Проследихте на живо: Григор Димитров – Райли Опелка 6-3, 6-4

Проследихте на живо: Григор Димитров - Райли Опелка 6-3, 6-4

Григор Димитров се изправя срещу първата ракета на САЩ Райли Опелка в мач от трети кръг на Мастърс турнира в Индиън Уелс. Двубоят е втори в програмата на централния корт, която започва в 21:00 ч. с мача между Диего Шварцман и Даниел Еванс.

До момента Димитров и Опелка са играли един срещу друг само веднъж. Това се случи на Мастърс турнира в Торонто през август, като двубоят завърши с победа за американеца (6-3, 6-4). И двамата опоненти започнаха участието си в Калифорния от втори кръг. Първата ни ракета победи Даниел Алтмайер с 6-4, 6-2, докато Опелка надделя над Таро Даниел със 7-5, 6-3.

Днешният мач е възможност за Димитров да запише ново постижение в кариерата си. Българинът никога досега не е преминавал трети кръг в Индиън Уелс, като в предходните си четири класирания за тази фаза претърпя поражения от Новак Джокович (2013), Ернестс Гулбис (2014), Томи Робредо (2015) и Джак Сок (2017).

Коментар на живо:

Първи сет:

1-0 – Димитров спечели жребия и избра да сервира пръв. Началният му удар затрудни Опелка и българинът започна двубоя със сервис гейм на 15.

1-1 – Американецът обаче показа, че сервисът и този път ще бъде основното оръжие в арсенала му. Представителят на домакините спечели без особени усилия първото си подаване, като най-дългото разиграване в гейма бе три удара.

2-1 – Димитров изобщо не бе разколебан и спечели още по-убедително следващия си сервис гейм. Опелка бе доста неубедителен на ретур и играта в дефанзивен план не му вървеше, като това помогна на първата ни ракета да си върне водачеството при 2-1.

2-2 – Опелка поведе в четвъртия гейм, но след това допусна първата двойна грешка в мача. Впоследствие Димитров стигна до брейкпойнт, който обаче американецът отрази, пласирайки ас. В крайна сметка сервисът на Опелка отново го измъкна от трудна ситуация и той успя за втори път да възстанови равенството в сета.

3-2 – Димитров реши да заложи на по-дълги разигравания и тактиката му се оказа успешна. Придвижването на Опелка по корта не бе особено добро, а в последното разиграване в петия гейм първата ни ракета пласира сервис, с който не остави шансове на опонента си, и направи резултата 3-2 в своя полза.

4-2 – Пробив, Димитров – Българинът започва да противодейства много по-ефективно на сервиса на Опелка и това му позволи лесно да поеме контрола върху разиграванията. Димитров тормозеше опонента си с разнообразни атаки по цялата ширина на корта и реализира пробив за 4-2.

5-2 – Българинът продължи на владее инициативата и направи няколко много добри излизания на мрежата, които му помогнаха да запише още един сервис гейм на нула и да увеличи преднината си на 5-2.

5-3 – Сервисът на Опелка обаче отново заработи и американецът успя да запази интригата в сета, прекъсвайки серията на Димитров.

6-3 – Сет, Димитров – Негативният за него осми гейм изобщо не разколеба първата ни ракета. Димитров показа много спокойна и хладнокръвна игра, като отново заложи на по-дълги разигравания, при които грешките на Опелка отново зачестиха. Българинът повиши качеството на първия си сервис във възможно най-подходящия момент и след две поредни грешки от ретур на американския тенисист Димитров спечели първия сет с 6-3.

Втори сет:

0-1 – Димитров стигна до два брейкпойнта в началото на втория сет, но и двата бяха пропуснати – единият след добро воле при мрежата на Опелка, а другият след грешка при коварна ниска топка, при която българинът загуби баланс. Опелка взе водачеството след директна точка от сервис, а впоследствие ретурът на Димитров не бе достатъчно добър и американецът поведе в геймовете за пръв път от началото на мача.

1-1 – Първата ни ракета обаче запази добрия си ритъм и охлади ентусиазма на американеца със сервис гейм на нула, приключил с ас на втори сервис.

1-2 – Опелка показа колебания на първи сервис, но въпреки това началният му удар отново създаде проблеми на Димитров. По-дългите разигравания продължиха да завършват с успех за първата ни ракета, но в крайна сметка опитът му за агресивен ретур при 30-40 се оказа неуспешен и Опелка поведе с 2-1.

2-2 – В четвъртия гейм вятърът се засили значително, но за щастие това не оказа негативно влияние върху сервиса на Димитров. Българинът отново се представи отлично на свой начален удар и се наложи на нула, като в края на гейма записа нов ас, този път на първи сервис.

2-3 – В следващите минути късметът бе на страната на Опелка. Ударите на американеца не бяха особено чисти, но въпреки това намираха линиите и това на няколко пъти изненада неприятно Димитров. В крайна сметка американецът отново не допусна пробив и си върне водачеството при 3-2.

3-3 – Въпреки нелошото за него развитие на сета Опелка играеше доста изнервено и припряно. Американецът допусна две поредни грешки от ретур, а след това Димитров записа нова директна точка от начален удар, възстановявайки равенството при 3-3. Статистиката след края на гейма показваше, че българинът има 92% вкаран първи сервис от началото на сета.

3-4 – Опелка обаче разнообрази играта си и пласира няколко много добри волета при мрежата, като това му помогна отново да излезе напред в резултата.

4-4 – Димитров обаче продължи да бъде много солиден на сервис и спечели следващото си подаване на 15. При 40-0 българинът допусна първа двойна грешка от началото на мача, но това не наруши ритъма му и той отново не позволи на Опелка да реализира пробив.

5-4 – Пробив, Димитров – Опелка опита отново да затрудни първата ни ракета с атаки „сервис-воле“, но Димитров бе подготвен за това и на два пъти пласира минаващи удари, с които не остави шансове на опонента си. Американският тенисист загуби концентрация в най-важния момент и допусна непредизвикана грешка, която доведе до пробив на Димитров и преднина от 5-4 за Димитров.