4, 6-2, 7-6

В един от най-интересните мачове от първия кръг на Australian Open Григор Димитров ще срещне шампиона от US Open 2014 Марин Чилич. Заради по-слабите си последни две години хърватинът се намира под №43 в ранглистата, но едва ли е имало някой от поставените, който да е искал именно него за съперник.

До този момент българинът и хърватинът са играли помежду си 6 пъти като Чилич е спечелил четири от двубоите им, включително и трите на хард на открито. Димитров пък спечели единственият им мач в турнир от Големия шлем – на Ролан Гарос 2019 след 5 сета.

След доста неуспешна 2020-а Чилич започна със загуба и новият сезон – поражение след тайбрек в третия сет в мача си от първи кръг на Murray River Open срещу Жереми Шарди. В същото време Димитров победи Андрю Харис и Алексей Попирин преди да загуби от Корентен Муте.

Победителят от този мач ще срещне във втори кръг участващият с уайлд кард Алекс Болт, който надделя в четири сета над Норберт Гомбос.

Коментар на живо:

0-1 – Чилич спечели жребия и избра да сервира пръв. Началният удар на хърватина затрудни първата ни ракета и Чилич спечели гейма на нула, като в последното разиграване Димитров допусна неточност и улучи топката с рамката на ракетата.

1-1 – Хърватинът стигна до точка за пробив във втория гейм, но Димитров успя да се измъкне от трудната ситуация. Българинът показа, че може да изпълнява сервис не по-зле от Чилич, а в последното разиграване в гейма Димитров пласира чудесна атака близо до основната линия, с която не остави шансове на своя опонент и също спечели първото си подаване.

1-2 – За съжаление радостта на Димитров не трая дълго. Чилич реагира по възможно най-добрия начин и спечели на нула третия гейм и така първата почивка в мача дойде при резултат 2-1 за хърватина.

2-2 – Димитров започна четвъртия гейм с две точки от начален удар, но Чилич отговори с два поредни форхенд уинъра. Първата ни ракета обаче си върна водачеството след нов ас, след което спечели и следващата точка и отново изравни резултата в сета.

2-3 – Чилич успя отново да излезе напред в резултата след като спечели най-интригуващия гейм в мача до момента, продължил 6 минути. Димитров стигна до точка за пробив, но не успя да се възползва от добрата възможност и това позволи на неговия опонент да си върне водачеството в сета.

3-3 Нищо общо с предишния гейм. Григор направи два аса и набързо изравни с гейм на 0.

4-3 Пробив за Димитров. Първият сервис на Чилич липсва, а на втория му начален удар Григор доминира в разиграванията. При 15-40 още първият брейкбол бе реализиран, след като подсечена топка на българина доведе до форхенд в мрежата на съперника му.

5-3 Чилич стигна до 15-30 след ретур уинър, но брилянтна защита от бекхенд доведе до 30-30, след което хърватинът сбърка два пъти.

5-4 Димитров изпусна отличен шанс да сложи край на сета при сервис гейма на съперника. При 15-40 той имаше два последователни сетбола, а след това още един, но Чилич оцеля и накара българина да сервира за сета.

6-4 Сет за Димитров. От 0-15 българинът направи 3 поредни аса и този път реализира още първия сетбол.

Втори сет:

1-0 Пробив за Димитров. При 40-15 нищо не предполагаше подобно развитие. Димитров обаче чете все по-добре началния удар на съперника си, което доведе до серия от хубави ретури, след които Чилич направи няколко грешки, най-вече от форхенд и още първият брейкбол доведе до успех.

2-0 Пробивът е затвърден с нов гейм на 0, в който началният удар на Димитров функционира перфектно и носи много лесни точки.

2-1 Чилич спира серията на съперника си с гейм, в който стигна до първи ас и като цяло можеше да използва по-добре сервиса.

3-1 Нов добре проведен гейм за българина с няколко бързи комбинации с печеливши удари след ретур на съперника.

4-1 Пробив на 0 в полза на Димитров. Всичко започна с един страхотен бекхенд от дефанзивна позиция, при който с китково движение насочи топката по правата. След това Чилич направи двойна грешка и още първият брейкбол доведе до непредизвикана грешка от форхенд за шампиона от US Open 2014.

5-1 Димитров доминира напълно на корта в последните минути. Отново страхотен сервис гейм, чийто край идва след 10-ия му ас в мача.

5-2 Гейм на 0 за Чилич, след който Димитров ще сервира за спечелване на сета.

6-2 Сет за Димитров. Нов безапелационен сервис гейм на българина, който с още два аса се доближава на един сет от победата в мача.

Трети сет:

0-1 Бърз сервис гейм в полза на хърватина.

1-1 Първо изпитание на сервис от доста време за Димитров. Стигна се до 0-30, след което серия от четири първи сервиса улесни задачата на българина.

1-2 Чилич стабилизира сервиса си и това води до нов гейм в негова полза.

2-2 Повишеното ниво на съперника не притеснява Димитров, който продължава да печели разиграванията на свой сервис с лекота, в повечето случаи с един удар след ретура.

2-3 Хърватинът продължава да взима подаванията си в този трети сет, в който определено играе по-силен тенис в сравнение с първите два.

3-3 Само минута и 38 секунди бяха необходими за поредния сервис гейм на сметката на Димитров.

3-4 Геймът започна с бекхенд пасинг шот на Григор, но след това Чилич успя да вземе следващите четири разигравания.

3-5 Пробив за Чилич. Може би най-слабият гейм за Димитров в мача води до първия пробив в полза на съперника. С бекхенд в аут се стигна до 15-40. Двата брейкбола бяха отразени с два последователни аса. След това с хубава игра с обратния си удар Димитров си осигури и геймбол, при който пропусна с форхенд на опразнен корт. За съжаление серия от грешки от бекхенд доведе до трети брейкбол и с нова топка в аут Чилич поведе в резултата.

4-5 Пробив за Димитров. Страхотна воля от ракета №1 на България, който така и не се отказа от борбата за рибрейк. Григор дори отрази сетбол преди да реализира третата си възможност за връщане на пробива.

5-5 Един от най-бързите геймове в мача. В него видяхме ас №18 и още няколко печеливши удара.

6-6 Лесни геймове и за двамата. Тайбрек ще определи победителя в сета.

7-6(5) Победа за Димитров. След серия от спечелени точки за сервиращите Чилич допусна първия минипробив след форхенд в мрежата. При 6-4 Григор пропусна първия си мачбол на собствено подаване, но при втория двубоят приключи в негова полза.