Григор Димитров не успя да се класира на полуфиналите в Мелбърн

Murray River Open, Melbourne 2, четвъртфинал
Григор Димитров – Корентен Муте 5-7 2-6

Григор Димитров не успя да се класира на полуфиналите в турнира от сериите ATP 250 Murray River Open в Мелбърн. Първата ни ракета загуби втория си мач за деня от Корентен Муте, след като водеше с пробив до края на първия сет. Френският тенисист обаче вдигна нивото на игра и надделя със 7-5 6-2.

По-рано през деня топ тенисистът ни надигра Алексей Попирин с 6-4 6-7(5) 6-3, за да запише втора победа от началото на годината. За него предстои участие на Australian Open, където ще срещне Марин Чилич още в първия кръг.

Днес Муте записа втора победа от два мача срещу Григор. Първата му дойде на Уимбълдън през 2019, когато триумфира в пет сета в първата фаза от турнира. Той продължава в Мелбърн срещу Феликс Оже-Алиасим, който победи Иржи Весели след отказване на чеха при 6-7(3).

Мачът между Григор и Муте започна с бързи геймове за сервиращите, а за 2-1 Димитров се изправи пред голямо изпитание, след като набързо изостана с 0-40 и трябваше да отразява три последователни брейкбола. Българинът запази самообладание, стигна до равенство, а след това отрази и четвърти шанс, преди най-сетне да седне на почивка с аванс.

След грешка от форхенд на Муте се стигна до брейкбол при 30-40, който бе реализиран с двойна грешка на левичаря – 3-1 за Григор. Пробивът бе затвърден с бърз гейм, в който топ тенисистът ни пласира няколко първи сервиса и така улесни много задачата си.

В седмия гейм Григор започна с директна точка от сервис, след което използва добре форхенда си, за да спечели още едно разиграване. Муте отговори със същото, а след това стигна до дюс след грешка на бившия №3. Димитров обаче спечели разиграване на втори начален удар и увеличи аванса си отново до 5-2.

Сервирайки за успех в сета, Димитров загуби първото разиграване, но после реализира още една директна точка от сервис. Французинът отново го изненада с ретур от форхенд и пак поведе, а след това стигна до две последователни точки за пробив заради добрата си защита. Муте се възползва от първия си шанс и върна брейка за 4-5.

Топ тенисистът ни изостана с 15-30, но показа страхотна защита, стигайки до къса топка, и изравни в много ключов момент. Френският тенисист обаче изравни геймовете – 5-5.

Григор се реабилитира с две много бързи точки заради солидния си сервис, но после сгреши бекхенда по правата за 30-30. Световният №80 стигна до „скрит“ сетбол след мощен форхенд-ретур, а след още една грешка на българина успя да го реализира.

Французинът продължаваше да печели висок процент от точките на първи начален удар и бързо стигна до три поредни сетбола. Бившият №3 се мобилизира в тази тежка ситуация след няколко прецизни изстрела, включително пасинг-шот, стигна до дюс. Сеченият бекхенд за Димитров не сработи и той се изправи пред нова опасност да загуби първата част, а Муте се възползва и взе аванс в мача – 7-5.

В началото на втория сет Григор изостана с 0-15, но след това спечели най-атрактивното разиграване в мача, стигайки до топка, която го бе прехвърлила. Появиха се проблеми със сервиса на българина, който допусна двойна грешка, след което загуби подаването си.

След това Григор спечели разиграване в близост до мрежата, но французинът играеше много добре от форхенд и започна да контролира разиграванията. След грешка от бекхенд на Димитров той успя да затвърди брейка за 2-0.

В петия гейм Григор изостана с 0-30, а после и с 15-40. Спаси първата точка за пробив след форхенд-уинър и това му даде сили да стигне до равенство. Сгреши форхенд по диагонала и отново предимството бе за Муте. Димитров пак се измъкна, но при следващата възможност световният №80 нанесе удара си за 4-1.

В следващия гейм топ тенисистът ни пое контрол над разиграването, но изостана с 15-30, след което Муте реализира впечатляващ уинър по диагонала, взимайки топката много ниско. Французинът взе подаването си и остана на гейм от успеха. Възползва се от първия си шанс и елиминира българина, за да се класира на полуфинал.