Проследихте на живо: Григор Димитров – Маркос Гирон 6-2, 6-4, 5-7, 0-3

Проследихте на живо: Григор Димитров - Маркос Гирон 6-2, 6-4, 5-7, 0-3

Григор Димитров ще се изправи срещу Маркос Гирон в мач от първи кръг на тазгодишното издание на Ролан Гарос. Това ще бъде първи сблъсък между световния №17 и американския тенисист, който понастоящем се намира на 82-ро място в ранглистата. Двубоят е трети в програмата на корт №7 и ще започне след мача между Роберто Баутиста-Агут и Марио Мартинес.

Димитров е изиграл седем мача от началото на сезона на клей, като балансът му е 3 победи и 4 загуби. Българинът триумфира над Ян-Ленард Щруф и Жереми Шарди на Мастърса в Монте Карло, но след това претърпя поражение от Рафаел Надал. Впоследствие българинът отпадна още в първи кръг в Мадрид и Рим след загуби от Лойд Харис и Алехандро Давидович Фокина. Първата ни ракета прекъсна негативната серия с успех над Иля Ивашка на 1/8-финалите на турнира в Женева, но след това бе елиминиран от Пабло Куевас.

Миналогодишното издание на Ролан Гарос бе запомнящо се както за Димитров, така и за Гирон. Бившият №3 в света за пръв път се класира за 1/8-финалната фаза на турнира, докато Гирон дебютира в основната схема на надпреварата и достигна до втори кръг.

Коментар на живо:

Първи сет:

1-0 – Пробив, Димитров – Гирон бе доста агресивен на сервис, но Димитров демонстрира много добра игра в защита и стигна до брейкпойнт след като изненада американеца с чудесна къса топка. Световният №82 обаче успя да избегне опасността с много сполучливо излизане на мрежата. Впоследствие Гирон допусна двойна грешка, а Димитров оползотвори втория си брейкпойт със страхотен уинър.

1-1 – Пробив, Гирон – Димитров показа много сериозни колебания при първия си сервис и това помогна на неговия опонент да стигне до два поредни брейкпойнта. Българинът спаси първия с много добро воле на мрежата, но след това завърши гейма така, както го започна – с двойна грешка, и така Гирон изравни резултата в сета.

2-1 – Пробив, Димитров – Първата ни ракета бързо се отърси от разочарованието и си върна водачеството, като спечели сравнително лесно третия гейм. Най-атрактивният момент в мача до този момент се случи при резултат 30-0, когато Димитров отрази наглед неспасяема атака на Гирон и пласира много качествен минаващ удар.

3-1 – Българинът повиши значително качеството на първия си сервис и това донесе сериозни проблеми на Гирон. Димитров контролираше играта през почти целия четвърти гейм и макар да допусна четвърта двойна грешка от началото на мача световният №17 затвърди пробива и поведе с 3-1.

3-2 – Гирон демонстрира много добра игра в сервис гейма си и затрудни доста Димитров, но въпреки това българинът успя да достигне до точка за пробив. Първата ни ракета пропусна възможността с непредизвикана грешка от бекхенд, а впоследствие пропиля и още два брейкпойнта. В крайна сметка американецът спечели гейма, продължил 9 минути, и редуцира пасива си на 3-2.

4-2 – Гирон поведе в резултата в началото на шестия гейм, но Димитров бързо си върна инициативата спечели гейма с няколко атаки, които не оставиха никакви шансове на американеца. Статистиката след края на гейма показваше, че българинът е спечелил 66% от разиграванията, продължили 9 или повече удара.

5-2 – Пробив, Димитров – Изправен пред угрозата да изостане с два пробива, Гирон реши да рискува повече при атаките си. Първоначално тази тактика даде резултат и американецът поведе с 30-0, но в крайна сметка неговата припряност позволи на Димитров лесно да намери пролуки в отбраната му и да осъществи нов пробив, повеждайки с 5-2.

6-2 – Сет, Димитров – Първата ни ракета продължи да доминира и осмият гейм бе най-силният за него до този момент. Димитров безпроблемно спечели подаването си на нула и по този начин надделя категорично с 6-2 в първия сет.

Втори сет:

0-1 – Противно на развитието на играта, втората част започна много по-добре за Гирон, който спечели подаването си на нула.

1-1 – Димитров обаче отговори на предизвикателството на американеца и също спечели първия си сервис гейм, като по този начин изравни резултата в сета.

1-2 – Сервисът на Гирон продължи да създава сериозни проблеми на Димитров и световният №82 поведе с 40-15. Димитров намали резултата със зрелищен бекхенд уинър по правата, но след това Гирон осъществи много добра атака, която завърши с воле при мрежата, и така първата почивка в сета дойде при резултат 2-1 в полза на американския тенисист.

2-2 – Димитров показа известни колебания в четвъртия гейм, допускайки изравняване от 30-0. Впоследствие обаче българинът преоткри правилни ритъм и не позволи на Гирон да осъществи пробив, възстановявайки равенството в геймовете за втори път.

2-3 – Димитров не бе далеч от пробив, като поведе с 30-15, но впоследствие Гирон повиши значително качеството на първия си сервис и направи резултата 3-2 в своя полза, като запази тенденцията двамата да са безгрешни при подаванията си от началото на сета.

3-3 – Гирон започна да играе по-атакуващо в търсене на първия пробив в сета, но Димитров бе подготвен за това. Българинът отново се представи отлично в дефанзивен план и за пореден път изравни резултата.

4-3 – Пробив, Димитров – Американецът продължи да залага на кратки разигравания в своите сервис геймове и този подход бе на път да му донсесе успех, като той поведе с 40-15. След това обаче грешките на Гирон зачестиха и Димитров достигна до точка за пробив, която обаче пропусна след като загуби най-дългото разиграване в мача. Пъравта ни ракета обаче продължи да играе по-добре и пред него се откри втори брейкпойнт, който супя да реализира и да поведе с 4-3.

5-3 – Първата ни ракета затвърди пробива, като спечели подаването си на 15, и се доближи само на гейм от спечелването на сета. Димитров отново показа много добра игра при мрежата, като в последното разиграване българинът завърши с много сполучливо воле.

5-4 – Гирон успя да върна интригата в сета като вкара всичките си първи сервиси в деветия гейм, което му помогна да се наложи и да редуцира пасива си в сета. На два пъти шансът бе на страната на американеца, като първо негова атака хвана съвсем леко линията, а след това бекхенд по правата на Димитров отиде на сантиметри в аут.

6-4 – Сет, Димитров – Първата ни ракета се озова в трудна ситуация, след като изоставаше с 15-30 в десетия гейм. Впоследствие обаче Димитров започна да играе с топспин форхенд, който изненада много неприятно Гирон и българинът достигна до сетпойнт. В последвалото разиграване мрежата бе на път да изиграе лоша шега на световния №17, но той успя да стигне до топката и да намери пролука в защитата на Гирон, спечелвайки втория сет с 6-4.

Трети сет:

0-1 – В началото на третата част Димитров успя да навакса пасив от 0-30, но след това Гирон започна да играе „сервис-мрежа“, което хвана българинът неподготвен и световният №82 спечели подаването си.

1-1 – За втори пореден път на първата ни ракета му се наложи да наваксва пасив от 15-30 при свое подаване, но крайният резултат бе същият като в предходния подобен случай – Димитров пласира няколко атаки, които направиха безпомощен Гирон и равенството в сета бе възстановено.

2-1 – Пробив, Димитров – Третият гейм започна много добре за американеца, който определено затрудняваше първата ни ракета с началния си удар. След това обаче американецът направи три поредни непредизвикани грешки, който предоставиха възможност за пробив на Димитров. Българинът се възползва от нея и обърна резултата, но след края на гейма Димитров показа със знаци към бокса си, че отново изпитва болки в гърба и не седна на своя стол по време на почивката.

3-1 – По време на разграванията в четвъртия гейм Димитров на няколко пъти направи гримаси, издаващи дискомфорт, но въпреки това осъществи обрат от 30-40 и увеличи преднината си в сета.

4-1 – Пробив, Димитров – Първата ни ракета продължи да затруднява Гирон с много интелигентна и технична игра и успя сравнително лесно да стигне до много важен пробив, след който натрупа солиден аванс от 4-1.

5-1 – Гирон достигна до първия си брейкпойнт от началото на сета, но въпреки видимо затрудненото си движение по корта Димитров успя да обърне резултата и да стигне до геймбол. Той бе спасен от американеца, но малко след това пред първата ни ракета се откри нова възможност за спечелването на гейма, която бе реализирана след грешка от бекхенд на Гирон.

5-2 -Димитров продължи да владее инициативата и стигна до три поредни мачбола. Българинът обаче допусна две поредни непредизвикани грешки, а след това Гирон пласира топка на линията. Впоследствие американецът успя да спечели гейма и намали изоставането си.

5-3 – Пробив, Гирон – Първата ни ракета бе близо до успеха като поведе с 30-15 в осмия гейм, но впоследствие Гирон успя да се възползва от колебанията на Димитров и да пробие за 5-3.

5-4 – За съжаление в следващия гейм историята се повтори и Димитров отново допусна обрат от 30-15, позволявайки на Гирон отново да редуцира пасива си. Този път българинът реши да седне по време на почивката, но продължи да изпитва болки в гърба и скоро след това отново се изправи.

5-5 – Пробив, Гирон – Болката на Димитров ставаше все по-сериозна и българинът изпитваше огромни затруднения при движението си по корта. Това помогна на Гирон да стигне до три поредни точки за пробив. Българинът спаси първите две, но след това късметът отново се усмихна наамериканеца, след като Димитров изпрати топка в аут и така резултатът в сета стана 5-5.

5-6 – Димитров на два пъти поведе в единадесетия гейм, но не успя да задържи преднината си и Гирон осъществи пълен обрат. След края на гейма Димитров поиска медицинско прекъсване.

5-7 – Сет, Гирон – След подновяването на играта Гирон записа гейм на нула и по този начин спечели третия сет със 7-5.

Четвърти сет:

0-1 – Гирон продължи да играе много стабилно при подаванията си и взе водачеството в началото на четвъртия сет.

0-2 – Пробив, Гирон – Скоростта на сервиса на Димитров ставаше все по-ниска, а в няколко случая българинът дори не се опита да преследва топката. Това бе добре дошло за Гирон, който успя без особени проблеми да реализира пробив и да удвои преднината си.

0-3 – Впоследствие американецът спечели и третия гейм, който се оказа последен в мача, тъй като болката стана нетърпима за Димитров и той се оттегли при 6-2, 6-4, 5-7, 0-3 след два часа и половина игра.